Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова

Мобілізація: місцями «косять» 73% призовників

Чому відкладається демобілізація бійців третьої хвилі та як Міністерство оборони «захищає» окремі регіони від заслужених звинувачень у корумпованості

Двоє з десяти

Згідно з указом президента, військовослужбовці, призвані під час третьої хвилі мобілізації, мали повернутися додому у липні-вересні цього року. Нині, як свідчать дані українських ЗМІ, термін служби цих бійців може тривати до 31 жовтня.

Прес-служби відомств трішечки розгубилися. Хтось заперечувати факт не став, хтось – заперечив. Як буде – покаже час. Адже він ще навіть не показав, як пройшла четверта хвиля мобілізації – хвиля, під час якої керівництво держави вирішило «попрощатися» із незареєстрованими у ЗСУ та МВС добровольцями, зброю та боєприпаси яким залюбки «позичали», тісно співпрацюючи з ними у зоні конфлікту, здебільшого самі командири ЗСУ.

У Міністерстві оборони на жодне з питань Тиждень.ua щодо процесу мобілізації відповісти відмовилися. Позиція відомства є такою, що оприлюдненню не полягають навіть дані щодо кількості людей, які з’явилися на ВЛК (від загальної кількості тих, хто отримав повістки) та інформація про те, скільки відсотків тих, хто на ВЛК прийшов, виявилися придатними до військової служби… Хоча і не зовсім ясно, яким чином оприлюднення таких сухих статистичних даних щодо здоров’я українських чоловіків може вплинути на обороноздатність країни.

Тим більше, що подібна інформація вже була оприлюднена у парламенті. Оприлюднена з одним «але»: без вказання назв регіонів. Імовірно, для того, аби не ображати мешканців тієї чи іншої області.

Так, як свідчать цифри, від загальної кількості тих, хто отримав повістки, на ВЛК з’являлися від 41% призовників у регіоні 1 до 101% (за рахунок добровольців) у регіоні 25.

Ще цікавіші дані щодо відсотку осіб, які були визнані ВЛК придатними до військової служби – від загальної кількості людей, що прийшли до військкоматів.

Так, якщо у регіонах 23, 24 та 25 непридатними виявилися 40, 37 та 29 відсотків громадян відповідно, то у регіоні 1, наприклад, служити «змогли» лише 27 відсотків осіб: двоє чи троє з кожної десятки.

«Не так кардинально»

У  Міноборони на питання щодо відсоткового розподілу захворювань, за якими українців визнають непридатними до служби в АТО, офіційно не відповідають. То які фактори можуть так сильно вплинути на «боєздатність» того чи іншого окремого регіону? Чи часом не корупційні?.. Адже що ще може спадати на думку, коли залежно виключно від регіону, відсоток визнаних придатними може коливатися від 70% до 30%?

«Саме такі коливання пояснюються переважно корумпованістю, - зазначає у розмові з Тиждень.ua народний депутат України, доктор медичних наук Ольга Богомолець. -  Окрім корумпованості, браку сімейного виховання, довіри до держави й рівню патріотизму в крові, безумовно, є регіональні особливості, які можуть впливати на ситуацію, але не так кардинально».

Наприклад, пояснює медик, у Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях – найвища по Україні виявляємість захворюваності онкологічними захворюваннями, великою мірою зумовлена ​​поганою екологічною обстановкою. Найбільша кількість проблем із легенями часто фіксується в Києві. Від розладів психіки найчастіше страждають у південних і східних областях, де також є високий відсоток залежних від алкоголю і наркотиків (до речі, раніше найбільшу кількість виявлених психічних захворювань фіксували в Криму).

 У західних областях України, натомість, традиційно вищі сімейні цінності й релігійність, тому нижче відсоток сильно питущих людей і наркоманів. «Так що, я думаю, що тут впливають дуже багато показників – і екологія, і морально-етичний стан населення, і виховання, і шкідливі звички, і ступінь відповідальності за своє життя, себто профілактика та рання діагностика захворювань. І, безумовно, корупція, розбещеність суспільства, відсутність цілей і нерозуміння того, що буде завтра. Але, як показав рік війни, якщо людина хоче йти воювати й захищати свою землю, його не зупиняють жодні обмеження по здоров'ю», - резюмує Ольга Богомолець.

P.S. За відсутності відкритих даних щодо загальної кількості тих, хто не пройшов медкомісію в ході мобілізації (та з яких причин), все ж таки є інформація про мобілізованих, а потім комісованих за станом здоров’я бійців.Тут перше місце посідають психічні захворювання (32%).

Перші ж серед причин безповоротних втрат: вибухові травми і множинні рани (32%), травми тулуба, крововтрата, шок (24%), травми голови та шиї (20%).

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.