Суспільство

  ▪   Денис Казанський

Війни забудовників

Протистояння навколо «зелених парканів» перетікає з центру Києва до спальних районів

Побутує стереотип, що в Києві йдуть бої тільки за дорогі земельні ділянки в центрі міста, або за великі ділянки лісу за містом, які забирають під будівництво котеджів. Однак, часом будівельні драми спалахують в таких місцях, де, здавалося б, землі багато, а цінність її не так велика.

Так, зараз конфлікт забудовників з киянами навколо земельної ділянки під потенційну забудову розгортається на Святошиному, причому на достатньому видаленні від станції метро. Забудовнику, яким є державна компанія «Київміськбуд», сподобалася ділянкка землі, що прилягає до будинку №2 в провулку Святошинському. Зараз на цій ділянці розташована стоянка для автомобілів, якими користуються жителі багатоквартирного будинку. Будівельники хочуть побудувати на цьому місці чергову 25-поверхову свічку. Мешканці будинку №2 переконані, що після цього в їхньому мікрорайоні настане колапс. Їм просто нікуди буде ставити свої автомобілі, крім того з'явиться безліч нових мешканців, яким також не буде де паркуватися. У гонитві за прибутком забудовники дбають тільки про те, як продати квадратні метри житла, але зовсім не думають про інфраструктуру. В результаті такого підходу в ряді районів Києва вже існують великі проблеми з пропускною спроможністю доріг та парковками. І далі буде тільки гірше.

Ділянка, на яку претендує «Київмісьбуд", як це часто буває в Україні в таких випадках, має довгу і заплутану історію. У 1992 році рішенням Київради земля у провулку Святошинський була виділена підприємству СКТБ «Комплекс», що розташоване по сусідству, для будівництва житлового будинку та дитячого садочка. При цьому багатоповерхівка була побудована, а на дитячий садочок грошей у підприємства, що переживало на початку 90-х нелегкі часи, грошей не вистачило. У підсумку поруч з новобудовою так і залишився пустир.

Пізніше «Комплекс», що займався науково - експериментальної розробкою і виробництвом устаткування і металоконструкцій, збанкрутував. Таким чином земельна ділянка залишилася без господаря. На початку 2000-х років мешканці будинку №2 створили ОСББ і звернулися у Святошинську райраду з проханням відвести порожню ділянку під автостоянку. У 2003 році райрада погодилася на відведення землі і видала відповідний дозвіл.

Читайте також :«Віргінський забудовник» у Феофанії

Деякий час мешканці будинку спокійно користувалися виділеною ділянкою. Стоянку обнесли парканом, скинулися на охорону і стали залишати свої автомобілі там. Користуються стоянкою також і мешканці інших будинків, розташованих в цьому районі, через дефіцит парковки. Однак, статус земельної ділянки так і залишився до кінця не ясним. І незабаром забудовники звернули на нього свою увагу.

- Спочатку ця ділянка призначалася для будівництва дитячого садка, висотою в 2-3 поверхи. І ми не були б проти, якби там дійсно побудували дитячий садочок, яких в Києві дуже не вистачає. Але будувати на цій ділянці висотку - чисте безумство. Навколо замкнутий простір, маленький провулок. Немає ні нормальних під'їздів до цієї ділянки, ні прибудинкової території. Все це буде схоже на Шанхай, - розповів один з мешканців будинку №2 провулка Святошинський Артем Зигура. Він є одним з активістів, що борються проти майбутнього будівництва.

- Впродовж більше 17 років мешканці будинку за власний кошт впорядковували згадану земельну ділянку в інтересах громади мікрорайону і зверталися неодноразово до КМДА з проханням здійснити будівництво дитячого садочка, або надати дозвіл громаді будинку оформити правовстановлюючі документи на правокористування земельною ділянкою під об'єкти соціальної інфраструктури, у тому числі спортивного майданчика.

У 2009 році потенційним забудовником була здійснена спроба провести фіктивні громадські слухання для підтримки будівництва багатоповерхівки, проте мешканці будинку завадили фальсифікаціям, порушили клопотання і комісія Київради прийняла рішення про заборону будівництва багатоповерхівки за згаданою адресою.

Незважаючи на це, у листопаді 2014 року Київрадою було прийнято рішення про відведення згаданої земельної ділянки для розробки ПКД для будівництва 25-поверхового будинку. У березні 2015 року між КМДА і ПАТ “Київміськбуд” було підписано договір про надання в оренду земельної ділянки під будівництво. Зведення багатоповерхівки на згаданій ділянці протирічить усім нормам нормального людського життя, дозвіл на будівництво було видано внаслідок порушення усіх нормативів, - розповіли представники ініціативної групи мешканців будинку, які протистоять забудовникам.

У гостру стадію конфлікт перейшов у серпні 2015. Забудовник спробував зайняти територію стоянки і завести туди будівельну техніку. Причому, зробив це, як водиться в Україні, за допомогою тітушек. Цей факт обурює киян найбільше.

Читайте також: Архітектура постреволюційного періоду. Хто забудовує Феофанію?

- Чому державна компанія «Київміськбуд» вдається до послуг кримінальних елементів, привозить з собою тітушек, яких нацьковує на киян? Хіба це закон? Де тоді поліція, якісь офіційні виконавці? Нас витісняють з нашої землі бандитськими методами. Про яку законність тут може йти мова! - обурюється Артем Зигура.

Захопити стоянку тітушки з наскоку не вдалося. Мешканці будинку висипали на вулицю і перекрили проїзд техніці, а також викликали журналістів і поліцію. Після того, як піднявся переполох, забудовники відступили. Врятувало зручне розташування спірної ділянки - стоянка знаходиться в замкнутому просторі, і потрапити на її територію можна двома шляхами. Одним з них для заїзду на стоянку користуються мешканці. Інший нині забарикадований і нагадує маленький філія Майдану на Святошино. Тут і дріт, і покришки, і українські прапори. Мешканці будинку № 2 обіцяють тримати оборону до переможного кінця.

У лютому 2016 року тітушки зробили спробу розібрати барикаду і завести на стоянку техніку, але мешканці будинку залізли на барикаду і не дали цього зробити. Ініціативній групі громадян вдалося встановити, що група спортивних людей, яка намагається відібрати у них стоянку, світиться на подібних конфліктах вже не вперше. Тітушки гастролюють з одного будівельного майданчика на інший, влаштовуючи бої з противниками сумнівних будівництв по всьому Києву.

Командує групою тітушек-гастролерів Валерій Магометович Халішхов, який за сумісництвом є керівником благодійного фонду «Підтримки та соціальної реабілітації засуджених». Мешканці будинку в провулку Святошинському переконані, що своїх бійців Халішхов набирає якраз з числа підтримуваних їм засуджених. Надто вже характерно їхня поведінка і зовнішній вигляд.

Після ряду публікацій в пресі, а також пікетів, які влаштовували мешканці провулку, атаки на стоянку припинилися. Але жителі очікують, що вони можуть поновитися в будь-який момент.

Читайте також: Війна і мир «микільських» хмарочосів

Ситуація, що склалася навколо земельної ділянки, наочно демонструє весь комплекс проблем, з якими вже довгі роки стикається Україна. Це відсутність верховенства права, недосконалість законодавства, плутанина в області приватної власності і майнових прав.

Як би там не було, методи, які застосовують будівельники по відношенню до платників податків, неприпустимі. Якщо влада вдається до послуг кримінальних елементів для залагодження питань з громадою, то навряд чи сама відрізняється від них.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.