Суспільство

  ▪   Оксана Мельник
  ▪   Тернопіль

Візит до депутатів замість захоплення ОДА

На вулиці морозно, а під стінами Тернопільської ОДА чимало людей переважно старшого та середнього віку. Містяни поводяться мирно і про щось перешіптуються
Матеріал друкованого видання
№ 5 (325)
від 30 січня, 2014

Протистояння між право­охо­ронцями й мітингувальниками під час «захоплення» будівлі обл­держадміністрації як такого не було. Незважаючи на події в державі, більшість тернопільської міліції, яка стежить за громадським порядком, зок­ре­­ма й біля приміщення ОДА, справді з народом. Адже багато близьких, знайомих та родичів протестувальників працює в місцевих правоохоронних органах. Під час са­мо­­го протистояння і «взят­тя» будівлі облдержадміністрації біля будівлі не було помічено жодного бійця «Беркута».

Окрім того, люди прийшли мирно, без биток, касок чи масок і стверджували, що в приміщенні ОДА має відбутися прийом громадян. Останнє підтвердили й депутати, й голова обласної ради Василь Хомінець. Під час «узяття» адміністрації громадян закликали не нищити приміщення, нічого не бити, не красти й не розкидати, адже це народне майно.

Як це було

23 січня під ОДА збирається приблизно півтисячі тернополян. На обрії помітні також два десятки працівників міліції: деякі стоять біля входу в адмінбудівлю, деякі за склом уже всередині неї, також без спеціального обмундирування – тільки в зимовій формі.

«Не знімайте нас, ми на роботі , виконуємо свій обов’язок: охороняємо громадський порядок», – випалює один із міліціонерів, коли на нього наводить камеру журналіст. На запитання, чи міліція з народом і кого вона захищає, правоохоронець мовчить і відвертає голову.

На годиннику 18:30. Людей дуже багато, і вони починають скандувати «ганьба!». «Маємо поводитися мирно й нічого не нищити. Це наш дім, і ми тут господарі», – у гучномовець біля входу в ОДА викрикує Володимир Стаюра, голова штабу на­­ціонального спротиву Тернопо­­ля. «Ми всі пам’ятаємо, що повсюди в Західній Україні народ перебирає своє майно у свої руки! А ви відійдіть і дайте людям зайти в облдержадміністрацію. Хлопці, кому ви служите? Кому присягали? Та ви цієї ганьби не змиєте ніколи», – уже до міліціонерів каже пан Володимир. Водночас із натовпу люди починають емоційно вигукувати «відійдіть!» і «міліція з народом!».

«Я вже стара, але не можу такого терпіти. Наша влада вбиває своїх же людей, такого за моєї пам’яті ще не було, – підійшовши до журналістів, каже Марія Дмитрівна. – Не знаю, чим то все закінчиться. Я багато пережила, але не хочу, щоб на моїх очах убивали внуків та дітей. І подивіться, це ж у мирний час, в нас нема війни, тероризму, але в нас є Янукович, хай йому Господь простить, бо народ України того не забуде…»

Під викрики «банду геть!» і «міліція з народом!» до мітингувальників виходять голова обласної ради Василь Хомінець та місцевий депутат Роман Навроцький.

«Нам перешкоджають заходити в обласну раду. Вони (міліціонери. – Авт.) перевищують свої службові повноваження. Ми перевірили, що на другому поверсі розміщений якийсь спецпідрозділ у масках і касках, хлопці в спорядженні. Такий самий – у Хоптяна в кабінеті. Вони бояться гніву громади, але гнів тільки наростає, вони провокують конфлікти. Зараз ми закликаємо міліцію дати нам змогу зробити прийом громадян…»

За лічені хвилини обурена громада відчиняє одні двері, а згодом, вибивши скло, проривається до приміщення обл­держадміністрації: державних службовців на місці не видно, міліція не перешкоджає.

