Суспільство

  ▪   Катерина Гладка
  ▪   Львів

Львів і Alfa Jazz Fest: з чи без?

Історія довкола фестивалю Alfa Jazz Fest набирає обертів. Фестиваль, який наполегливо просила скасувати громада Львова через те, що організатором є російська група «Альфа банк», таки відбувається.

І якщо до початку заходу лунали лише попередження від активістів ініціативи «Економічний бойкот російських товарів» та Громадського сектору львівського Євромайдану, то  14 червня все переросло у активні дії. Причиною акції-бойкоту  став не лише протест проти російського бізнесу в Україні під час війни, а й недоречне проведення розважального  заходу, коли гинуть люди. Чи лишиться Львів із джазом та «Альфою…» чи мовчатиме в дні трауру?

У Львові дощ, на головній площі міста вже третій день стоїть сцена AlfaJazzFest, гостей багато, в основному іноземці та представники інших міст України. Паралельно із веселощами у Львові, в ніч з 13 на 14 червня у Луганську  терористи збили український літак ІЛ-76, загинуло 49 людей, у зв’язку із цим Президент України Петро Порошенко оголосив 15 червня траурним днем. Але чи стосується війна на Сході фестивалю у Львові стало гострою кісткою для влади міста і для звичайних українців.

Довкола сцениAlfaJazzFest багато розгублених людей, технічна група фестивалю збирає кабелі та колонки . Біля сцени  на площі Ринок сходиться все більше людей, вони запалюють свічки у знак пам’яті за  загиблими на Сході і ставлять їх на бордюр довкола фонтану.

Зранку на сайті фестивалю з’являється повідомлення: «У зв’язку із трагічними подіями, які відбулися сьогодні вночі на Луганщині, організаційний комітет міжнародного джазового фестивалю Alfa Jazz Fest висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблих. Сьогодні кожен концерт фестивалю починатиметься з хвилини мовчання в пам’ять про загиблих».

Читайте також: Як українці ставляться до бойкоту російських товарів

Також кошти, зібрані сьогодні, організатори пропонують надіслати родинам загиблих вояків у Луганську. Проте активістів бойкоту такі дії не влаштовують. О 17-й біля фонтану Нептуна збираються мітингувальники і йдуть траурною ходою до сцени, тримаючи у руках свічки і плакати із закликами бойкотувати групу «Альфа» і не підтримувати розваги, коли у країні йде війна. По дорозі приєднується все більше людей, ані правоохоронці, ані опоненти ідеї бойкоту фестивалю мітингувальникам не заважають. Багато з учасників акції вдягнені у чорне.

Біля сцени, один із ініціаторів акції і координатор Економічного бойкоту російських товарів  Олег Радик чіпляє великий банер із словами «Альфа-банк належить окупанту! Бойкот!» до сцени.  Він не стримує емоцій, чоловік із натовпу пропонує Олегу оголосити про бойкотування джаз-фесту на повний голос, аби всі гості фестивалю, які не знають ситуацію, зрозуміли суть акції.

«Я не маю, що сказати людям, які ще досі не зрозуміли, що в країні йде війна і зараз не час для фестивалів. Ті, для кого така позиція є нормою, хай співають далі», - ледве стримуючись говорить Олег Радик.

Читайте також: Як бойкотували бізнес регіоналів

Серед учасників акції і її противників неподалік сцени зав’язується дискусія. Російськомовна Олена приїхала з Києва : «Я считаю, что организаторы акции правы. Мы не можем праздновать и веселиться сейчас. Тем более, что мэру Львова Андрею Садовому предлагали еще до начала фестиваля его не проводить, но он не услышал», - вважає жінка.

Її опонент, активний слухач Alfa Jazz fest Олексій — львів’янин і вважає, що не варто змішувати політику і музику:

«Зараз ганьбитися на весь світ, закриваючи один з найбільших джазових фестивалів Європи—це дурість. Організатори змінили програму, також оголосили хвилину мовчання, цього достатньо, аби дати зрозуміти присутнім про події в країні. Якщо вже й бойкотувати, так це російську нафту і газ, бо у нас кожна друга заправка—російська».

Минає ще трохи часу і серед присутніх двоє зав’язують бійку. Учасники акції стають у коло, намагаючись розібратися із тим, що відбувається, в сутичку втручаються представники самооборони львівського Майдану. Конфлікт відбувся між фотографом, який назвав себе Бодею Папарацці  і організатором етно-фестивалю «Підкамінь» Олександром Ганущиним.

Читайте також: Як пройшов Alfa Jazz fest минулого року

«Я вважаю, що Alfa Jazz fest треба було відміняти це з самого початку і не робити вигляд, що це великий сюрприз для всіх, що його бойкотують. В Україні йде війна і я вважаю усіх, хто зараз влаштовує джаз просто ідіотами. Я організатор не менш відомо фестивалю «Підкамінь» і чомусь ми знайшли сили відмінити наш захід цього року, а організатори джаз-фесту цього зробити не можуть,-- обурюється Ганущин.

На його слова відповідає фотограф, вважаючи, що вимагати скасувати фестиваль немає сенсу, оскільки і влада міста, і організатори зробили і так все можливе. А свою спробу вдарити Олександра Ганущина, чоловік називає емоціями.

Конфлікти стикають, коли один з активістів пропонує піти ходою до парку культури, аби зупинити заходи сьогоднішнього дня. Колона рушає. На площі Ринок залишається багато розгублений гостей, зарезервовані глядацькі місця пустують. Обурена жінка російською мовою пояснює по телефону, що тепер доведеться здавати квиток на завтрашній фестивальний день, а чоловік неподалік із бейджем: «Учасник AlfaJazzFest» говорить другові: « Я думаю, що справа не в політиці, а як завжди все вирішують гроші. Я не вірю, що хтось діє в цій країні з ідейних міркувань».

Зрештою скасовані концерти 14 червня на площі Ринок та у Палаці Потоцьких, а також усі концерти 15 червня і благодійний марафон “Джазова миля”. Суботній концерт на головній сцені  Alfa Jazz Fest у парку культури ім. Б.Хмельницького відбудеться у скороченому вигляді та зі змінами у програмі.

Мер міста Львова Андрій Садовий закликав учасників джазового фестивалю висловити свою солідарність українцям.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.