Суспільство

  ▪   Денис Казанський

Мертві шахтарі як фактор пропаганди

4 березня на шахті ім. Засядька у Донецьку вибухнув метан. На момент вибуху в шахті перебувало 230 осіб. Загинуло 34 шахтаря, що під час вибуху знаходилися у забої. Ця трагедія стала черговим смертельним випадком на шахті Звягільського, яка наразі тримає перше місце в Україні за кількістю найбільш кривавих аварій та загиблих гірників.

Навколо катастрофи відразу почалися політичні інтриги. Свою допомогу, щоб підняти їх на поверхню, запропонувала Україні, але днр-івці принципово відмовилися від неї. Бойовики не пустили 60 українських рятувальників на шахту. Про це розповів прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

«Сьогодні з самого ранку я дав доручення ДСНС та Міністерству енергетики відправити гірничорятувальні бригади з метою допомоги витягнути шахтарів із забою для того, щоб дати можливість подолати наслідки цієї аварії і врятувати життя. Але російські терористи не дали можливості українським гірничорятувальним бригадам дійти до місця і допомогти врятувати життя людей», - сказав він.

Цю інформацію підтвердив також Міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин.

«Від« ДНР» надійшла інформація, що наша допомога їм не потрібна. Вони готові це зробити самостійно або попросять допомоги у російських фахівців», - сказав Демчишин.

При цьому він підкреслив, що українські рятувальники знаходяться в районі Красноармійська і готові в будь-який момент виїхати на місце аварії і надати свою допомогу. Крім того, він додав, що зв'язки з шахтарями, заблокованими в шахті, немає, і їх доля залишається невідомою.

Інформаційні ресурси ДНР спочатку практично не висвітлювали інформацію про вибух. Складалося враження, що бойовики просто ігнорують аварію, тому що в цьому випадку просто немає  в чому звинуватити сили АТО. Можливо, для вирішення ситуації шахтарям насправді була потрібна допомога української держави, яку відмовилися приймати сепаратисти, але ми вже ніколи не дізнаємося правди. Через позицію ДНР прийти на допомогу гірникам не вдалося.

Втім, у ДНР не втратили нагоди використати трагедію у пропагандистських цілях та передбачувано звинуватили в інциденті Україну.

Читайте також: Сергій Сакадинський: «Не захотіли здихати в окопах, – казав Бетмен, – будете гнити тут»

"Шахта Засядька визнана найнебезпечнішою в Україні. Аварії, подібні до сьогоднішньої, вже були на цьому підприємстві. При цьому глава республіки Олександр Захарченко ще місяць тому підписав указ про заборону експлуатації цієї шахти. Однак юридично підприємство належить Україні, тому керівництво проігнорувало офіційне попередження", - розповіли на сайті "народної ради" самопроголошеної ДНР.

Абсурдність цієї заяви очевидна, адже всім чудово відомо, що зазвичай бувало з тими хто ігнорував "попередження" сепаратистів. Навряд чи керівництво шахти могло б суперечити озброєним терористам, якби вони справді блокували роботу підприємства. Втім, для прибічників неіснуючої республіки і такої безглуздої заяви було достатньо. Отруєні пропагандою люди, сенсом життя яких давно вже є ненависть до України, повірили у цю маячню.

Однак, і цього сепаратистам виявилось замало, тому незабаром з’явилася ще одна версія, яка ще більш конкретно звинувачувала Україну у загибелі робітників. Ватажок бойовиків Олександр Захарченко заявив, що вибух на шахті міг бути наслідком можливого теракту.
"За попередніми даними, це був вибух метану, але причина вибуху уточнюється. Не виключений варіант диверсії. Була інформація про те, що Україна планує теракти в Донецьку" — сказав він.

Ніякої інформації про теракти у Донецьку, що ніби планувала Україна, звісно не було. Захарченко відверто набрехав. Вочевидь, бойовики вирішили запровадити зручну практику 1930-х років, коли будь-яка невдача у СРСР трактувалася, як навмисна шкода вигаданих шпигунів та диверсантів. Тож, будь які поразки бойовиків у Донецьку без зайвих розмов тепер будуть списуватися на Україну. І схоже, це цілком влаштовує прибічників ДНР.\

Після вибуху в ДНР також пообіцяли “націоналізувати” шахту, якою досі володіє український нардеп Юхим Звягільський. Директора шахти Павла Філімонова терористи заарештували на два місяці.

Читайте також: Як стати тінню на своїй землі

За злою іронією долі, Філімонов був палким прибічником сепаратистів та приймав активну участь в організації незаконних “виборів” та “референдуму”. Так само, як і володар шахти Юхим Звягільський, який на початку контролював процес створення ДНР та делегував до керівництва терористів своїх бізнес-партнерів.

Жахливі аварії вже неодноразово траплялися на шахті Звягільського. З 1991 року на Засядька загалом загинуло 330 гірників. Це абсолютний рекорд України. Найбільш жахлива аварія сталася на Засядько у 2007 році, коли в результаті вибуху метану загинула 101 людина. Той інцидент став найбільш жахливою аварією з  тих, що траплялися на українських шахтах.

Жодна зі смертельних катастроф не мала наслідків для Звягільського. Хоча той факт, що нардеп економить на безпеці, завжди був загально відомим у Донецьку, володар шахти ніколи не відповідав за смерті людей. Відповідальність зазвичай покладали на самих загиблих, які ніби то порушували техніку безпеки, або на випадкових робітників, яких призначали цапами відбувайлами.

В Україні, як бачимо, у Звягільского ніколи не було проблем з законом. А ось у створеній за допомогою того ж нардепа ДНР, схоже, появилися. Монстр пожирає свого творця.

Однак, не зважаючи на готовність вдаватися до репресій, терористам навряд чи вдасться уникнути подібних аварій у майбутньому. Бо невідворотня деградація промисловості Донбасу триває. Спеціалісти залишають регіон, працювати без зарплат на правах рабів професіонали не бажають, та прагнуть іншої долі. Безлад, брак кадрів та грошей створюють ситуацію, за якої наступні криваві аварії - майже вирішена справа.

Врятувати становище могли б інвестиції та реформи. Але за нинішнього становища сподіватися на це не доводиться.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.