«Бачила, як якісь люди в масках утікали через чорний хід, ми з чоловіком намагалися бігти за ними, але вони заскочили в автобус і втекли, – піднімаючись на сьомий поверх, зазна­­чає тернополянка Світлана. – Крім того, міліціонери сказали, що ми марно прориваємось досередини, адже губернатора й там немає».

Валентина Хоптяна, голови Тернопільської облдержадміністрації, на місці й справді не виявилось, як і його заступників та решти державних службовців.

«Пройшлися поверхами. У кабінетах нікого. Нічого не ламаємо, не нищимо, просто хочемо провести спокійно прийом громадян і зустрітися з губернатором: хай розкаже свою позицію щодо побиття і вбивства людей у Києві, – каже Роман Навроцький. – Дивіться, люди мирно стоять, нікого не б’ють, і ніхто нічого не захоплює».

Під колядку «Нова радість стала» близько 500 тернополян ходять довжелезними коридорами облдержадміністрації. У цей час начальник обласної міліції, якого три дні не могли знайти на робочому місці, сам приходить до адмінбудівлі.

«Міліція не вбиває нікого, а інформація щодо відправки спецпідрозділів із Тернополя в Київ є службовою, тому я не можу її розголошувати, – викрикує серед розлюченого натовпу Віктор Сак. – Нікого міліція пальцем не трогала і не троне, але якщо будуть стрілять і бить, то ми зобов’язані вмішуватися…»

Люди, не чекаючи закінчення репліки, кричать головному міліціонеру «ганьба!», і Віктор Сак іде з адмінбудівлі. Дехто з активістів повертається додому, хтось залишається на ніч в ОДА. Міліціонери знову ж таки не перешкоджають. Дів­чата й хлопці обговорюють, як організувати кухню і хто готуватиме їжу, ще хтось переймається долею голови облдержадміністрації…

«Валентине Антоновичу, ви можете нам сказати, чи готові написати заяву на звільнен­­ня?» – у телефонній розмові запитує Володимир Стаюра голову ОДА Валентина Хоптяна. – «Якщо мені президент скаже, я одразу напишу». – «Тобто ви далі служите Януковичу, незважаючи на ті вбивства?» – «Розумієте, він мене призначив». – «Ми розуміємо, просто ми питаємо… до вашої людської чисто…» – «Скаже президент написати заяву – я напишу». – «А якщо він скаже вам повіситися, ви повіситеся?» – «Якщо скаже повіситися, повішуся». – «Зрозумів, це дуже приємно. Дякую вам, Валентине Антоновичу».

Тернополяни в хорошому настрої: розподіляють, скільки людей, хто саме й де залишить­­ся, хто прийде їм на зміну, хто працюватиме на імпровізованій кухні на чергуванні. Частина, побажавши удачі всім, прямує додому.

На сьогодні голова Тернопільської обласної державної адміністрації Валентин Хоптян на роботу так і не приходить. На офіційному сайті є повідом­лення, що він на лікарняному, але працює. Керівник області заявляє, що, попри складний період у житті країни, необхідно й далі забезпечувати життєдіяльність регіону.

Тим часом депутати Тернопільської обласної ради вже про­­вели позачергову сесію, і 81 народний обранець проголосував за недовіру Валентинові Хоптяну. Своє слово сказали й у прокуратурі та суді. Прокуратура області подала позови до Тернопільського окружного адміністративного суду про протиправність дій облради в частині прийнятих рішень на сесії як таких, що не відповідають вимогам закону. Відтак суд заборонив голові облради Василеві Хомінцю підписувати й оприлюднювати окремі рішен­­ня, яких іще не опубліковано. Окрім того, ухвалою суду задоволено клопотання щодо зупинення дії рішення облради «Про недовіру голові Тернопільської ОДА».

Сьогодні відкрито кримінальне провадження «за фактом захоплення приміщення обласної державної адміністрації» та внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А в обласній міліції розповіли, що під час «захоплення» приміщення ОДА постраждав один із правоохоронців: у нього закрита черепно-мозкова травма та забій ділянки голови й передпліччя.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.