Суспільство

  ▪   Лесь Терен

Обережно: вовки!

«Перехідний період входження Криму до складу Росії завершено», – підсумував у Сімферополі російський прем’єр Мєдвєдєв. Це здавалось би простою констатацією очевидного факту: всі окупаційні владні структури сформовані, російський репресивний режим встановлено, найменшу згад­­ку про Україну витравлено. Але московський гість мав на увазі не лише це.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (397)
від 25 червня, 2015

Одразу після його виступу почали з’являтися ніби написані під копірку коментарі російських чиновників різного рангу, що розкривають справжній сенс мєдвєдєвського послання. «Жити постійно в ейфорії не можна», – попереджає нових російських громадян голова путінської адміністрації Іванов. «Потроху ейфорія проходить. Починається звичайне рутинне життя», – як папуга підтакує йому сева­сто­польський «мер» Чалий. Це все означає тільки одне: готуйтеся, кримчани, усвідомити те, що віч­но панькатися з вами Росія не збирається. Посвяткували – і досить. Починаються будні життя. Хочете жити в Росії, тож і звикайте жити не як у привілейованій «перлині Україні» та не як у Москві (бо Москві ви не рівня), а як у «лапотной» російській глибинці. Стає дедалі очевидніше, що Росія вдало відхопила ласий шмат, але вдавилася ним і тепер не спроможна ні зробити його «парадною вітриною російських досягнень» (як на те сподівався Крим), ні навіть утримати рівень життя тут на «довоєнному» рівні. Тож підданих починають ненав’язливо призвичаювати до перспективи «рутинного життя». Що то буде за життя, натякає заздалегідь прийнятий у Криму закон про сувору заборону ворожбитства та жебрання. Тому коли російське «економічне чудо» дійде до закономірного фіналу, навіть з торбиною по людях не підеш: не можна.

Читайте також: «Хуже уже нє будєт»

З такими перспективами Крим входить у курортне літо. Новини з курортного фронту суперечливі. З одного боку, 19 червня в аеропорту Сімферополя урочисто зустріли «мільйонного туриста» (якусь мешканку Петербурга, приголомшену не­очікуваними фанфарами). З іншого – справи, здається, зовсім не райдужні, бо Москва вже ладна доплачувати своїм громадянам, аби лише ті їхали в Крим: з’явився законопроект, за яким російським туристам повертатимуть відчутний відсоток від вартості придбаної путівки на кримські курорти.
Деякі з тих курортів і справді гідні, щоб за їхнє відвідання добряче приплачували. Наприклад, золоті піски Феодосії, де «путінські яструби» з ближніх авіабаз полюбили розважатися польотами на наднизькій висоті над залюдненими пляжами. Якщо «освіжаючий душ» із піщаної бурі під шалене ревіння двигунів вважається «відпочинком», то якесь у росіян дивне уявлення про відпочинок.

Планують для Криму і ще одну урочисту зустріч. Російський депутат розіслав листи членам російської імператорської фамілії із запрошенням повернутися з еміграції до Росії. Житло для переселенців вже знайдено: це будуть царські палаци, що досі стоять в Петербурзі й Криму. Можна уявити собі почуття імператорської особи, котра виходить зранку, позіхаючи, на ґанок своєї Лівадійської резиденції та одразу бачить вусату мармизу Сталіна, чий пам’ятник з’явився там нещодавно… Втім, скоріше за все, я значно переоцінюю вразливість царських нащадків. Бо представники їхньої династії (котрих інші представники тієї самої династії вважають блазнями й самозванцями) приїжджали до Криму ще за часів України й нагороджували тут «імператорськими орденами» українських державних службовців, а ті ледь не повзали на колінах від лакейської вдячності. Хай би, справді, приїжджали оті «імпєраторскіє височєства» та селилися по сусідству зі Сталіним. Це стало б ідеальною ілюстрацією до того шизофренічного коктейлю «російської національної ідеї», в якому співживуть зірки й хрести, Лєнін і Ніколай ІІ, неонацисти з гітлерівськими свастиками та байкери на американських мотоциклах.

Читайте також: Свято «книголюбів» у царстві мерців

До речі, про байкерів. Російська мотоциклетна банда «Нічні вовки» (особисті любимчики Путіна й активні учасники захоплення Криму минулої весни) героїчно продовжує боротьбу за виділення їм величезної розкішної ділянки землі в горах під Севастополем (території гірничодобувного заводу, який вони захопили під власну базу, а тепер хочуть створити там «центр патріотичного виховання»). Отак узяти й віддати хуліганам цілий приватний завод не можна навіть за російськими законами, тож міська управа не поспішає задовольняти вимогу. Така непоступливість дуже розлютила «Вовків»: їхній ватажок «Хірург» навіть публічно викликав Чалого на дуель (яку він проігнорував, заробивши репутацію боягуза). Суперечка триває досі. Але цікаво, що тепер неподалік від того місця в Севастопольському районі з’явилися і справжні чотириногі вовки. Окрім худоби нещодавно зафіксовано й перший напад хижака на жінку. Питомо кримських вовків знищили майже сто років тому, тож ці є зайдами, що взимку перебралися на півострів з материка та розплодилися в кримських лісах. Перспективи позбавлення від цієї пошесті не такі погані, як із рештою незваних гостей з-за меж Криму. Адже на відміну від гламурних «Вовків» на колесах цих сіроманців можна легально відстрілювати, чим із перемінним успіхом і займаються зараз кримські лісники.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.