Суспільство

  ▪   Оксана Хмельовська

Ініціатива з тилу

Тиждень поспілкувався з волонтерами, які збирають кошти й амуніцію для армії. Ми адресували їм три запитання: 1. Чому ви цим почали займатися? 2. Із якими проблемами зіткнулися? 3. Що вдалося зробити і що сприяє ефективній роботі?
Матеріал друкованого видання
№ 24 (344)
від 12 червня, 2014

Георгій Тука, волонтер Зібрано близько 400 тис. грн Придбано 100 бронежилетів,60 шоломів

1. Брав активну участь у подіях на Майдані, тому залишатися осторонь я просто не міг. Допомагати бійцям стали з початком кримських подій: тоді ми просто скинулися по 500–600 грн і поїхали на півострів.
А зараз уже і покинути цих людей не можна. Хлопцям і справді потрібна підтримка: лише сьогодні ось попросили допомогти з придбанням 1400 бронежилетів.

2. Є окремі підрозділи, упаковані на зразок НАТО (зв’язок, бронежилети, захист, медикаменти, зброя). Але це один зі щасливих випадків, решті не вистачає найнеобхіднішого, навіть води.
Якщо ми збираємо, щоб перевозити «караван», то здебільшого вирішуємо питання власними силами. Але буває по кілька дзвінків на день, коли рідні просять допомогти передати бронежилети, шоломи, наприклад, для сина і його друзів. От у таких випадках виникають проблеми, бо формувати «караван» заради цього сенсу немає і ніяких грошей на таке не вистачить. Раніше ми вдавалися до послуг кур’єрських служб, але зараз – не знаю, чим це зумовлено, – шоломи та жилети вони не перевозять.

3. Ефективність у взаємодопомозі. Наприклад, потрібне було складське приміщення – і за один день надійшло близько 10 пропозицій через Facebook. Власники компаній, приміром, підтримують суттєвими знижками, іноді просто подарунками.

На мою думку, треба негайно внести поправки до закону про тендер, адже це просто знущання над здоровим глуздом, коли, щоб купити будь-яке обладнання, будь-які чоботи, треба 45 діб на проведення тендера, а потім ще 10 діб на розгляд. Приблизно два місяці марнуються, тому ми не співпрацюємо офіційно з державою.
Окрім того, іноземці не бажають надсилати кошти в державну прірву та різні фонди, бо мають негативний досвід.

Юрій Касьянов, волонтер «Армії SOS»

На 3 млн грн надано допомогу Збройним силам України й Національній гвардії Придбано 400 бронежилетів, 180 кевларових шоломів, більш як 50 приладів нічного бачення, 3 тепловізори, понад 200 балістичних окулярів, більш як 150 рацій, понад 200 тактичних ліхтарів, більше ніж 300 розвантажувальних жилетів та комплектів форми

1. Допомагати армії ми розпочали після того, як закінчилися події на Майдані й почалася анексія Криму. У громадській неформальній ініціативі «Армія SOS» кілька людей об’єдналися, щоб допомагати бійцям. Коли 2 травня під Слов’янськом розпочалися активні бойові дії, я там залишився, щоб скоординувати допомогу на місцях, бо на блокпостах необхідні були вода, продовольство, не вистачало спальних мішків, палаток, обладнання, освітлення. Там повинен бути хтось, щоб збирати інформацію про потреби частин на передовій і забезпечити їх усім необхідним. І насамкінець ми зробили там суперпроект – пробурили свердловину на горі, забезпечивши бійців водою. Адже щодня привозити її туди було дуже небезпечно, бойовики прострілювали дорогу, влаштовували засади, там загинули наші десантники, які потрапили в засаду три-чотири тижні тому.
2. У нас армія, силові структури загалом були зруйновані, розкрадені за багато років. Тому питання, чого ж не вистачає, риторичне, оскільки не вистачає всього. Активісти допомагають зараз через пряме народне фінансування, не через податки, вони просто купують необхідне і привозять самі в зону Слов’янська і Краматорська. Залишається потреба, як і колись, у бронежилетах, касках. Заводи не встигають їх виготовляти. Не вистачає радіостанцій, щоб був закритий зв’язок, нічних прицілів. Зараз закуповуємо нові пістолети, адже ті, що є, не відповідають вимогам сучасної війни. Проте зрозуміло: ми ж не можемо придбати вертоліт.
3. Порівняно з початком активної фази АТО зараз ситуація кардинально змінилася. Побільшало технічних засобів розвідки. Наметами, спальними мішками, змінною формою силовики повністю забезпечені. Також відправляємо пральні порошки, харчі. Стало значно краще із постачанням необхідного завдяки небайдужим людям. Хоча ми координуємо наші дії з Радою національної безпеки і оборони України, але намагаємось оминати силові служби, стежимо за тим, щоб усе, що відправляється у війська, доходило конкретно до адресата. Обов’язково уточнюємо, чи отримали наш вантаж у повному обсязі. Варто сказати, що в армії дуже багато чесних, порядних людей. Звичайно, є й ті, хто не розуміє, чому він там, але таких там ставлять на місце.

