Суспільство

  ▪   Святослав Птіцин

Суд над «беркутівцями»: без присяжних, але з арештом

На повноцінний початок суду над Сергієм Зінченком та Павлом Аброськіним, екс-бійцями спецпідрозділу «Беркуту», чекають вже кілька місяців. Як потерпілі, так і самі підсудні. Щоправда, приступити до розгляду провадження не можуть: то судді закінчаться, то списки присяжних ніяк не отримають.

Ранок, Святошинський районний суд. Близько одинадцятої ранку до дверей зали засідань вже вишиковується черга: тут і потерпілі, і їх представники, і прокурори, й адвокати екс-беркутівців. Окремо напівколом стоять телекамери. Всі чекають на початок другого засідання у новому приміщенні. Минулого разу його перенесли через відсутність списків присяжних, які мала ухвалити Київська міська рада. Цього ж разу всі необхідні документи наче затверджені, привезли підсудних. Процес, нарешті, зрушив з місця.

«Сьогодні знов коротке засідання буде. Присяжних досі немає», – виходячи з глибин Святошинського райсуду кидають журналісти колегам.

Оптимізму в присутніх поменшало, народ зашепотів.

«Так, дійсно, списки присяжних затверджені. Проте з невідомих причин суд досі не отримав їх на руки. Ні, працюватимемо сьогодні явно довше, ніж минулого разу. У нас є кілька клопотань, які необхідно розглянути»,  – коротко пояснюють адвокати.

Тим часом двері до судової зали відкривають, люд повільно набивається у невеличке приміщення. Попід стінами вже стоять штативи телекамер, потерпілі займають передні ряди сидінь. Заводять Зінченка й Аброськіна. Вони дещо розгублені, але намагаються триматися. З’являються судді, робота починається.

Читайте також: Суд продовжив тримання під вартою Зінченка та Аброськіна до 26 червня

«Ми не можемо сформувати списки присяжних. У нас є інформація з українських ЗМІ, зокрема інформагенцій, що 16 квітня Київрада їх затвердила. Проте суд досі їх не отримав. Триває невиправдана затримка цього, без сумніву, резонансного процесу», – зазначив головуючий суддя Сергій Дячук.

«Суд звертається до мера Києва Віталія Кличка з проханням довести до суду дані списки присяжних, аби ми мали змогу почати процесуальні дії», – наголосив він.

Не оголошуючи перерв, суддя одразу ж повідомив, що сьогодні конче необхідно вирішити питання щодо запобіжного заходу для підсудних, оскільки термін їх утримання під вартою спливає. Тут, власне, і почався «змагальний процес у суді».

«Виступаю проти зміни запобіжного заходу. Як ми знаємо, один з підсудних вже втік за пом’якшення умов, – зазначив представник прокуратури, натякаючи на Дмитра Садовника, який у 2014-му році справді втік з-під домашнього арешту, – Крім того, підсуним інкримінується спроба знищення зброї, з якої могли вести вогонь. Немає гарантій, що вони знову не спробують вдатися до подібних дій. Також наразі у розшук оголошено 18 осіб по даному провадженню. Немає гарантій, що підсудні не спробують вийти із ними на зв’язок», – додав працівник прокуратури.

Потерпілі прокуратуру підтримали, суддя Дячук подякував за аргументовану позицію. Загалом на це знадобилося близько 5-10 хвилин. Далі слово взяли захисники екс-бійців «Беркуту».

«У матеріалах справи немає обґрунтованих доказів вини «Беркуту». У матеріалах справи, крім того, немає інформації про зброю, з якої начебто міг стріляти мій клієнт Аброськін. Без сумніву, ця справа стала резонансною і суспільний інтерес у триманні Зінченка й Аброськіна під вартою є. Проте прокуратура не наводить жодних ґрунтовних доказів для цього. Я прошу змінити запобіжний захід на більш м’який», – звернувся до суддів адвокат Стефан Решко.

«Мова йде про групову вину. Але національний суд не має її визначати. Це злочини проти людяності, а це вже у юрисдикції Гаазького трибуналу», – додав захисник.

Читайте також: У Харкові затримали "беркутівців", підозрюваних у розстрілах на Майдані

«Прокуратура говорить, що існує можливість спілкування підсудних із особами, що перебувають у загальнонаціональному розшуку. Проте суд має можливість обмежити коло осіб, з якими може спілкуватися підсудний. І завдяки як гласним, так і не гласним методам контролювати це», – зауважив він.

Окрім цього, адвокати заявили, що подані у розшук бійці «Беркуту» переслідуються за політичними мотивами.

«Представник прокуратури заявляв, що 18 осіб наразі перебуває у розшуку. Проте, як ми знаємо, нещодавно «Інтерпол» відмовив Україні у подачі їх в міжнародний розшук, оскільки вбачає тут переслідування за політичними мотивами», – завив захист.

Колишні беркутівці тим часом дивились поперед себе. З-за живого ланцюга з міліціонерів, які оточили клітку із колишніми товарищами по службі, було видно, як Зінченко з Аброськіним раз по раз поглядають то на суддів, то на своїх адвокатів. Останні, тим часом, продовжували наполягати на своєму.

«Як ми знаємо, попередній список присяжних для Святошинського райсуду втратив чинність у 2014-му році. І лише 16 квітня цього року сформували новий із 13 осіб. Можна говорити про те, що цей документ прийняли спеціально під цю справу», – це вже взяв слово Олександр Горошинський. Він додав, що кількість присяжних недостатня, оскільки за умов іншої подібної справи, яка може надійти до Святошинського райсуду, через таку кількість присяжних можуть виникнути проблеми.

