Суспільство

  ▪   Станіслав Васін

Смачного!

Нині в окупованому Донецьку можна купити практично всі ті самі продукти, що й на контрольованій Україною території. Іноді пропозиція навіть дивує різноманітністю.
Матеріал друкованого видання
№ 51 (475)
від 22 грудня, 2016

 Продовольча мережа в самопроголошеній «республіці» складається з низки великих супермаркетів, що постачають на ринок, зокрема, і делікатеси, а також із невеликих торговельних точок та магазинів. Найбільшими й найпопулярнішими супермаркетами в Донецьку є «Обжора», «Амстор» та АТБ, перейменований тут на «Первый республиканс­кий». А ще цей сегмент торгівлі представлений не так давно відкритими «Парусом» і «Мостом», котрі до окупації називалися VARUS і METRO.

Найбюджетнішим варіантом вважається «Пер­вый республиканский», який не може похвалитись особливими асортиментом і якістю товару, тож і ціни на продукцію в ньому трохи нижчі за звичайні. Він, як відомо, записаний на дружину Олександра Захарченка і став своєрідним «сімейним бізнесом» цієї пари. Найякіснішою і найдорожчою вважається продукція торгового комплексу «Обжора». Тоді як «Амстор», котрим володіє Ташкент («міністр доходів і зборів ДНР»), посідає середнє місце, демонструючи баланс ціни та якості, чим і зумовлена його популярність.

Що стосується цін на продовольство, то різниця на базарі та в супермаркетах зазвичай становить 5–20 руб. залежно від самого виду товару. Прайси, представлені нижче, можна знайти в «Амсторі» — найпопулярнішому закладі із цього списку серед місцевих жителів. Так, хліб тут можна купити за 10 руб., макаронні вироби — по 26 руб./кг, рис — по 45, кіло гречки обійдеться у 80 руб., цукру — у 48, десяток яєць — у 55, 900 г молока — від 38 до 55 руб. У відділі фруктів та овочів лимони по 87 руб./кг, яблука — по 55, банани — по 78 руб.

Читайте також: Передноворічне

Що стосується м’ясної та сирно-ковбасної продукції, то останнім часом вона подорожчала. Куряче філе коштує 230 руб., яловичина — близько 250 руб. Середня ціна ковбаси — від 500 до 600 руб., хоча можна знайти варіант і за 400, але якість при цьому залишає бажати кращого. Тверді сири стартують від 350 руб., приблизно збігаючись за якістю з ковбасою по 400. Тому ціна хорошого сиру починається із 450 руб./кг. Є тут і делікатеси на кшталт восьминогів, сьомги та інших видів дорогої морської продукції. Так, стейк сьомги коштує 1450 руб./кг, м’ясо мідій — 360 руб., тигрові креветки з Аргентини — близько 1500 руб.

Окремо згадаю про гіпермаркет «Мост», який нещодавно запрацював і був розрекламований через присутність на його відкритті Захарченка. Після того як скінчились акції на товари, ціни там було встановлено приблизно на загальному для Донецька рівні. Виняток — консерви, одначе купувати їх не рекомендую. Так, 240-грамова банка паштету з гусячої печінки московського виробництва обійдеться лише в 32 руб. У тому ж таки донецькому супермаркеті «Обжора» аналогічний продукт потягне втричі більше. Насправді виявляється, що придбаний московський паштет фактично неїстівний: майже без жодного смаку й розбавлений барвниками.

Читайте також: Кризова торгівля

Серед інших недоліків — вузький асортимент товарів, що виразно контрастує з великими торговельними площами. Значна частина продукції тут російського виробництва, але є і вже традиційна контрабанда українського походження.

Мабуть, до вкрай нечисленних переваг нововідкритого гіпермаркету можна зарахувати нічогеньку різноманітність алкогольної продукції, тоді як в інших великих магазинах Донецька вибір спиртного не надто великий.

Загалом треба сказати, що купівельна спроможність більшості жителів «ДНР» абсолютно не відповідає пропозиції та асортименту товарів на полицях торговельних гігантів. Креветки по 1500 руб./кг навряд чи дозволить собі пенсіонер або навіть звичайний лікар, чий середній дохід — відповідно 2300 руб. та 4500 руб. Однак попит на добірний алкоголь, сири й морепродукти в Донецьку на висоті. Їх можна знайти в елітних ресторанах міста, де відпочивають високопоставлені бойовики та їхні сім’ї.

Читайте також: Безрадісний шопінг

Наприклад, у «Пушкине» вечеряють люди виключно з різних «міністерств». Нещодавно мав нагоду поспілкуватися з одним із представників ОБСЄ в готелі Park Inn, що буквально за сотню метрів від ресторану. Як з’ясувалося, цей заклад не відвідує навіть ОБСЄ, бо приємна жива музика й салат із сирного асорті за 1200 тис. руб. негласно вважаються надбанням саме місцевих чиновників. Тут-таки можна знайти і ризотто з тими самими креветками за 1400 руб., і тартар із тунця за 950 руб., і грецький салат за 375 руб., до якого додають дорогий український контрабандний сир. Що сказати — смачного!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.