Суспільство

  ▪   Денис Казанський

Ходаковський втрачає вплив у ДНР

Протистояння між угрупованнями бойовиків на Донбасі, як відомо - явище не рідкісне. Вбивства польових командирів та сутички між ворогуючими «бригадами» і «батальйонами» трапляються там регулярно. Але якщо до 2016 року головною ареною подібних протистоянь була Луганська область, а у Донецькій все виглядало відносно спокійно, то в новому році ситуація кардинально змінилася.

Після ліквідації останнього нелояльного до Ігора Плотницького козачого командира Павла Дрьомова, в «ЛНР» наступило відносне затишшя. А ось у «ДНР» загострилися одразу два драматичних протистояння.

В кінці січня в Горлівці було знищено угруповання бойовиків «Троя», яке протистояло бойовикам з лояльного Захарченку «армійського корпусу ДНР». Бойовики «Трої» оприлюднили на своїй сторінці відеозапис, який підтверджував, що люди Захарченко займаються наркоторгівлею. Після цього база «Трої» в селищі Озерянівка була оточена і взята штурмом. При цьому за деякими даними загинуло близько 90 бойовиків. Командир «Трої» з позивним Білий потрапив у полон.

Міжусобна сутичка, в якій одні «патріоти Новоросії» знищували інших, викликала масу обурених та негативних коментарів у прихильників сепаратистів. Багато звинуватили Александра  Захарченка у «зливі Донбаса»  та виконанні замовлення олігархії. Але далі розмов справа не пішла. Про «Трою» швидко забули. До того ж відразу після розправи над бойовиками в Горлівці, у «ДНР» трапився новий конфлікт - між Захарченком та Ходаковським.

Читайте також: План «Б» для патріотів «Новоросії»

На відміну від попередніх сутичок між польовими командирами, які найчастіше закінчувалися кров'ю і стріляниною, цього розу конфлікт розгортається в медіа-просторі. Що дуже нетипово для «народних республік», де існує жорстка цензура і не діють вільні ЗМІ. Зрозуміло, газети і сайти «ДНР» про конфлікт не пишуть, тому розгортається дійство в основному в блогосфері.

Блог Олександра Ходаковського в «Живому журналі» раптово став справжнім джерелом вільнодумства. За кількістю критики Захарченка та ДНР він не поступається деяким українським медіаресурсам. У відповідь Захарченко заводити блог тм вплутуватися в перепалку не став. Однак підключив до справи цілу команду інформаційних кілерів, які взялися лити на вчорашнього «героя Новоросії» цебри бруду, звинувачуючи його в мародерстві, грабежах та боягузтві. З'ясувалося, що в очах власних соратників по боротьбі з Україною Ходаковський виглядає гірше якогось «правосєка», і взагалі незрозуміло, як така людина могла так довго залишатися одною з перших осіб у ДНР.

Неприязнь між Ходаковським та Захарченком, ймовірно, виникла в той момент, коли останнього обрали головувати у Донецбку куратори з Москви. Сам Ходаковський не раз у своїх інтерв'ю з образою говорив про те, що сам претендував на роль лідера в маріонеткової республіці, проте в підсумку в Кремлі вибрали не його.

«Якщо згадати наші перші контакти з Бородаєм (перший глава ради міністрів ДНР), то саме під мене готувалася вся ця система. Питання в тому, що у мене характер кепський, я примудрився і з Бородаєм зіпсувати відносини. У мене були принципові погляди на деякі позиції. Тому я з легкістю відмовився від перспектив, і ось тепер Саня Захарченко, бідний, одинокий, вигрібає це все на собі» - говорив Ходаковський 12 лютого в інтерв'ю російському виданню «Фонтанка».

У тому ж інтерв'ю командир бригади «Восток» поставив під сумнів легітимність нинішнього лідера ДНР:

«Те, що Захарченко - глава держави, це не тільки його заслуга і заслуга народу, який голосував. Тому що народ голосував так, як треба було, як правильно. Коли не надали ніяких альтернатив, не було конкуренції ... а ми солідарно вирішили, що якщо ми чогось варті, якщо ми не для красного слівця всі свої ідеї говоримо, то ми повинні відмовитися від можливих ракурсів, забезпечувати можливість Захарченко попрацювати. Тим більше що Саша Бородай дуже інтенсивно клопотав за Захарченко в Москві».

У грудні 2015 року Ходаковський презентував у підконтрольному місті Ясинувата власну політичну силу «Патріотичні сили Донбасу» і прямо заявив про свої політичні амбіції в рамках ДНР. У залі Ходаковський виступив перед вірними йому бойовиками та лояльними жителями міста.

Читайте також: Хто отримає Ясинувату?

Очевидно, така активність не сподобалася Олександрові Захарченку, який вже через місяць після цього спробував віджати у Ходаковського контроль над Ясинуватою. В кінці січня Захарченко призначив новим «мером» Ясинуватої Павла Губарева, а близького до Ходаковського «мера» Юрія Яненка відправив у відставку. Однак, Ходаковський здаватися не став і вчинив опір. Коли Губарєв 2 лютого заявився у місто, його вигнали звідти люди,  що зібралися за наказом Ходаковського.

