Суспільство

  ▪   Станіслав Козлюк

Справа «Беркуту»: екс-міліціонери серед присяжних

Епопея з призначенням суду присяжних для колишніх спецпризначенців Сергія Зінченка та Павла Аброськіна тягнеться майже два місяці. За цей час Святошинський суд так і не зміг закрити всі «вакантні» посади.

Попри те, що відповідні списки Київрада затвердила у квітні, судді досі не можуть затвердити кандидатури. Минулого засідання, яке відбувалося 3 червня, раптово виявилося, що частина бажаючих попрацювати на розгляді справи є одночасно і народними засідателями, що прямо суперечить українському законодавству. Відтак, було ухвалене рішення взяти перерву  на два тижні, аби розібратися з нюансами. Втім, на черговому засіданні виявили нові проблеми.

Друга година дня. У холі, перед кімнатою засідань, велелюдно. Основну масу натовпу складають журналісти. У куточку, під дверима, скупчилися кандидати в присяжні. Вони тихо перешіптуються між собою та затуляють одне-одного від працівників ЗМІ, які то коментар хочуть взяти, то просто «підзняти» картинку.

«Не знімайте мене. Не треба цього робити! Заберіть камеру», – здають нерви в одного з чоловіків. Його колега, рятуючи ситуацію, встає з насидженого місця і затуляє собою товариша.

Враховуючи досвід попередніх засідань, на які, крім учасників процесу, приходили «вільні слухачі», чи як їх називають, «представники громадськості», суд вирішив виділити окрему кімнату. Аби люд не сидів на головах одне в одного і не заважав засіданню. У приміщенні вивели онлайн-трансляцію, поставили багато лав. Між тим, охочих спостерігати за процесом по телевізору не багато.

«Чому ви обмежуєте доступ до судового засідання? Воно відкрите, – обурюється хлопець зі штативом, в руках у нього візитівка «Відкритий суд»; через натовп протискується двоє жінок, показують документи охоронцеві й заходять до зали, – Чому ви вибірково пускаєте людей?», – хлопець не зупиняється.

«Це члени моніторингової місії ОБСЄ. Вони контролюють хід процесу. Будь ласка, майте терпіння. Якщо місце у залі лишиться, як учасники зайдуть, я покличу телекамери. Зайти зможе стільки людей, скільки фізично влізе у приміщення», – втомлено пояснює працівниця суду.

Між тим, за ґратами вже сидять екс-беркутівці. Чоловіки перемовляються із своїми адвокатами. Сьогодні суд повинен затвердити присяжних, тож у присутніх є певний оптимізм щодо завершення розгляду організаційних питань і початку повноцінної роботи.

 .Засідання починається. Головуючий суддя Сергій Дячук одразу повідомляє, що кандидатів у присяжні, по яких минулого разу виникали питання (загалом близько 5 осіб) 3 червня, в день засідання, були звільнені від обов’язків народних засідателів. Відтак, їхні кандидатури можна розглядати.

Читайте також: Суд над «беркутівцями»: без присяжних, але з арештом

«Хочу окремо зазначити, що ці особи раніше не залучалися до засідань, в яких я брав участь ані в якості народних засідателів, ані в якості присяжних. Їх я бачу вперше і з ними не знайомий. Поясню чому я на цьому наголошую: з’явилася інформація, що нібито ці люди давно «співпрацюють» із Святошинським судом», – пояснює Дячук.

Захист колишніх міліціонерів, у свою чергу, заявив, що списки присяжних сформовані із порушеннями.

«Згідно з процедурою, від початку має бути подання судової адміністрації на формування списків присяжних. Після цього всі, хто бажає, можуть писати заяви. Однак у нашому випадку все відбулося навпаки: всі кандидати писали свої заяви 19-го лютого, а подання адміністрації датоване 17 березня. Хочу наголосити, що це є порушенням!» – зазначив адвокат Ігор Варфоломеєв.

Далі почалися оглядини. Кандидатів почергово розпитували: хто вони, чим займалися, ким працювали, ким працюють нині тощо.

Першим був Анатолій Горобець. До трибуни вийшов літній чоловік.  Було помітно, що він дещо нервує. Він пояснив, що присяжним захотів стати, оскільки «хоче справедливості в Україні». Час від часу майбутній присяжний збивався на суржик.

«Скажіть, ви володієте державною мовою?», – спитав суддя.

«Да», – миттєво відповів Горобець.

Далі почалися сюрпризи.

«Скажіть, де ви раніше працювали?», – чути запитання від прокурорів.

