Суспільство

  ▪   Єлизавета Гончарова
  ▪   Бахмут

Водна система Донбасу: єдина артерія живлення

Під час бойових дій забезпечення людей питною водою стає стратегічним напрямком діяльності, безпосередньо пов’язаним з безпекою життєдіяльності. Тобто, повинно ставати таким пріоритетом, якщо держава, на теренах якої йдуть бойові дії, збирається дбати про своїх громадян.

Система водопостачання Донбасу побудована на єдиній артерії, яка забезпечує степові райони країни питною водою. Майже усі міста з’єднані водогонами, що беруть воду з каналу Сіверський Донець- Донбас. Питну воду очищують на 17 фільтрувальних станціях,  кожного дня Донеччина потребує майже півтори мільйону кубів питної води. І зараз кожного дня будь-який житель регіону ризикує не тільки лишитися без життєве необхідної вологи, але й отримати отруєння чи потрапити в зону зараження через виток хлору.

В соцмережах з’явилась інформація про те, що на Донецькій фільтрувальній станції, яка знаходилась на території так званої «сірої зони», з’явилися українські військові. Що там коїлось до цього, невідомо, бо на те вона і «сіра зона», але за два роки станція була декілька разів зупинена через потрапляння снарядів. Обидві сторони звинувачували одна одну не тільки в обстрілах, а й у відсутності  доступу до ремонту пошкоджень. Хтось вважає, що останні події можуть стати приводом для обстрілів станції з боку бойовиків, якщо там облаштували позиції військових. І головний ризик - потрапляння в цистерни з хлором, що може спричинити величезну екологічну катастрофу. Хоча в умовах постійних обстрілів, насправді, такий ризик існує завжди. І не тільки на Донецькій фільтрувальній: уся система водопостачання на Донбасі знаходиться в зоні постійного ризику, без різниці, по якій бік від лінії фронту.  

Читайте також: З вини бойовиків в районі Світлодарська може статись екологічне лихо

В прифронтовому Торецьку за останні два роки через пошкодження водовода від обстрілів зупинялось водопостачання не менше чотирьох разів. Двічі - взимку. В 2015 році через те, що майже місяць не було води, комунальники зупинили центральне опалення. В грудні 2016 до Торецька воду везли навіть з інших областей, щоб запобігти катастрофі. Майже тиждень ремонтники не могли отримати дозвіл на початок відновлювальних робіт. Жодних гарантій, що водогін, який йде з Горлівки через лінію зіткнення, не буде пошкоджений ще, немає. Як немає і впевненості у якості води, яка фільтрується теж в Горлівці: за інформацією, що мають місцеві чиновники, проблему отримання хлору там вирішують тільки за допомогою міжнародних благодійних організацій. Такі ж питання, наприклад, по Маріуполю, який отримує воду з окупованих територій. В багатьох селищах Донеччини, навіть не наближених безпосередньо до зони АТО, люди через погіршення економічної ситуації та руйнування інфраструктури не мають доступу до питної води, колодязі декілька років не перевіряють, структури підвозу води не існує.

Читайте також: Порошенко на кліматичній конференції ООН попередив про ризик екологічної катастрофи на Донбасі

Наразі, про ці питання починають говорити. В Києві пройшло засідання робочої групи з вирішення проблемних питань водозабезпечення Донецької та Луганської областей під головуванням заступника Мінрегіону Едуарда Кругляка. Де були розглянуті можливі шляхи вирішення гострих проблем з водопостачання в містах біля лінії зіткнення. Був запропонований варіант переподключення Торецька на Другий Донецький водовод (це не через Горлівку, до якої він приєднаний зараз) за умови одночасної реконструкції цієї гілки. Планується ремонт 20 кілометрів найбільш складних ділянок. Бо зараз він не тягне навіть ті міста, що ним обслуговуються. Наприклад, Новгородське, що знаходиться на четвертому підйомі, вже звикло існувати тільки за рахунок резервних свердловин. Запропонований ще варіант очищення системою зворотного осмосу шахтних вод, але це як альтернативний метод, котрий потрібно вивчати.

Читайте також: Хуг заявив про загрозу гуманітарної та екологічної катастрофи на Донбасі

Здається, що такі «дорожні карти» треба робити по кожному населеному пункту, в якому постійно виникають питання з водою. А в степній зоні це практично усі міста та села. Вже прийшов час, коли потрібно думати, як отримувати плату за воду, яку постачають на неконтрольовану територію, чим гарантувати безпеку та якість, куди та навіщо вкладати гроші міжнародних організацій, що зараз дуже активно фінансують відновлення інфраструктури.  Роз’єднати систему фізично, поставив кордони чи навіть блокадників, на даний момент не можливо. Та й «перекрити вентиль» жодна з сторін не може, навіть, якщо б дуже захотіла: це б призвело до зупинки постачання води на усій території. Тому як знешкодити цю «бомбу», потрібно думати, зважаючи саме на це.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.