Після подій у Ясинуватої Губарєв, а також російський волонтер і блогер Олександр Жучковскій почали навперебій розповідати про корупційні схеми Ходаковського, про те, як він краде російський газ, ганяє в Україну через Ясинувату потяги з вугіллям та пиляє на метал об'єкти інфраструктури. У відповідь Ходаковський також посилив критику, як на своєму інтернет-телебаченні «Діалог», так і в блозі.

В день сутички з Губарєвим, у блозі Ходаковського з'явилася публікація під назвою «Що нам потрібно?», В якій він поскаржився на цькування з боку соратників.

«До мене доходили«чутки», яку політику в інформаційній сфері щодо мене часто проводили ті, з ким при зустрічі ми сердечно тиснули руки. Але питання не в тому, що ця братія вигадає наступного разу, а в тому, до якої глибини морального падіння люди готові доходити заради реалізації своїх завдань» - написав Ходаковський.

Польовий командир також виклав свою версію того, що сталося в Ясинуватій. На його думку, Губарева прислали туди, щоб спровокувати збройні зіткнення з «Востоком» та роззброїти його бойовиків.

«Я знав, що схема передбачалася проста: я піднімаю батальйони проти Паші, приїхав на скромному «Ланосі», і викликаю всенародний гнів та посилення голосінь про те, що «Восток» потрібно роззброювати. А після б пішла спроба роззброїти тих, хто зі зброєю в руках став би проти реалізації указу глави держави ".

Роззброювати «Восток» тоді ніхто не став, проте політичну силу Ходаковського стали повільно та впевнено душити. 16 лютого Ходаковський з обуренням повідомив, що Захарченко закриває відділення «Патріотичних сил Донбасу» по всій «республіці».

«Мерам міст, де відкрилися наші відділення, вже поставили завдання вжити заходів для їх закриття. Щось я не дуже зрозумів: я що, за це воював з Україною і людей покладав? Твою мать, вибачте. Я сказав сьогодні на зустрічі, що потураючи у всьому владі, ми Захарченку не поможемо управляти країною. Влада без контролю виродиться в потворність» - обурився ватажок бойовиків.

Читайте також: Гайдар замість Брєжнєва

У тому ж запису він вельми прозоро натякнув, що готовий воювати не тільки проти України, а ще й проти людей Захарченка, якщо це буде потрібно.

«Я терпів всю цю погань про Ахметова, звинувачення націоналістів, помиї українців, в надії, що щось зможемо побудувати і потрібно йти вперед. Але коли тепер і в тилу не знаєш, кому вірити - потрібна кругова оборона. Я сподіваюся, звичайно, що Захарченко не стане топити не тільки себе - нас, - і не стане чудити, але Господь направить як краще, на все Його воля»- написав Ходаковський.

Також бойовик відкрито заявив, що може розділити долю Дрьомова та Мозгового.

«І коли справа дійде до варіанту «Мозговий — Дрьомов» - не вдавайтеся, будь ласка, до методики, яка була застосована: я їжджу густонаселеними кварталами. Вдамося до більш витонченому способу. Засобів зайвої обережності я не приймаю, охорона у мене пильності не проявляє - буде нескладно» - написав Ходаковський 20 лютого.

Опоненти також не залишаються в боргу. До паплюження командира «Востока» спішно підключилися Павло Губарєв, волонтер Жучковскій, кримський блогер Рожин, польові командири Гіві та Ваня Русскій, а також безліч нікому не відомих блогерів та тролів.

«Бойові заслуги Ходаковського сильно перебільшені. Може, чекіст він непоганий або точкові операції може добре спланувати... Не знаю. Але коли справа доходить до повномасштабних бойових зіткнень - він повний нуль. Провалених їм або з його вини операцій було багато.

По суті, він - натуральний авантюрист. Причому ризикує невиправдано, бійці гинуть просто так. У минулому році в Мар'їнці ні з ким не порадившись, не повідомивши командирів  та сусідні підрозділи, він відправив бійців в самогубну атаку. Навіщо потрібна була та атака - ніхто так і не зрозумів. Бійці з величезними втратами повернулися на вихідні позиції. А це значить - повний провал операції. За великим рахунком - злочин » - заявив командир так званої «республіканської гвардії» Іван Кондратов також відомий, як Ваня Русскій.

Читайте також: Колишні «герої Новоросії»

Польовий командир батальйону «Сомалі» Гіві наговорив на камеру гидот про Ходаковського на цілих десять хвилин. Він також заявив, що Ходаковський ганебно здавав позиції ЗСУ, а також додав, що підпорядковується ватажок «Востоку» «українським кураторам». Тобто, є по факту зрадником.

За повідомленням популярного у сепаратистів російського блогера-сталініста Бориса Рожина, конфлікт Захарченка та Ходаковського загострився через те, що у останнього в Росії «продірявився дах». Якщо це справді так, незабаром Ходаковський остаточно втратить вплив на підконтрольній сепаратистам території. І в кінцевому підсумку буде або заарештований, або ліквідований.

За злою іронією долі злочинець, що особисто доклав руку до знищення демократії і свободи слова на Донбасі, тепер нарікає на відсутність справедливості та звертається за підтримкою до суспільства, яке сам позбавив можливості на щось впливати.

Тепер один з ватажків антиукраїнського путчу в Донецьку сам виявився безсилим перед тими, кому допоміг захопити владу. І змушений вдаватися рівно до тієї ж риториці, якою користувалися опоненти сепаратистів, коли виправити ситуацію було ще можливо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.