«У міліції, – навіть не задумуючись відказав чоловік, – освіта середня, юридична. Звільнився з лав МВС за вислугою років, у 2005-му, у 2014-му лише двічі брав участь у судах в якості народного засідателя у Святошинському суді, – продовжував він відповідати на питання, – Як дізнався про набір в присяжні? В райдержадміністрації повідомили. Після цього написав заяву. Яка різниця між засідателем і присяжним? Ну-у, – замислився чоловік, – Велика. Тут же ми будемо кримінальне провадження розглядати, так? Що ж до часу: скажімо, якщо засідання триватимуть постійно впродовж літа – то да, звісно не зможу так багато часу приділяти. Можливо, якщо рідше – тоді інше питання», – Горобець очікував на вердикт.

Як захист, так і представники потерпілих, заявили відвід. Перші наполягали на порушенні процедури, другі – на тривалій роботі Горобця у МВС, що викликає сумніви в неупередженості. Втім судді, порадившись на місці, не знайшли вагомих причин і перейшли до іншого кандидата.

Читайте також: Дії МВС перешкоджали розслідуванню розстрілів на Майдані – звіт РЄ

Місце перед Фемідою зайняв Віктор Сушкевич. Нині головний інженер на одному з підприємств.

«Скажіть, ким ви раніше працювали?», – лунає питання.

«У МВС, – випалює Сушкевич, –У Святошинському райвідділку, був старшим дільничим. Звільнився за станом здоров’я. Це було у 2008 році, – присутні були дещо здивовані таким розвитком подій, – У 2000-му отримав ножове поранення під час затримання, через всім років дало про себе знати. Маю вищу технічну освіту, три роки тому став народним засідателем. Близьких контактів із колишніми колегами не маю», – пояснював він.

Як і в попередньому випадку, сторони процесу просили відвід. З тих же причин. Суддя, не порушуючи традиції, приводів для занепокоєння не знайшов.

Третій кандидат у присяжні, Віктор Висоцький, виявився ще цікавішим.

«Де ви раніше працювали?», – лунає вже звичне питання.

«В Експертній службі МВС. Стаж до 2007 року. До цього працював в Управлінні внутрішньої безпеки (УВБ) МВС Києва», – Висоцький дещо знітився.

«Скажіть, як довго ви працювали в УВБ?», – питання ставлять потерпілі.

«Не пам’ятаю, – витримавши довгу паузу, відповів Висоцький, – Чи підтримую контакти? Тісних – ні, не маю».

Захист підсудних вкотре вимагав відводу через порушення процедури. Представники потерпілих наголошували ж на неприпустимості такої кандидатури.

«За всієї поваги, Віктор Висоцький викликає сумніви щодо неупередженості. Хочу наголосити – він працював у тій же структурі, що і Зінченко з Аброськіним (МВС Києва – ред.) Відтак під час розгляду справи він може бути не об’єктивним. Це спільна позиція. Потерпілі вимагають відводу», – взяла слово захисник Євгенія Закревська. Судді, порадившись, вирішили клопотання задовольнити.

«У даному випадку є підстави для відводу, оскільки пан Висоцький у процесі роботи може зазнати тиску», – оголосив свій вердикт Дячук.

Читайте також: Рада Європи: Більшість розстрілів 20 лютого здійснив "Беркут" групи Садовника

Останній кандидат у присяжні, Віктор Черненко, надіслав до суду заяву, у якій заявив про самовідвід через сімейні обставини. Суд рішення підтримав. Відтак, замість п’яти присяжних, Зінченко й Аброськін отримали лише чотирьох. Разом із екс-міліціонерами до списку потрапили Юрій Щербаков та Анатолій Годлевський.

«Факт тривалої роботи у правоохоронних органах – це обставина, яке викликає сумніви у неупередженості. А у нас не просто екс-правоохоронці, у нас ветерани МВС. До того ж, один з них брав участь у «забезпеченні правопорядку» під час Помаранчевої революції. Особливо викликав побоювання Висоцький, але його кандидатурувідхилили. Далі чекатимемо, доки оберуть нових кандидатів, аби внести їх до списку», – пояснювала Тиждень.ua Закревська.

«Там не двоє, а троє міліціонерів. Перший у списку також з МВС. Рід його занять остаточно не відомий. Чи то він голова кооперативу, чи голова громадської організації автолюбителів Святошинського району. Так, у нас є претензії до формування списку присяжних. Порушено процедуру. А як ми знаємо, незаконний склад суду (тут, певно, можна говорити і про незаконне формування списків) може стати однією з причин скасування рішення і направлення вироку на новий розгляд», – додавав адвокат підсудних Стефан Решко.

Між тим, суддя Дячук, повернувшись після перерви, задовольнив клопотання прокуратури і продовжив арешт екс-беркутівців ще на два місяці, до 13 серпня включно. Суд взяв перерву до 6 липня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.