Суспільство

  ▪   Анна Мурликіна

Маріуполь. Поранене місто

Маріуполь повільно приходить до тями. Побите ракетами та шрапнеллю, подряпане битим склом і бетоном, обпалене пожарищами, місто заліковує свої рани.

Сьогодні вже з упевненістю можна сказати, що гуманітарну катастрофу вдалося запобігти. Її загроза була більш ніж реальна.

212 будівель потрапили під обстріл реактивної артилерії. Тут і школи, і дитячі садки, і магазини, і житлові будинки, і банки. Близько 4 тисяч квартир в більшій чи меншій мірі зазнали руйнувань. Мікрорайон Східний, на який припав удар, залишився без води, тепла і світла. Тисячі людей - без даху над головою.

До матеріальних втрат додалися й серйозні психологічні проблеми. Шок, нерозуміння, невіра, що все це - не страшний сон, не фільм жахів про апокаліпсис, а твій рідний Маріуполь - напевно, так можна описати те, що відчував кожен у той страшний ранок. «Я стояла і дивилася на чоловіка, якого просто розірвало на частини. Криваве місиво. Його ноги окремо лежали в стороні. Я дивилася на весь цей жах і не відчувала нічого - ні болю, ні страху, ні жалю, ні співчуття. Тільки тупе, дивне, моторошне заціпеніння », - згадує Тетяна. Вона була на місці трагедії хвилин через тридцять після обстрілу. Каже, це був якийсь суцільний хаос. А люди - як автомати: накрити обличчя, викликати «швидку», не збожеволіти.

Емоції почалися трохи пізніше. У лікарнях, куди стали доставляти поранених, стояв стогін, що переходить у регіт. Люди впадали в істерику. «Я в четвертій міській лікарні працюю медсестрою, - розповіла Юлія Миколаївна. - Ми ж ближче всіх, до нас першими почали підвозити поранених. І ми їх приймали, і приймали, і приймали, поки нікуди стало приймати, - говорить вона і раптом як розридається ... - Нас хочуть поставити на коліна, хочуть знищити, зламати. Не вийде!»

«А хто вас хоче зламати?» - обережно запитую я.

«Як хто? Путін! Його ж ракети. Будь він проклятий на віки віків, - вже якось не за змістом спокійно вимовила вона. - А взагалі, дякую, що зупинили і вислухали».

Читайте також: Не мир, а меч

Тільки під кінець другого дня шоковий стан почав відпускати людей. До цього вони рухалися як зомбі - в чергу за чаєм, за хлібом, ковдрами. Всі беруть - і я беру, всі стоять - і я стою.

Літня жінка з сином провела всю ніч у наметі, вже через кілька годин розгорнутому в зоні лиха зусиллями волонтерів, соціальних працівників та рятувальників. «Погрітись зайшли?» - запитуємо. «Живемо ми тут. Нікуди нам йти », - дуже тихо відповіла жінка.

Вона нічого не просила, нічого не говорила – ніби випала з часу і простору.

«Люди стали звертатися за допомогою через три дні після обстрілу - з проханнями, заявами, з болем своїм», - розповіла директор Міського центру соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді Уляна Токарєва. Тим не менш,  допомоги вони потребували з перших хвилин. Потрібні били психологи, особливо в лікарні, для роботи з пораненими та їхніми родичами. Психологів з міського центру соціальних служб було явно недостатньо. Допоміг фонд Ахметова (там працюють люди, які пройшли спеціальну підготовку), а після наказу обласного керівництва МНС, заворушилися і маріупольські рятувальники - теж направили чотирьох своїх психологів.

Вже через 30 хвилин після обстрілу на Східний стали прибувати перші волонтерські групи. «Маріупольська дружина», Ініціативна група «Разом», «Новий Маріуполь», релігійні громадські організації, волонтери Червоного Хреста - всі вони проявили просто дива мобільності, зібраності і найвищої самоорганізації. Приїхали, подивилися, побачили - ага, цей фронт робіт не охоплений - сформулювали потреби, зібрали все необхідне - і за роботу. Хтось купує плівку, хтось повіз медикаменти, хтось зайнявся доставкою харчування. Тут же стали формуватися бригади з розчищення скла і осколків снарядів, ремонтні групи по обшивці вибитих вікон.

В перші години після теракту більша частина робіт щодо допомоги постраждалим лягла на плечі саме волонтерів.

Їм не вистачало досвіду. Наприклад, коли привезли ковдри (гумдопомогу надали Червоний Хрест і місія ООН), активісти  поспішили розпочати їх роздавати. «Це ми, соціальні працівники, які пережили влітку першу хвилю переселенців, знаємо, що коли перед тобою натовп, просто так роздавати не можна, - каже Токарева. - А волонтери не знали ... »В результаті їх ледве не розчавили.

Але зате відсутність досвіду з лишком окупалася величезним бажанням допомогти.

Читайте також: «Збройні сили Новоросії». Проти кого ми ведемо війну?

