Суспільство

  ▪   Ольга Ткач

Як переміг житомирський майдан

Володимира Вовкогона
Наприкінці січня наступ активістів у Житомирі виявився не дуже вдалим, але менше ніж за місяць ситуація в місті змінилася докорінно

Житомир – місто трохи більше за 100 км від столиці, яке на сході України вважають західним, а на заході – східним, де не так просто віднайти туристичний ексклюзив, окрім Музею космонавтики, де мешканці вітаються мало не з кожним зустрічним. Сьогодні, 22 лютого, тут відбувається засідання позачергової сесії міської ради, а також загальноміські громадські збори. Обласний центр та його жителі пристали на пропозицію міського голови Володимира Дебоя і вирішують, що робити, аби «не допустити, щоб чужі люди, які приїхали сюди тимчасово, зробили у місті безлад і потім нам із цим було жити». В Житомирі знають, що в приміщенні захопленої будівлі облдержадміністрації та обласної ради, серед активістів партії «Демократичний Альянс», громадських організацій «Свої», «Патріот України» є хлопці з «Правого сектору». Останніх важко сплутати з місцевими через «західницький говір», і знову ж таки – в Житомирі всі один одного знають. А ще тут знають, що якби не ці юні, відважні, але немісцеві хлопці, то, швидше за все, житомирська розв’язка була б дещо іншою – невідомо, чи переміг би Майдан.   18 лютого житомиряни знову вийшли, і вже тепер сказати своє остаточне «не пробачимо» всім тим, хто віддавав злочинні криваві накази, чия рука піднялася на найсвятіше – життя. Мітингарів було близько 300, а вже наступного дня мітинг розрісся.

Майдан повертається

На майдан прийшла молодь і люди старшого віку, очевидці подій на Інститутській і активісти місцевого Майдану, матері, діти яких ослухалися та все ж таки поїхали до Києва, ті, хто готові без фанатизму загинати на пальцях «чому я не змирюся з діючою владою», а також ті, хто терпів усе, але не вбивство. Майданівці, що щойно повернулися зі столиці, діляться побаченим, показують підібрані кулі, подряпини на власному тілі, розповідають, чого не вистачає протестувальникам. Тут же збирають кошти, аби відправити охочих житомирян до Києва, закупити необхідне. Виступають громадські активісти, депутати, приходить Житомирський міський голова, його освистують і ставлять умови: «Вийдіть з Партії регіонів – і ми підтримаємо Вас на наступних виборах», йому навіть дають папір та ручку, його вмовляють заплакані матері – але марно. Володимир Дебой зробить це і перестане керувати міською організацією партії згодом, коли поступить сигнал «вже можна». На мітинг вийшов і відомий в області регіонал-ортодокс Олександр Никитюк – заступник голови ОДА. У нього знаходяться слова для відсічі протестувальників, і він іде з виглядом «що мені з вами тут розмовляти?».

Читайте також: Тихі житомирські стратегії

Стає відомо, що міська організація ПР само розпустилася. Мітингарі і депутати тим часом йдуть до міської ради просити, щоб мер поділився ефірним часом на обласному телебаченні – ввечері він мав розповідати про розподіл міського бюджету. Та чи вдалося досягти бажаного, вже нікого не хвилює, адже події стали розвиватися з блискавичною швидкістю. О 18.00 19 лютого на Майдані Корольова зібрався мітинг, що за масштабом значно перебільшував денне зібрання. До цього часу працівники адмінбудівлі, розташованої тут же, уже порозходилися по домівках. Серед людей ходили чутки про те, що десь так зі Львова-Тернополя їдуть не менше 200 чоловік підтримки Майдану: мовляв, житомирянам потрібно допомогти, не змогли або не захотіли наприкінці січня захопити приміщення ОДА, то як не тепер, то в четвер (була середа). Як виявилося, чутки не були безпідставними.

Друга спроба: справжня і вдала

Спочатку на вечірньому мітингу виступали депутати обласної ради, активісти. Враз мікрофона схопив депутат Сергій Сухомлин, повідомивши, що зараз буде спроба захоплення адмінбудівлі, просив депутатів стати поміж міліціянтами і людьми. (Нагадаємо, що влада й опозиція Житомирської області після невдалої спроби штурму ОДА наприкінці січня, хизувалися вмінням досягнути компромісу, мирно вийти з кризового становища.

За словами очевидців, саме депутат Сухомлин та інші опозиціонери тоді повернули протестувальників до міської ради, закликали не руйнувати будівлю ОДА). Варто сказати й про те, що протягом всього періоду січня-лютого в адмінбудівлі постійно перебували працівники УМВС України в Житомирській області (з різних районів загальною чисельністю до 400 осіб). До 18 лютого їх було вже не більше кількадесятка, 19-го їх стало кілька сотень. Після легкого, неначебто театрального опору, міліціянти здалися передовикам натовпу протестувальників – отим підготовленим та озброєним хлопцям із «Правого сектору», тобто втікали від них через внутрішні виходи. Було кілька постраждалих із обох боків, вибите скло і двері на першому поверсі. Приміщення швидко заполонили сотні людей, почали облаштовувати штаб. Все це сталося по 19-й годині. Але на тому пригоди вечора не завершилися.