Олександра Тарасова, волонтер фонду «Крила Фенікса»
Зібрано 4 млн грн на армію Доставлено 300 бронежилетів

1. Я займаюся логістикою, збором і перевезенням вантажу, конт­ролюю дзвінки армійських підрозділів, також допомагаю людям, які щось передають. Ми співпрацюємо з шістьма великими військовими підрозділами, зокрема з 95-ю Житомирською десантною, 26-ю, 51-ю, 79-ю, 72-ю механізованими бригадами. Також звертаються по допомогу зв’язківці. Наприклад, 164-та бригада в Харкові. Намагаємося нікому не відмовляти, локальні прохання виконуємо. Буває й таке: зателефонував один фермер із Полтави, попросив допомогти йому із закупівлею 10 бронежилетів і 10 касок – я знайшла телефон ротного, який був зі своїми хлопцями в самому епіцентрі.

2. В Україні проблеми з куленепробивними касками. Все, що ми зараз закуповуємо, – це контрабандні товари: британські або німецькі каски. До того ж є люди, які доставляють їх в Україну, а ми вже допомагаємо розповсюдити на армії. Часом важко проконтролювати, куди дійдуть посилки, бо це закрита зона. Був випадок, коли вантаж не доїхав: майор відібрав цілу фуру з касками, бронежилетами. На запитання, чому це зробив, сказав, що його підрозділу ця допомога потрібніша, ніж 95-й Житомирській бригаді.

3. Річ у тім, що ми не завжди знаємо потреби армії, конкретних підрозділів. Необхідний якийсь координаційний центр. Поки що такого немає, хоч і обіцяли створити. Нам дуже допомагають люди, які висвітлюють нашу роботу, – таким чином відсоток довіри підвищується. Потрібно йти на діалог із владою, після зустрічі з представниками Міністерства оборони у госпіталі, де є поранені бійці, почали пускати волонтерів, і це значно поліпшило ситуацію.

Віталій Дейнега, координатор ініціативи «Вернись живим»
Зібрано 353 551 грн Придбано 3 тепловізори,  3 пари окуляр нічного бачення, 1 безпілотник, 18 бронежилетів

1. Я став займатися цим, бо розумію, що врятую комусь тата/чоловіка, а якщо надіятимуся на державу, то не врятую. Та й не хочу брати зброю до рук. Тому треба допомагати тим, хто її вміє тримати професійно. За місяць вдалося створити команду і домогтися більш-менш стабільного результату, купити дорогі сучасні прилади. Бійців дуже тішать дитячі малюнки і якісне спорядження. Коли ми почали передавати тепловізори й окуляри нічного бачення, вони сказали, що це нереально круто, їм навіть ні з чим порівнювати.

2. Хотілося б підтримки держави, а не дзвінків від чиновників із запитаннями «кто вас упалнамочіл?!!!». Держава тупить, бо в нас досі нею керують совки, і в держапараті все як у Кафки. Там немає людей, здатних брати на себе ініціативу.

3. Потрібне нормальне керівництво – хотілося б, щоб тих начальників, які сидять у штабі й пиляють гроші, закинули на фронт на два тижні в тих самих броніках, що й наші солдати там, із тією ж технікою. Це і зрада, і саботаж, і непрофесіоналізм.

Реквізити волонтерів

Група «Вернись живим»
Картка ПриватБанку 5211 5374 4662 3360 (Стократюк Вікторія)
Контакти координаторів проекту:
097-757-15-64 Оля
050-444-43-36 Віталій
Телефонуйте з будь-якого питання!

Допомога українським бійцям на Сході
Картка ПриватБанку для закордонних переказів на потреби наших на Сході: 4149437843984905 (Клочун Наталія) PayPal. При сумах понад 500 EUR/USD/CAD пишіть спочатку повідомлення, бо можуть заблокувати.
Контакти: sinicyn.roman@gmail.com, moneyforukraine@gmail.com

Картка ПриватБанку: 5168742010092421 (Тука Георгій). На спорядження, форму, бронежилети, засоби зв’язку українських бійців
Картка ПриватБанку 4405 8850 1953 5399 (Яровая Богдана). Для потреб поранених
бійців

Ініціативна група «Армія SOS»
Картка ПриватБанку: 4149 4978 0480 1324 (Островський Костянтин)
Реквізити для переказу через PayPal
Рахунок: Andrey Slivinskiy healthpharma@gmail.com
Призначення: ARMYSOS (переказ друзям або рідним)

Фонд допомоги країні «Крила Фенікса»
Картки ПриватБанку
79-та Миколаївська десантна бригада
4149 4950 0700 7806 (Юрій Бірюков)
10-та Сакська бригада морської авіації
4149 4950 0700 7780 (Юрій Бірюков)
15-та Бориспільська бригада транспортної авіації
4149 4950 0701 0768 (Юрій Бірюков)
25-та Дніпропетровська десантна бригада
4149 4950 0700 7798 (Юрій Бірюков)
72-га гвардійська механізована бригада
4149 4950 0701 0735 (Юрій Бірюков)
26-та Бердичівська артилерійська бригада
5167 9872 0043 0821 (Дмитро Марчук)
Особливо секретний загін фахівців
4149 4950 0701 0750 (Юрій Бірюков)

ВАЖЛИВО! Усі картки 4149 * годяться тільки для поповнення через Приват24,
через термінали ПриватБанку і каси відділення ПриватБанку!
Якщо ви хочете перевести через банк-клієнт чи банкомат іншого банку, то використовуйте ТІЛЬКИ
5168 7572 3217 4575 (Юрій Бірюков)
Реквізити для переказу через PayPal
Рахунок: shaoshao32@gmail.com
Призначення: переказ друзям
або родичам
Повідомлення одержувачу: ArmyUA

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.