Суспільство

  ▪   Дарина Феденко

Маріуполь зустріне Порошенка густим смогом

Хронічні екологічні проблеми Маріуполя вийшли на гора якраз напередодні візиту президента до міста

Чорний стовп диму над півмільйонним містом. На перший погляд схоже на вдалу роботу графічного дизайнера. «Це якийсь вулкан?»,-  спитав колега, побачивши фото. Промислове місто, здавалося б вже звикло дихати брудним, насиченим шкідливими викидами повітрям. Два великих металургійні заводи (ММК ім. Ілліча та ММК «Азовсталь»; обидва входять до групи «Метінвест» Ріната Ахметова) вже більше ста років виробляють метал та забруднюють приазовське повітря. Заводи є основними підприємствами міста. За офіційними даними на двох комбінатах працює близько кожен п'ятий мешканець Маріуполя. Від металургійного виробництва залежить і порт. Втім, минулі вихідні змусили непокоїтися навіть найбільш терплячих мешканців міста, у тому числі і працівників металургійних гігантів. Два дні завод імені Ілліча викидав у повітря відходи металургійного виробництва: важкі метали, оксиди вуглецю, сірки, азоту та інші шкідливі речовини. Коричневий дим з доменних труб ширився усім містом.

 

Фото facebook/Максим Бородин Донецька обл.. Маріуполь 28.08.2016

У соцмережах люди повідомляли про «жахливий смог в центрі міста», «іржаве небо», «чорний шар пилу на підвіконні». Ось цитати без перекладу:

Obi Van Canobi: Если понадобится сбор проб у меня в тройном стеклопакете отличные образцы! Пару граммов этой "таблицы Менделеева" с одного стеклопакета и к бабке не ходи ...

татьяна лысова Как в газовой камере,в квартире при окне на проветривание утром всё покрыто слоем черной пыли.Вот сволочи!Где выход,как бороться?

Марина Лафазан На подоконниках даже не пыль, а какие-то лохмотья. На матовом подоконнике не так заметно (в кухне), а на глянцевых подоконниках (в комнатах) каждое утро собираю какие-то черные хлопья. Место дислокации - пересечение пр. Строителей и б. Шевченко. Пора узнавать цены на купирование хвостов(((

Про те, що два дні маріупольцям було важко дихати через  забруднене повітря повідомляв і місцевий депутат Максим Бородін. Представник об’єднання «Сила людей» він нещодавно обраний депутатом міської ради. Максим став відомим у місті кілька років тому, коли підняв цілий рух «Стоп смог». Фахівець у сфері ІТ хоч і не професійний еколог, але вивчав екологічне законодавство і довів, що право маріупольців на чисте повітря постійно порушується. Писав статті, запити на отримання офіційної інформації, звернення, давав інтерв’ю журналістам місцевих та всеукраїнських видань . Як результат - проблему  міста, яку роками місцева влада на чолі із лояльним до керівників заводів мером Юрієм Хотлубеєм замовчувала, помітили.

Читайте також: Біологічна катастрофа, про яку не знали

До десяти тисяч людей вийшли на центральну площу Маріуполя у листопаді 2012 року. Протестували проти забруднення повітря.  Деякі учасники акції одягли протигази, марлеві пов’язки. Люди тримали у руках плакати із написами: « цей дим нас вбиває», «я хочу дихати», «припиніть геноцид в Маріуполі». Наймасштабнішу акцію протесту в Маріуполі за останні роки помітили і правозахисники організації «Українська Гельсінська спілка». У своєму щорічному звіті вони визначили, що в Маріуполі масово порушили право людей на гідне життя.

Фото сайту 0629.com.ua Донецька обл.. Маріуполь 4.11.2012

Тоді активна позиція маріупольців дійсно стала вирішальною. За результатами перевірок екологічна інспекція визнала факти забруднення, зобов’язала металургійні підприємства використовувати фільтри для очищення викидів, а міську раду моніторити ситуацію із викидами та повідомляти громадянам про дні, коли фіксуються несприятні метеоумови (коли викиди з заводів осідають на житлові квартали міста). На деякий час ситуація помітно покращилася. Активна громадськість тримала заводи та місцевих чиновників в тонусі, постійно вимагаючи звітів. А міський голова Юрій Хотлубей, який ще до проведення екологічних мітингів, обіцяв своєму колезі по Партії Регіонів народному депутату України Олексію Білому, «ліквідувати мітингувальників», зайняв нейтральну позицію. 