Мітингарі рушили до будівлі УМВС України в області, підпалили вхідні двері, кидали у вікна першого поверху «коктейлі Молотова» та бруківку, видовбану неподалік. Озброєна міліція почала захищати територію, застосовувався сльозогінний газ. Аби не було серйозних наслідків – подальших руйнування приміщення обласної міліції, травмувань людей, вирішили йти на переговори. Внаслідок пізньої зустрічі начальника УМВС України в області Анатолія Лазарєва з депутатами обласної ради й активістами домовилися про те, що облдержадміністрацію міліція штурмувати не буде – вона переходить у повне розпорядження протестувальників. Головний міліціонер також обіцяв сприяти тому, щоб автомайданівців та інших активістів в області не переслідували та не карали.

Головний Ленін і його голова

В адмінбудівлі облаштували все на зразок столичного майдану: є де поїсти, поспати, лунає пісня «Я не здамся без бою». Всередину впускали лише за пропусками і журналістів. Місцеві активісти «Демократичного Альянсу» написали заяву в відділок міліції про факти мародерства в приміщенні ОДА й облради. Справа в тому, що не всі жителі штабу спротиву знайомі між собою, а люди бувають різні. Подейкують, що за виявлені факти мародерства карали свої своїх – це суворо не вітається, але за всім встежити тяжко. Держслужбовці на роботу не прийшли і прийти не могли. День 20 лютого минув із погодинними новинами про нових «вихідців» із Партії регіонів: народні депутати-мажоритарники, що представляють громаду Житомирщини, голова ОДА й облради, поодинокі їх соратники.

Пізнього вечора впав головний Ленін Житомирської області, встановлений у 1971-му році. Сотні активістів «Правого сектору» прийшли на майдан Соборний (раніше – Леніна), закидали пам’ятник вождя «коктейлями молотова», камінням, обписали граніт. За тим знайшли троси та почали тягти кам’яне тіло з постаменту додолу, троси не витримали навантаження. На дорозі зупинили автівку «Укрпошти», причепили до неї трос та врешті-решт повалили комуністичне минуле. Де подівся тулуб Ілліча досі достеменно невідомо, а от його голова лежить біля барикад перед входом в ОДА, деякі перехожі на неї ставлять ногу і в такій позі фотографуються – кажуть, це весело. Проте багато житомирян різного віку не підтримують настільки радикальних дій. Наприклад, житомирянин Володимир висловлює думку: «Те, як це зробили – то природньо. Проте це все одно вандалізм. Таким чином протестувальники, якими б не були їх наміри, рівняють себе зі своїми супротивниками». Тепер є інформація, що «ленінопад» зачепив усю область – позбавилися або хочуть позбавитися Леніна низка райцентрів: Бердичів, Коростишів, Любар, Коростень.

Обласна рада – народна рада?

Таким був лейтмотив засідання позачергової сесії обласної ради 21 лютого. Облдержадміністрація не на роботі, її голова Сергій Рижук не прибув і про нього взагалі нічого не чути. Голова обласної ради Йосип Запаловський достроково склав повноваження, так само вчинив його заступник-комуніст. Депутати прийняли звернення до центральних органів влади та силових структур області з вимогою негайно відкликати з Києва спецпідрозділи на місця їх дислокації в Житомирській області, просять не переслідувати протестувальників та закрити безпідставно порушені кримінальні справи, закликають владу виконати рішення Верховної Ради України від 20.02.2014 р. Обласна рада також відібрала собі деякі леговані облдержадміністрації повноваження та планує працювати в цьому ж дусі в майбутньому. Цим представницький орган показав, що він, без участі виконавчого, бере на себе відповідальність за вирішення соціально-політичної ситуації в області.

Активіст Майдану Назарій каже, що під час домовленості між «Правим сектором», «Демальянсом», іншими активістами та вже колишньою владою щодо проведення позачергової сесії не йшлося про кадрові питання, але в порядок денний внесли і їх. «Власне, у Житомирі відбулася деяка зміна влади. Від очікуваних нових імен та молодих політиків, поки отримали вже бувших при владі людей. Звичайно хочеться "свіжої крові", бо це головна вимога Майдану та людей. Як у Біблії: ніхто не наливає молоде вино в старі міхи. Якщо так зробити, нове вино розірве міхи й розіллється, а міхи зіпсуються. Сподіваюсь, цього не станеться. Хоча, зважаючи на кулуарні домовленості (адже обіцянку порушили і керівні посади все-таки ділили) очікувати чогось занадто нового поки не доводиться», – каже активіст. Отож, новообраним головою Житомирської обласної ради став Віталій Француз – керівник обласного осередку «Батьківщини». Він же був головою ради минулого скликання.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.