«Єдина причина для подальшого утримання під вартою – це необхідність вгамувати суспільство і показати «успішність» розслідування. Мій клієнт Зінченко не схильний до злочинів, він співпрацював зі слідством, ходив на виклики, давав свідчення. Його не затримали на місці злочину, немає прямого доказу його вини. Тож, вважаю, через продовження арешту порушується право на справедливий суд. Фактично, Зінченка піддають кримінальному покаранню, тримаючи його під вартою», – додав Горошинський.

Решко бадьоро підморгнув підсудним. Між тим, до слова став ще один адвокат, Олександр Байдик.

«Обвинувачення вимагаючи продовжити тримати хлопців під вартою посилається на ризики, пов’язані зі звільненням. Але прокурори не надали з цього приводу жодних доказів. Є лише підозра. Як ми знаємо, тяжкість обвинувачення, небезпека від ухилення не може бути приводом для тривалого тримання людини під вартою. Крім того, знищення доказів не вважається ризиком після того, як їх зібрали. Прошу змінити запобіжний захід на м’якший. Наприклад домашній арешт із зобов’язанням носити електронний браслет», – додав він.

Суддя, уважно вислухавши доводи, дав слово самим винуватцям засідання. Себто Аброськіну із Зінченком.

Читайте також: Дії МВС перешкоджали розслідуванню розстрілів на Майдані – звіт РЄ

«Розслідування нормально не проводилося, доказів того, що ми стріляли – немає. Своєї провини я не визнаю і готовий доводити це в суді. Переховуватися від суду не збираюся», – висловився з-за голів міліціонерів Зінченко. Підсудні також заявили, що «Європейський суд аналізував цю справу і не побачив провини».

«Невинні хлопці, а по два адвокати кожен найняв. Давай я тобі фото свого вбитого сина покажу, невинний!», –  не витримала жінка років за шістдесят.

«Будь ласка, зберігайте спокій. Якщо потрібно, можу дати вам репліку», – заспокійливо промовив суддя Дячук.

Прокуратура, між тим, пояснювала: «Європейський суд зазначив, що «Беркут» із високою долею імовірності винний у злочині. Мова не йшла про конкретних людей».

Суд, вислухавши думки з приводу продовження арешту пішов радитись. Адвокати з прокурорами подалися роздавати коментарі.

«Чи змінять запобіжний захід? Важко зараз про це говорити. Я б не робив жодних прогнозів. Звісно, будемо сподіватися», – говорив до журналістів Решко.

«Захист говорить про звіти спецкомісії Ради Європи яка здійснює моніторинг розслідування майданісвьких справ. Європейський суд ніколи не розглядав це питання і розглядати його поки не може. Йде підміна понять і введення в оману. Висновки комісії – на них можливо в подальшому і орієнтуватимуться органи Ради Європи – не обов’язкові до виконання. Це не є судовий орган. Вони можуть лише дослідити ті дані, які їм надали», – пояснював Тижню репліки підсудних представник потерпілих Назар Кульчицький.

«Ніхто не робив висновків по конкретних людях. Мова йшла про розслідування як таке і його неефективність. Це стосується недостатньої інформації, яка надається громадськості, про те, що робиться для встановлення і притягнення до відповідальності інших винних осіб. Ясно, що підсудні діяли не самостійно», – додав він.

Між тим, адвокати влаштувавшись неподалік від виходу з приміщення, вирішували, що робити із заявами про «найнятий захист».

«Може треба зібрати журналістів і заяву зробити? А то піде хвиля…», – шепотів до колег Решко, коментуючи репліки із зали.

За таким спілкуванням минуло півгодини. Підсудних знову завели до приміщення, зняли наручники. Народу у приміщенні побільшало. Всі очікували на рішення. У дверях з’явилися люди в чорних мантіях.

«Прошу всіх встати», – голосно звернулася до присутніх помічник суддів.

Читайте також: Рада Європи: Більшість розстрілів 20 лютого здійснив "Беркут" групи Садовника

Суддя Дячук розгорнув чорного кольору папку, в якій лежало кілька аркушів паперу і почав зачитувати рішення. Більшу частину, в якій переповідався перебіг судового засідання і клопотання сторін, опустимо.

«Відхилити клопотання про зміну запобіжного заходу Зінченку та Аброськіну і продовжити тримання під вартою на максимально можливий термін – екс-міліціонери приречено видихнули, – Існує ризик переховування обвинувачуваних, у разі якого провадження стане неможливим. Існує ризик перешкоджанню встановленню істини, є висока ймовірність контактів обвинувачуваних із колишніми спіслужбовцями та ризик змови», – швидко, немов вколочуючи цвяхи, декламував Дячук.

«Продовжити термін утримання під вартою Зінченку та Аброськіну на термін до 60 діб, тобто до 26 червня 2015 року», – додав головуючий і оголосив дати наступних засідань. Злегка похнюплених підсудних вивели із зали.

«Що можна говорити. Якщо МВС і прокуратура не можуть забезпечити заходи для дотримання клієнтами домашнього арешту – то суд вбачає у цьому причину для продовження арешту. Але ж хіба винні у цьому хлопці?» – давав коментарі журналістам адвокат Байдик.

«Нині лінія захисту базується на тому, що потерпілі начебто хочуть покарання для конкретних людей. І в цьому вони намагаються переконати громадськість. Це не так. Потерпілі хочуть, аби встановили всіх винних у розстрілах і покарали їх відповідно до закону», – пояснював Кульчицький.

Суд, між тим, взяв перерву до 3 червня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.