Суспільство

  ▪   Станіслав Васін

Перші ластівки

Після запровадження так званого зовнішнього управління на підприємствах української юрисдикції під окупацією частину цих об’єктів уже закрито на невизначений термін, а персонал відправлено у відпустку.
Матеріал друкованого видання
№ 11 (487)
від 16 березня, 2017

Перші ластівки блокади створили проблеми в гірничій галузі «ДНР». Хоча її труднощі пов’язані насамперед не з переходом під контроль бойовиків низки рудників, а з утратою ринку збуту на неокупованій території. Так, у Макіївці на шахті «Бутовська» гірники перестали відкачувати воду й були розпущені по домівках. Вимушена відпустка в цій ситуації не така страшна, як самé припинення експлуатації шахти: у разі її затоплення не тільки занепаде виробництво, а ще й можуть бути екологічні наслідки. Про них говорить уже й сама окупаційна «влада». Мало хто знає, але в окупованій Горлівці склалася геть критична ситуація з вугільною галуззю: велика частина рудників нині у стані простою, їх затоплено.

Зрештою, не відстає під час блокади від Горлівки й Макіївка. Така сама ситуація, як на «Бутовській», склалась і на іншій шахті цього міста — «Комунарській», котра простоює теж. А 7 березня зупинилась і «Щегловська-Глибока», вугілля з якої надходило до Кривого Рогу для Криворіжсталі. Тепер гірники кажуть, що на роботу виходить один черговий двічі на тиждень і трудиться півдня. Тобто зарплата як за чотири відпрацьовані дні за місяць. Решта мусить шукати інших заробітків.

Читайте також: «Порєшаєм»

Утім, знаний в українському медійному середо­вищі аргумент про те, що шахтарі, які втратили роботу, тут-таки поповнять лави «ополчення», себе не виправдовує. Усупереч поширеній думці частина гірників настроєна проукраїнськи або як мінімум вороже до «ДНР». Цим людям також до кінця не зрозуміла логіка торговельної блокади, адже якщо окупована територія наша, то й вугілля тут наше. Це не можна назвати «торгівлею СРСР із нацистською Німеччиною часів Другої світової», як зазвичай люблять представляти ситуацію на Донбасі прихильники блокади. Дехто з шахтарів сприймав свою працю як внесок у перемогу в цій війні, надалі постачаючи країні її власне вугілля й навіть отримуючи зарплату в гривнях. Хай там як, але «міцні господарники» з «ДНР» тут-таки навели порядок, відправивши гірників у відпустки.

Заморожено й шахту «Комсомолець Донбасу», на якій, попри те, вирішили підтримувати системи життєзабезпечення виробництва. Цікавим є коментар одного з її працівників у паблік у соціальній мережі: «Простежується абсолютно однакова ситуація як в Україні, так і в нас. Забезпечення
обладнанням немає, спецівки немає, профспілки завжди солідарні з керівництвом, людей не вистачає, нових набирати не можна [...] відчуття, ніби живемо в одній країні».

Читайте також : А хто залишився?

Не краща ситуація й на одному з найбільших підприємств на окупованій території — Харцизькому трубному заводі, який теж потрапив під «зов­нішнє управління». Доти персонал працював тут на 2/3 ставки. Однак тепер повідомляють, що цехи абсолютно пусті, а робітників відправляють у відпустку на невизначений термін. На залізничній станції Харцизька стоїть лише один состав із поржавілою металопродукцією. Утім, бойовики заявили про підготовку до запуску харцизького заводу «Силур», що виготовляв сталеві троси й був закритий іще восени 2016-го.

Іще один знаковий «націоналізований» об’єкт — готель люкс-класу «Донбас Палас». Як повідомляють донеччани, увечері 6 березня туди під’їхала вантажівка, яка вивезла кавові автомати та ще деяке майно закладу.

Істерія із «зовнішнім управлінням» ударила й по місцевій телефонії. Після відключення оператора Lifecell і захоплення офісу Укртелекому почали стрімко поширюватися чутки про припинення роботи в окупації Vodafone. З огляду на це буквально за останні кілька днів лави охочих обзавестися пакетами «Феникса» — оператора бойовиків — зросли в рази. Черги налічували до 100 осіб, хоча для придбання пакета потрібно заповнити форму з особистими даними й ідентифікаційним кодом, щó значно збільшує час купівлі. Через ці обставини на «Маяку», а також у районі залізничного вокзалу з’явилися пропозиції про продаж сім-карток і пакетів без документів та черг за 500–800 руб., що уп’ятеро-всемеро перевищує реальну вартість (120 руб.). Картки «Феникса» вже давно зобов’язали купити персонал усіх держпідприємств, підконтрольних «ДНР», а внутрішня комунікація між бойовиками взагалі здійснюється тільки на базі «республіканського» оператора.

Читайте також: Блокада, так?

З’явилися спекуляції і щодо пенсійних виплат, але поки що лише інформаційні. На тлі невдоволення пенсіонерів пропажею ахметовської «гуманітарки» активізувалися чутки про виплату до 9 травня всім учасникам бойових дій часів Другої світової по 10 тис. руб. Крім того, очікується й чергове збільшення пенсії, яка повинна перевищити мінімальну на неокупованій території.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.