Суспільство

  ▪   Віталій Рибак

Transparency Inernational: на все — політична воля

8-го червня у приміщенні інформаційного агентства УНІАН відбулась прес-конференція за участі Хосе Уґаса, перуанського юриста і голови правління міжнародного антикорупційного руху Transparency International, Андрія Марусова, голови ради правління TI Україна та виконавчого директора TI Україна Ярослава Юрчишина, на якій обговорювали перспективи боротьби з корупцією в Україні

В рамках візиту Хосе Уґаса до України експерт зустрічався із президентом Петром Порошенком та генпрокурором Юрієм Луценком. Перуанський юрист привітав урядовців із прийняттям змін до Конституції України у частині правосуддя та відзначив готовність влади до боротьби з корупцією. Однак всі троє експертів неодноразово наголосили на тому, що ця реформа є лише початком руху у правильному напрямку. Для стійких змін потрібен контроль з боку громадянського суспільства, адже справжні наміри влади важко передбачати. Пан Уґас також підкреслив важливість діяльності НАБУ, оприлюднення списку власників офшорних компаній та роботи над впровадженням прозорого електронного декларування. 

Однією із центральних тем прес-конференції стала справа Януковича. Експерти зауважили, що це одна із найгучніших корупційних справ у світі, і вона вже стала символом корупції на глобальному рівні. Хосе Уґас наголосив на тому, що ініціювати стратегію повернення виведених Януковичем за кордон коштів повинна українська влада, а громадські  організації у сфері боротьби із корупцією можуть лише підтримати офіційну кампанію. 

Корупційна система часто стає на перешкоді боротьби із хабарниками. Андрій Марусов навів справу першого заступника голови Миколаївської обласної державної адміністрації Миколи Романчука. На зустрічі у понеділок президент Порошенко назвав його затримання одним із досягнень у напрямку боротьби із корупцією. Однак уже у вівторок він втік з лікарні, у яку потрапив після засідання суду за станом здоров'я. Влада повинна попереджати такі випадки, але на те потрібна політична воля. Без неї боротьба з корупцією неможлива. 

Читайте також: Топ-12 хабарів в Україні

Ярослав Юрчишиш наголосив на тому, що суспільство очікує від влади перших результатів боротьби із корупцією, а ефективні дії у цьому напрямку дуже просто виміряти: їх ілюструватимуть кількість посаджених за ґрати корупціонерів та кошти із їх закордонних активів, повернені у державний бюджет України. На його думку, однією із основних проблем є інституційна малоспроможність судової системи. Саме тому потрібно якомога швидше створити спеціалізований антикорупційний суд. Експерт зазначив, що Юрій Луценко обіцяв особисту активну участь у розробці законопроекту про створення цієї інституцій — результати варто очікувати до осені. 

Хосе Уґас зауважив, що Україні не потрібно розробляти стратегію боротьби із корупцією з нуля. Вже багато країн у світі проходили схожий шлях, і Transparency Inernational збирає найкращий досвід у сфері антикорупційної діяльності.  

З цієї точки зору особливо цікавим є досвід самого Хосе Уґаса: у своїй рідній країні, Перу, він відправив у в'язницю понад сто осіб у справі Фухіморі-Монтесіноса. Усе почалось із того, що президент Перу Альберто Фухіморі призначив пана Уґаса на посаду спеціального прокурора. Цим призначенням Фухіморі хотів прибрати свого опонента, Владіміро Ілліча Монтесіноса Торреса, який раніше був правою рукою Президента, однак потім вирішив приєднатись до опозиції.  

Фухіморі, який встановив авторитарний режим та тотальний контроль над ЗМІ, не зміг передбачити, що це призначення зіграє проти нього. Так, розслідування проти Монтесіноса почали вести настільки ретельно, що той навіть мусив втекти із країни —ловили його перуанці разом із ФБР вже у Венесуелі. Погорів Монтесінос на тому, що регулярно записував на відео те, як він у своєму офісі дає хабарі політикам, чиновникам та військовим — так він планував їх згодом тримати під контролем. Фухіморі використав ці відео проти нього, направивши борців проти корупції на його слід. 

Однак Уґас зміг простежити колишні зв'язки між Фухіморі та Монтесіносом та розпочав масштабне розслідування діяльності державного апарату. Як розповідав він сам, в рамках цього розслідування відкрили справи щодо 1500 осіб, почали 200 судових процесів та повернули в Перу 75 мільйонів доларів з офшорів у Швейцарії, Мексиці, Люксембурзі, на Кайманових островах і заморозили 205 мільйонів доларів за кордоном. За чотирнадцять місяців роботи вдалось запроторити до в'язниці до 20 прокурорів і суддів, в тому числі й чотирьох членів Конституційного суду і генерального прокурора. Сам Фухіморі був змушений втекти до Японії на 5 років, а коли мав необережність (чи нахабність) повернутись до Перу, потрапив під суд та отримав 25 років тюремного ув'язнення за протиправну та корупційну діяльність.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.