У грудні 2015 року в Маріуполі влада змінилася. Міським головою обрали Вадима Бойченка. З 2012 року він був директором з персоналу та соціальних питань Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча. Того самого, який десятками років забруднював повітря приморського міста. І, судячи з останніх подій, продовжує це робити.

Anton Simanchiuk проліт над Маріуполем. Зафіксовані факти забруднення повітря. 

Першим на пост депутата Маріупольської міської ради Максима Бородіна у  Facebook про екологічне лихо в Маріуполі відреагував Остап Семерак. Вже за 10 хвилин після публікації, Міністр екології та природних ресурсів України написав коментар:  «Така ситуація неприйнятна. Існуюча Екологічна інспекція нездатна вирішувати такі виклики. Ми підготували реформу цієі інспекції. Хочу іі запустити до нового року. Окремо скажу про органи місцевого самоврядування. Це і їхня робота. Якщо громада помилилася, то треба виправляти помилки». Не забарився і керівник управління Національної поліції Донецької області. В’ячеслав Аброськін заявив, що «буде порушене кримінальне провадження». 

Коли чорно-червоний дим ще «радував» маріупольців, на наступний день після галасу, громадських активістів зібрали на термінову зустріч. Директор комбінату імені Ілліча Юрій Зінченко повідомив причину викидів, назвавши екологічну катастрофу «короткостроковою ситуацією зі збільшення неорганізованих викидів».

Читати також: Боротьба за кисень

За словами Юрія Зінченка сталася аварія на обладнанні. На газоході котла-утилізатора конвертора №2 помітили тріщину  Це саме той цех, де виплавляють сталь. Щоправда, тріщину виявили ще раніше. І навіть запланували ремонт конвертора на квітень 2016 року. Однак через «організаційні проблеми із доставкою обладнання для ремонту, роботи перенесли на 12 вересня 2016 року»,- пояснив директор заводу. Юрій Зінченко вибачився перед мешканцями і пообіцяв, що найближчими днями аварійний конвертор зупинять, щоби розпочати ремонт.

На перший погляд аварія на великому, складному підприємстві цілком пояснює ситуацію. Втім, подібних, дрібніших «аварій» останні місяці було чимало,- каже керівник депутатської комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я та екології Маріупольської міської ради Максим Бородін. У лютому він направляв запит керівнику Металургійного комбінату імені Ілліча Юрія Зінченку із проханням надати дані про норми викидів, заходи зі скорочення викидів та щодо реалізації плану модернізації аглофабрики (цех з виробництва агломерату – сировини для виробництва металу) комбінату. Відповіді так і не отримав. «За останні місяці ситуація почала активно погіршуватися. Спочатку з’явилися бурого кольору хвости на доменних печах «Азовсталі». Там, де їх останні роки не було. Потім почав «давати жару» Киснево- конверторний цех ММК ім.Ілліча. Були зустрічі на постійних депутатських комісіях та бравурні звіти представників заводів. Однак, по факту, ми маємо візуальне та реальне погіршення ситуації. Екологічні перевірки у тому вигляді, в якому вони зараз відбуваються не можуть продемонструвати об’єктивну картину. На момент приходу інспекторів на виробництво воно або мінімізується або приводиться до оптимального рівня на короткий період».

Читайте також: Як радянський промисоловий хижак винищував українську природу

За даними депутата за останні два роки головні металургійні комбінати Маріуполя оштрафували за порушення екологічного законодавства на незначні цифри.  Зокрема, у 2015 році Азовською екологічною інспекцією було складено 138 протоколів щодо керівництва МК «Азовсталь» на загальну суму штрафу 9 тисяч 792 гривні. У 2016 році складено 26 протоколів за загальну суму штрафу 2 тисячі 873 гривні. За перевищення нормативів з викидів шкідливих речовин МК «Азовсталь» заплатив 52 тисячі 321 гривню.

Подібна ситуація із ще одним металургійним підприємством міста. Комбінат імені Ілліча у 2015 році заплатив 23 тисячі 329 гривень штрафу та 136 тисяч 239 гривень за перевищення нормативів з викидів шкідливих речовин.

Яку ціну заплатять мешканці Маріуполя за перевищення норм викидів поки невідомо. Щодо останнього порушення, маріупольські активісти написали звернення Міністру екології та запланували мітинг на 31 серпня. Цього дня Маріуполь із офіційним візитом має відвідати президент Петро Порошенко. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.