Суспільство

  ▪   Олена Максименко

Як пережити обшук

Фото автора
Схеми поведінки при обшуках, повісток до суду та звинуваченнях, на жаль,не втратили своєї актуальності для українських активістів. Так само, як і необхідність мати підписаний договір з адвокатом .

Сценарій обшуку, за деякими винятками і варіаціями, незмінний: приходять як найраніше, коли вдома ще сплять. Щосили гатять у двері, погрожуючи їх винести. Часто не пускають адвоката, не пускають народних депутатів та представників медіа. Тиснуть психологічно, залякують. Можуть безпідставно докласти силу, поводяться якомога брутальніше, коять максимально можливий безлад. Вилучають комп'ютери, планшети, фотоапарати, мобільні телефони - навіть у дітей. Утримуються від жодних коментарів пресі

"Адвокат, і ще раз адвокат"

Перш за все важливо мати адвоката - навіть якщо здається, що він ніколи не знадобиться. Надійного фахівця, що готовий буде зірватися за першим же дзвінком. "Відповідно до закону, будь-яка людина має право на захист - незалежно від статусу, національності чи будь-яких інших обставин", - говорить адвокат Руслан Стоян, що захищає інтереси волонтерки Світлани Саванчук. Нагадаємо, що їй та її чоловікові Володимиру інкримінують "розбещення малолітніх" - через те, що серед батальйонів, яким вони допомагали, опинився опальний "Торнадо". До слова, на обшук у помешканні волонтерів адвоката не допустили, тим самим порушивши його професійні права. "19-та стаття говорить про те, що будь-які органи управління не мають права перевищувати свої повноваження, - наголошує Руслан. - 64-та стаття Конституції: права людини не можуть обмежуватися. І 59-та: право людини на захист не може бути обмежене навіть у військовий час!"

"Адвокат вам не поможе!" - прямим текстом зізналися слідчі, які ломилися у помешкання для проведення обшуку у журналістки та бійця-добровольця Валерії Бурлакової. Тим не менше, адвокат Олексій Назаренко їм допоміг - саме завдяки його присутності техніка лишилися у власників, а не була конфіскована, як в багатьох інших випадках.  «Правило номер один - нічого не підписувати і вимагати адвоката!» - коментує Олексій. – «Коли в людини відбувається обшук, людина має право спілкуватися по телефону. Іноді навіть не будучи присутнім, я людину консультую, можу морально підтримати. Навіть якщо статус людини міняється з "підозрюваного" на "затриманого", також мобільний не забирають, людина може телефонувати. Скажімо, в одного підзахисного суддя дав у письмовій формі дозвіл провести один обшук. Але міліціонери провели два обшуки - підписали протокол обшуку і за 20 хвилин вернулися із наступним. Я змусив суд визнати другий обшук неправомірним".  

Читайте також: Юрій Сиротюк: Теракт під стінами ВРУ був потрібен, як димова завіса щоб приховати теракт проти державності

"Присутність адвоката у вашій квартирі під час обшуку - 90%-ва гарантія, що вам не підкинуть заборонені предмети, - пише відомий блогер, активістка боєць «Правого сектору» Олена  Білозерська. - Присутність адвоката під час допиту - 100%-ва гарантія, що під час цього допиту вас не катуватимуть. Між допитами, звісно, можуть побити, але шанси набагато менші - бо ви ж негайно розкажете про це адвокату, а він примудриться зафіксувати побої, і буде багато шуму. Отже, адвокат і ще раз адвокат".

Слідчий вам не друг

"Ніколи не пошкодуєш про те, чого не сказав" - саме за цією формулою мусить відбуватися спілкування з людьми при погонах. Навіть якщо вони грають у "добрих поліцейських", демонструють людяність і дружність - все, що ви скажете або підпишете, може бути використане проти вас.

"Нещодавно я захищав одного чоловіка. Працівники міліції сказали йому: "Давай швиденько визнавай свою провину, і отримаєш покарання, не пов'язане із позбавленням свободи!" Почали вмовляти, людина у цю казку повірила... Я приїхав до нього уже на допит. Кажу: "Дорогенький, те, що тобі сказали, що за це не позбавлять волі - тобі конкретно набрехали! Тому що у Кримінальному Кодексі відбулися зміни в 2015 році, і тепер за таку провинність присуджують тільки позбавлення свободи!"

До помешкання Сергія Бойко, бійця батальйонів ОУН і "Карпатська Січ", непрохані гості вломилися у кращих традиціях жанру: вдома була лише мати і двоє малолітніх синів, одного з яких повалили на підлогу, розтягнули, і приставили до спини автомат. Чи вони вбачали вони у підлітку особливо небезпечного злочинця, чи просто хотіли справити ефект - останнє їм точно вдалося, у матері стався гіпертонічний криз. "Мені стало погано, - згадує пані Наталя, мати Сергія. - Вони почали обшук, все перевернули, я при цьому не була присутня в жодній з кімнат. Сусідка викликала "Швидку".

Читайте також: Феміда різних сортів

Лікаря, на щастя, впустили, він зробив укол. У мене 260 тиск, ноги як ватні, не тримають мене, перед очима все пливе... прочитати написане в протоколі не могла, але слідчий наполягав, аби я підписалася. Я сказала, що не в стані підписувати, бо не можу прочитати, а з ваших слів - недостатньо. Без адвоката і в такому стані нічого підписувати не буду. Він наполягав, і я поставила карлючку як змогла, навіть не знаю, чи подібно то на підпис".

Публічність як броня

Обшуки і суди - це саме той випадок, де публічність і шум - ваш найкращий союзник. Хоча від ґрат не врятує жоден медіа-скандал, проте медійного шуму люди в погонах не люблять і усіляко намагаються уникати. Недаремно ж згаданому вище подружжям Саванчуків інкримінують причетність до 156-ї статті Кримінального Кодексу - "розбещення неповнолітніх", адже суд стосовно таких справ відбувається виключно у закритому режимі, і ні преса, не активісти не зможуть підтримати волонтерів. 

Отже, якщо до вас додому вламуються з обшуком, перш за все повідомте максимально можливу кількість людей: напишіть у соцмережі, зателефонуйте друзям-журналістам та просто друзям. Натовп на вулиці , а ще краще, у під'їзді під дверима, зменшує шанси побиття чи підкидання незаконних предметів.

"Якщо виявиться, що міліція прийшла з якогось невинного питання,наприклад, спитати, чи не бачили ви, хто пограбував сусідню квартиру - у вас не заберуть телефон і ви завжди зможете дати друзям відбій, - пише Олена. - Якщо вони запросять вас у відділок - наприклад, дати свідчення про пограбування тієї квартири - повідомте про це також. Вимагайте повістки. Залиште її вашим близьким. Інакше менти казатимуть потім, що нічого не знають і вас у райвідділок не привозили. Якщо ви після повідомлення про прихід міліції чи ваш з ними від'їзд до відділку зникнете зі зв'язку - це вже є для друзів безумовним сигналом негайно викликати під вашу квартиру (або, в залежності від ситуації, під райвідділ) адвоката, активістів і особливо представників ЗМІ".

Читайте також: «2013-й рік повторюється». Як судили підозрюваних у вбивстві Бузини

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.