Суспільство

  ▪   Богдан Буткевич

Транзитний коридор до джихадистів

Тиждень вивчав, із якою метою навідуються до України поборники «Ісламської держави»
Матеріал друкованого видання
№ 15 (439)
від 14 квітня, 2016

Останнім часом завдяки зусиллям проросійського лобі в Європі, кремлівської пропаганди та просто невігласів тема «Україна є важливою базою підготовки бойовиків «Ісламської держави» набула чималого розголосу. Неабиякий резонанс мали заяви, зокрема, французької сенаторки Наталі Ґуле. Ми вирішили з’ясувати, чи є в нашій країні представники цієї терористичної мережі й чи борються з ними спецоргани.

Відповідь Служби безпеки на запит Тижня із цього приводу починається з безапеляційної фрази: «На території України не зафіксовано діючих підрозділів «Ісламської держави». Однак далі спецслужбісти констатують, що все ж таки іділівці в країні є. А ще недавно голова СБУ Василь Грицак заявляв, що на наших землях активізувалася діяльність терористів з «Ісламської держави».

Так, працівники спецслужби затримали торік 25 прихильників «ІДІЛ» (19 із них громадяни Росії), які намагалися транзитом через Україну потрапити до Сирії або поверталися звідти. 22 із них примусово повернуто до країн походження, стосовно трьох відкриті кримінальні провадження за підробку ­документів.

Окрім того, в період від лютого 2015 року органи СБУ зареєстрували шість кримінальних проваджень проти осіб, підозрюваних у причетності до «ІДІЛ». У межах досудового розслідування у зв’язку з ними заарештовано сім громадян інших держав та одного — України. Понад те, до суду вже спрямовано матеріали за двома епізодами. У першому фігурують два уродженці однієї з країн Закавказзя, які організували грошову підтримку членам «ІДІЛ», що перебували на нашій території. Вони забезпечували терористів також підробними документами. Зловмисникам, зокрема, оголошено про підозру в створенні терористичної групи чи терористичної організації та фінансуванні тероризму.

Читайте також: «Табори джихадистів під Дніпропетровськом» - скандал у Франції і тиша в Києві

У фунціонерів «ІДІЛ» в Україні вилучено 10 одиниць вогнепальної зброї з глушниками та патронами, гранати, оптичні приціли. А ще вони зберігали пластид, компоненти саморобних вибухових пристроїв, схеми та відео їх виготовлення, символіку й документи терористичних організацій, велику кількість оригінальних та підробних бланків паспортів і банківських карток різних країн світу. Суд вирішить також долю інших п’ятьох громадян Росії, які за ініціативою члена «ІДІЛ», розшукуваного Інтерполом, сформували в Україні організовану групу для підтримки ісламістів. Їм інкриміновано створення злочинної організації.

За інформацією СБУ, ще одним напрямом її роботи є запобігання в’їздові до України членів «ІДІЛ». У взаємодії з Державною прикордонною службою було не допущено на нашу територію 29 іноземних громадян, які, за наявною інформацію, брали участь у бойових діях на території Сирії у складі міжнародних терористичних організацій.

Чотирьох іноземців — членів «ІДІЛ» та «Джабхат ан-Нусра», які перебували в розшуку по лінії Інтерполу, затримали працівники СБУ. В’їзд іще трьом терористам, оголошеним у міжнародний розшук за участь у бойових діях у Сирії на боці терористичних організацій, заблоковано разом із прикордонниками. Усім «гостям» згідно з рішенням суду обрано запобіжний захід «екстрадиційний арешт». Слідчі СБУ продовжують розслідування ще трьох кримінальних проваджень стосовно осіб, які підозрюються в причетності до діяльності «Ісламської держави» та скоєнні в її інтересах на українській території злочинів. Загалом від початку 2015 року заборонено в’їзд в Україну 614 прихильникам «Ісламської держави»: у 2015-му таких було 468, у 2016-му — 146.

найбільшим ворогом і небезпекою для країни наразі є не «ІДІЛ», а спецслужби Кремля, котрі навчилися використовувати їх як фактор у боротьбі зі своїми ворогами

Отже, як бачимо, «ІДІЛ» у нашій країні є. Згідно з офіційною статистикою, більшість її представників — громадяни РФ. І це аж ніяк не дивно. Не таємниця, що в структурі цієї терористичної організації із громадян Російської Федерації сформовано окремий підрозділ (джамаат). До нього належать переважно вихідці з Північного Кавказу. Серед радикальних ісламістів воюють і представники середньоазійських країн, що мають свої етнічні підрозділи, зокрема узбеки й таджики.

