Суспільство

  ▪   Лесь Терен

Здрастуй, літо!

Здрастуй, чергове кримське літо! Цього року ти знов обіцяєш нам вишукану насолоду: можливість прогулятися лісовими стежками, не натрапляючи щокроку на п’яні компанії з шансоном та шашликами, насолодитися диханням моря на напівпорожніх незабруднених пляжах, проїхати в міському транспорті без затискання голими спинами та мокрими плавками відпочивальників. У транспортній ізоляції від світу все ж таки є певні переваги. Хай кримська природа відпочине від галасу й багать, хай спокійно перетравить оті тисячі тонн сміття, що залишили їй на біопереробку минулі сезони.
Матеріал друкованого видання
№ 22 (394)
від 4 червня, 2015

Здається, цього року благословенну тишу знов небагато хто порушить: це гарантує сам російський прем’єр Мєдвєдєв. Завітавши минулого тижня на окуповану територію, «Діма Айфон» здивував багатьох. Попри очікування, він не став рекламувати райський відпочинок у «російському Криму», а навпаки, гидливо покрививши пику, назвав кримські санаторії та пансіонати «дрімучими», сказав, що їм далеко до російських курортів, і розповів про негативні емоції своїх друзів від зустрічі із кримським сервісом. Вщент розгромивши курортну репутацію Криму, «Айфон» полетів додому, а місцева «еліта» залишилася з розтуленими пельками: та що ж він таке сказав напередодні Його Величності Сезону! Тим паче, що кінські ціни на авіаквитки та пекельні жахи Керченської переправи міцно запам’яталися росіянам торік, що загрожує успіхові майбутнього сезону навіть без додаткових зусиль.

Читайте також: Поперед батька в пекло

Але не біда: врятувати бюджет окупантів допоможе Олександр Лієв, нині співпрацівник Мін­агрополітики України, а колись міністр курортів і туризму АРК. Поквапившись визнати в лютому 2014 року зміну влади в Києві (й тим самим припустившись фатальної помилки), цей колишній регіонал покинув Крим, бо тамтешня нова влада оголосила його персоною нон ґрата. Тепер він часто виступає експертом із туристичної галузі півострова, наполегливо радячи українцям їхати відпочивати до Криму. Ось і тепер знову повторює свою пораду: попри все, відпочивайте в Криму! Вона бачиться не лише політично сумнівною, а й небезпечною. От, наприклад, днями в Ялті заарештували на 10 діб жителя Херсона не за що інше, як за «публічне заперечення територіальної цілісності Росії», тобто за висловлювання, що Крим є окупованою територією України! Хлопцеві ще пощастило, бо відповідна стаття російського кодексу передбачає за цей «злочин» до п’яти років ув’язнення. Екс-міністр знає про можливість такого розвитку подій, але радить, як уникнути неприємностей під час відпочинку: «Если ходить по этой территории и провоцировать, то можно, конечно, накликать беду». Іншими словами, мовчки засмагайте собі на пляжі, а коли вам скажуть, що «Крим – це Росія», то «не провоцируйте», а кивніть. Але не кожному така порада згодиться, бо, на щастя, не всім українцям судилося народитися з «гумовим сумлінням» та унікальним талантом пристосуванства.

Коли ми вдивлялися минулих вихідних із незвично чистих пляжів у морську далечінь, нам і на гадку не спадало, що там, за обріями, розгортаються морські битви супердержав. За повідомленнями російських медіа, доблесні путінські літаки здобули славну перемогу над американським військовим кораблем. Згідно з їхніми реляціями, есмінець ВМС США Ross, що днями зайшов до Чорного моря, наблизився впритул до кримських берегів і поводився агресивно. Але Су-24 грізно на нього налетів і змусив чкурнути в нейтральні води. Втім, виявилося, ми того дня були не єдині, хто не розгледів у морській далечі великої перемоги росіян. Не помітили її також і моряки есмінця Ross, що перебували безпосередньо на борту судна. Вони виклали в мережу відео, на якому «крилатий москаль» швиденько мчить за кілометр від корабля й мерщій розвертається додому. Хлопці, за спиною яких у Середземному морі стоїть Шостий флот, здатний, навіть не заходячи в Босфор, перетворити на руїни Севастополь і Новоросійськ, певно, лише знизали плечима, дивлячись на це скромне авіашоу.

Читайте також: Програшний матч на полі супротивника

Не задовольняючись воєнною пропагандою, Кремль помалу прагне перетворити на військовий табір і повсякденне життя підданих. Наприклад, для відзначення Дня захисту дітей 1 червня в Севастополі не знайшли кращого формату, ніж влаштувати дитячі змагання на швидкість збирання-розбирання автомата Калашнікова. За день до того на військовому полігоні інструктори «натаскували» три дюжини кримських та російських журналістів, тренуючи їх вести репортажі із зони бойових дій, ходити мінними полями та навчаючи інших секретів успішного поєднання журналістської діяльності з терористичною. А от у Сімферополі відродили обов’язкову здачу держслужбовцями радянських нормативів ГТО. «Как минимум метание гранат и перетягивание каната сдают министры. Это задача номер один», – наказав Аксьонов. Можна уявити розпач кримських службовців, більшість яких (на відміну від м’язистого бандюка-«прем’єра») не звикла брати в руки нічого важчого за товстий стос купюр, а тепер вимушена йти на стадіон.
Бідний, бідний наш край, де завдання номер один для чиновника – це вміння кидати гранати...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.