Суспільство

  ▪   Роман Малко

За чим стоять в Києві

Останнім часом Київ впевнено стоїть в чергах. Не за гречкою чи за хлібом, а поки що за «щастям». Хто вистоює його в податковій, хто в пенсійному фонді, а кому більше до вподоби відділення банку «Родовід»

Ритуальне стояння в податковій цього року нетрадиційне. Пов’язане воно, звісно, з новим податковим кодексом. В темних, чимось схожих на в’язничні, коридорах з ранку до вечора товпляться бажаючі здати звіт про свою трудову діяльність. Сказати, що вони роблять це з радістю, буде не правдою. Приреченість написана на їхніх обличчях.

Основною фішкою цього ритуального податкового стояння є повна непоінформованість підприємців. Податкова адміністрація в гонитві за виконанням плану із втілення в життя нового податкового кодексу, якось зовсім забула про те, що людей бажано хоч якось повідомити, що від них хочуть почути при здачі весняних звітів. В результаті черги, зайві нерви і купа витраченого часу. 

Підприємці помітно незадоволені сюрпризами. Кажуть, що черги в податковій та безлад це звичне явище, але цього року вони особливі. На все про все йде не менше години, це якщо пощастить, а буває і дві чи три. Новим податковим кодексом також не задоволені. Багато хто каже, що згортатиме лавочку, бо не бачить сенсу залишатися приватним підприємцем на запропонованих державою умовах.

Здавати звіти стало вдвічі складніше. Якщо минулого разу податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб здавали раз у квартал, - кажуть підприємці, заповнюючи на коліні бланки, то тепер мусимо робити це щомісяця.  Та найбільше дратує те, що нічого не зрозуміло. В роз’яснювальному кабінеті спочатку радять писати, як вважаєш за потрібне, а потім доводиться все по кілька разів переписувати. Також помітно зросли податкові витрати та відрахування в пенсійний фонд. А це, звісно, мало кому до вподоби.

Підприємці, які мають найманих працівників, окрім візиту в податкову повинні ще й оббивати пороги пенсійного фонду. «Аби здати один звіт, я вчора витратила шість годин, - жаліється молода бізнес леді Оксана. - Мало того, щоб його здати довелось пройтися аж по трьох кабінетах. По дві години на кожен - от і минув робочий день. Обіцяного єдиного вікна як не було так і немає».

Дещо цікавіше стояти коло відділення банку «Родовід» на Поштовій площі. Не погано, звісно і коло інших відділень, але на Поштовій найцікавіше. Чому? Бо там найвеселіше відділення. Чергу вкладників банку навіть охороняє міліція.

Історія з «Родоводом» і його вкладниками вже давно всім набридла. Але це коли про неї читати з газет. А коли бути її учасником, то не так вже й скучно. Тим, кому не пощастило і вони поріднились з «Родоводом», нині можна сідати писати підручники, аля «як не стати жертвою шахраїв».

Пані Марія, яка вже другий день намагається втрапити до банку, аби отримати кілька своїх власних гривень на запитання «чому ви тут стоїте» люб’язно поділилася своєю «родовідною» історією.

- Я вже другий рік ніяк не можу отримати свій вклад в цьому банку. І кожен раз, коли закінчується його термін, я його продовжую та продовжую. Останнього разу, в листопаді, я знову продовжила свій вклад на 6 місяців з помісячною виплатою відсотків. Щомісяця мені мали платити по 300 гривень. Двічі дійсно заплатили по 300 грн., але коли я прийшла в лютому, сказали, вибачте, можемо виплатити тільки 150, а решту перерахувати на картку. Я їм кажу, мені не треба забирати вклад, я хочу тільки згідно договору отримати належні відсотки. А вони ні і все. В результаті довелось виробляти картку. Заплатила гроші за картку, заплатила за відкриття поточного рахунку і ото стою чекаю, може вдасться зайти в банк.

Аби отримати весь вклад треба пережити цілу епопею. Спочатку вклад перекидають на рахунок, якщо він у валюті, то банк купує валюту і переводить в гривні, за що бере відсотки і лише після такої «виграшної» для вкладників процедури виплачує гроші. По 150 гривень в день! І знову бере відсотки за свої труди.

Раніше люди стояли в приміщенні банку. Але тепер працівники «Родоводу» вирішили полегшити собі життя та вигнали людей на вулицю. Черга величезна. Стояти доводиться по 5-6 годин на холоді. Чергу займають з шостої ранку і стоять аж до закриття банку. Не встиг сьогодні приходь завтра. Пенсіонерам така процедура ще куди не йшла, і то, старим хворим людям вона навряд чи корисна, а от працюючим вкладникам як викручуватись? Брати на роботі відгул і йти стовбичити під банком?

Люди дуже обурені і ставленням банківських працівників, і невизначеністю. Нарікають на президента, який пообіцяв повернути всі гроші вкладникам і забув повідомити, коли саме збирається це зробити - ще за їх земного життя чи пізніше. Нарікають на банківських клерків, яких розвелась ціла зграя, а під банком доводиться вистоювати довжелезні черги.

Іноді в черзі в когось здають нерви і починається скандал, чи перепалка з охоронцями. Так, в середу люди не витримали і перекрили коло п’ятої вечора вулицю Сагайдачного. Може хоч так звернуть на них увагу. Ага. Єдиним, хто зацікавився проблемою була міліція. Приїхала, склала протокол, втихомирила людей, почекала поки розійдуться і поїхала. А зранку в четвер, на всяк випадок, прислала наряд, аби пасти злих вкладників. Сидять хлопці в машині і спостерігають, а черга, як була величезна, так і є, а в банк, як не пускали, так і не пускають, як морочили людям голови, так і морочать.

Ритуальне стояння киян під податковою має закінчитись 21 березня. Саме тоді закінчується звітний період. В пенсійному фонді він триватиме довше - до кінця березня і дасть Бог закінчиться 1 квітня. А от коли і чим закінчиться ритуальне стояння під банком «Родовід» сказати не відважиться ніхто. Можливо, коли від виснаження і відчаю під його дверима помре останній вкладник?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.