А як не згадати, що, за офіційною інформацією тієї-таки СБУ, в бойових діях на території Сирії беруть участь близько півсотні жителів Криму, які до моменту анексії півострова мали українське громадянство? Повідомлялося, що це теж переважно уродженці Північного Кавказу та Середньої Азії, однак на момент анексії Криму вони були власниками саме українських паспортів.

Уже давно з відкритих джерел інформації (зокрема, російська «Новая газета») відомо, що спецслужби РФ використовують конфлікт у Сирії як нагоду перекидати туди представників ісламістських партизанських антиросійських рухів на Кавказі. Ті, всупереч бравурним заявам Москви, продовжують війну проти російських окупантів. Тож ФСБ не заважає ісламістам, зокрема й «ІДІЛ», вести активну пропаганду на території Кавказу, даючи змогу тим, хто бажає, поїхати на «джихад». Так само активно вербувальники «Ісламської держави» діють і в країнах Середньої Азії.
Для потрапляння на території Сирії та Іраку найпопулярнішим є азербайджансько-турецький маршрут. Однак нині спецслужби почали фіксувати поодинокі факти, що охочі пролити кров за пророка намагаються використати як транзитну й територію України. Останні хочуть таким чином збити з пантелику турецькі спецслужби, які не сильно протидіють тим, хто їде воювати до лав так званої поміркованої опозиції на території Сирії, але виловлюють поповнення для радикалів з «ІДІЛ» чи «Джабхат ан-Нусра».

Представники СБУ підтвердили в коментарях Тижню, що до українського напрямку зараз прикута особлива увага: «Головна мета спільних заходів СБУ та спецслужб Туреччини і США — це запобігання переміщенню членів «ІДІЛ» із країн Кавказу та Центральної Азії транзитом через територію України й Туреччини, до сирійсько-іракської зони конфлікту». Підтверджував це нещодавно й голова СБУ Грицак. За його словами, з території Росії та інших країн пострадянського простору представники та прихильники «ІДІЛ» їдуть на війну в Сирію через Туреччину, використовуючи Україну як перевалочний пункт.

Читайте також: Відповіді СБУ і Наталі Гуле «заблукали» у часі

Іще однією дуже серйозною проблемою є постійні спроби ісламістів потрапити до країн Євросоюзу. Коли врахувати величезну увагу європейських служб до будь-якого араба, котрий намагається нині в’їхати до ЄС, не дивно, що вони вже використовують територію України як проміжний пункт, аби відбити будь-які підозри стосовно себе та своїх цілей.

Однак чи є на території України не перевалочні бази, а саме тренувальні табори ісламістів? ­Тижню вдалося поспілкуватися з оперативним працівником Департаменту захисту національної державності. За його словами, французька сенаторка Наталі Ґуле просто, м’яко кажучи, неправильно інтерпретувала отриману в приватній бесіді інформацію про те, що працівники СБУ справді «накрили» на Дніпропетровщині кілька конспіративних перевалочних квартир, які використовували симпатики «ІДІЛ». Але, зрозуміло, не як тренувальний табір, а як місце, де можна відпочити, підлікуватися, отримати нові документи.

За словами нашого джерела, судячи зі свідчень, які надавали затримані реальні члени «Ісламської держави», вони не розглядають нашу країну в ролі своєї бази принаймні тому, що будуть тут надто помітні. Адже в Україні занадто мала соціальна база для розгортання таких таборів: прибічників радикального ісламу в нас зовсім небагато. Навіть у сенсі закупівлі зброї ми не надто цікаві «Ісламській державі», адже переправляти той вантаж довелось би або морем, або повітрям, що досить проблематично.

Натомість оперативний працівник СБУ вбачає найбільшу небезпеку в сприянні російських спецслужб проникненню ісламських радикалів із території РФ на сирійську війну з відловом та вербуванням відтак тих, хто повертається. Саме ці подвійні агенти здатні становити загрозу безпеці України, адже можуть бути використані для влаштування терористичних актів чи провокацій, що мали б ударити по нашому міжнародному іміджу на нашій-таки території. Тож як не крути, а найбільшим ворогом і небезпекою для країни наразі є не «ІДІЛ», а спецслужби Кремля, котрі навчилися використовувати їх як фактор у боротьбі зі своїми ворогами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.