Цього прагнення дуже не вистачало тим, хто за службовим обов'язком повинен займатися ліквідацією наслідків катастроф.

Для обігріву пункту надання допомоги потрібні були генератори. А напередодні Червоний Хрест з Німеччини передав маріупольським волонтерам 15 потужних генераторів. Їх віддали на баланс місцевому загону МНС. На запитання «де вони?», керівництво рятувальників відповіло: «Не знаємо». Пізніше, відповідаючи вже на запити журналістів, Андрій Павленко, начальник підрозділу, пояснив, що генератори є. Але! «Заявку на їх використання ніхто не давав», - це цитата.

Хто саме повинен давати якісь заявки людині, яка, власне кажучи, і зобов'язана організувати операцію з порятунку громадян,  з'ясувати не вдалося. А адже один німецький генератор міг забезпечити електроенергією цілий 9-поверховий будинок. Це був би порятунок для сотень сімей, бо більша частина мікрорайону цю ніч провела в непроглядній темряві.

Ще один приклад. Треба було організувати роботу польової кухні. У МНС вона є. Волонтери просять: привезіть! Відповідь така: «Це польова кухня для співробітників». Зрештою, після спілкування з обласним керівництвом, привезти кухню в МНС погодилися, але кухаря не дали. Довелося його шукати через департамент економіки.

Ну а на наступний день приїхала Вірменська громада і взяла на себе повністю всі обов'язки щодо забезпечення продуктами харчування і їх приготування. У МНС після цього полегшено зітхнули.

Однак, незважаючи на такі неприємні казуси, спільними зусиллями проблеми постраждалих мешканців вирішувалися. Вранці в більшій частині мікрорайону відновилася подача світла. До кінця дня з'явилося тепло. Воду дали трохи пізніше. Вже до четверга кілька тисяч вікон (за винятком 26-ти, де ніхто не живе), були затягнуті плівкою, забиті фанерою і укріплені. Всі, хто потребував розселення, знайшли притулок. З проханням про надання постійного місця проживання до міської влади звернулися поки тільки дві сім'ї, розповіла Уляна Токарєва. Їх розмістили у соціальному гуртожитку. Влітку його переобладнали, так що зараз там цілком комфортні умови. Сім'ї можуть жити там стільки, скільки буде потрібно. Решта постраждалих або розташувалася у родичів, або повернулася в свої квартири. Хтось, звичайно, виїхав з Маріуполя. Але таких небагато.

Всупереч очікуванням тих, хто затіяв цей жахливий акт насильства, паніку посіяти не вдалося. Не тому, що маріупольці - такі герої. Зовсім ні. Страх вже оселився в Маріуполі. Люди стали здригатися від кожного «баха», нервово дзвонити в усі інстанції: «Що там гримить? Чому мовчите? Скажіть правду! »

Так що, всі бояться. Але їхати з міста не хочуть.

«Я хочу жити в своєму будинку. Страшно, чого ж приховувати, - сказала нам одна літня жінка. Ім'я називати не захотіла. - Здригаюся від кожного шереху і стуку. Але все одно не поїду. Прошу в Бога тільки одне: якщо раптом обстріл, нехай вб'є відразу, щоб не мучитися ... »

Останні тижні  дають нам зрозуміти: війна повернулася. Не тиха, незрозуміла, а справжня – жахлива, безжальна. Практично кожен день гинуть мирні громадяни. І захистити їх можна тільки одним способом - евакуювати.

Згідно з українським законодавством, у разі надзвичайного стану (а він, нагадаємо, був введений в Донецькій і Луганській областях 26 січня), Кабмін зобов'язаний розробити план евакуації жителів і привести його у виконання.

Проте ніякого такого плану Кабмін і не починав вигадувати.

Читайте також: Про що ми мовчимо в окупації

«Навіть зараз, після обстрілу Маріуполя, в уряді не розробили план евакуації. Його не існує в природі!»- обурена директор ГЦСС Уляна Токарєва.

Волонтери кажуть: не хочете, тоді давайте ми самі візьмемо і це питання в свої руки. Самі розробимо, самі, у разі необхідності, будемо втілювати. Незрозуміло тільки, навіщо нам у такому разі держава.

На сьогоднішній день забезпечити прийом і розселення евакуйованих маріупольців запропонували місту в Запоріжжі, Львові, Тернополі. Але що робити з цими пропозиціями поки ніхто не знає.

Східний»повертається до життя. У четвер згорнуло свою роботу наметове містечко - за непотрібністю. Тепер вся необхідна допомога надається постраждалим адресно - в соціальних центрах. Знову почали працювати магазини, ринок. Вже вивезено гори скла, бетону і металу. Вирвані з асфальту залишки снарядів. Затягнуті, забиті віконні очниці. Все так акуратно, що вже й не відразу помітиш розстріляні градами будинки в низці багатоповерхівок-близнюків.

І тільки заклеєні хрест-навхрест вікна нагадують: це поранене місто - місто, в яке прийшла війна.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.