Наука

  ▪   Катерина Койдан

Три технології, що змінять медицину

Тест на ймовірність передчасних пологів, персональні вакцини від раку, та ЕКГ, яке завжди «під рукою».

Кожного року MIT Technology Review робить огляд 10 технологій, які на думку видання, заслуговують найбільшої уваги. Цього року підбірку найбільш проривних технологій їм допомагав робити Білл Гейтс. Серед названих технологій, чимало стосуються безпосередньо нашого здоров’я. Тож, давайте подивимось, як саме сучасні технології можуть вплинути на здоров’я людини вже в найближчому майбутньому.

 

Визначення ризику передчасних пологів

 

Ускладнення через передчасні пологи є найбільш поширеною причиною смертності серед дітей до 5 років. Щороку передчасно народжується 15 мільйонів дітей, але чи є можливість завчасно виявити ризик передчасних пологів?

 

Поки що науці відомо небагато про причини передчасного народження дітей. Вважається, що на це може впливати безліч факторів, в тому числі вагітність двійнятами, стрес під час вагітності, інфекції. Спостерігається також, що жінка яка передчасно народила першу дитину, має підвищений ризик народити передчасно і в наступні пологи – цей взаємозв’язок надає певний простір для прогнозів, але несе мало користі для жінок, що народжують вперше.

 

Читайте також: Штучний інтелект: загроза чи незріла технологія

 

Отож, незважаючи на наявність такої кількості різних факторів, вчені вирішили створити єдиний тест на визначення ризику передчасних пологів. Було зрозуміло, що ДНК-тест не зможе надати необхідної інформації, адже містить лише генетичну інформацію, яка згідно досліджень, має мінімальний вплив на ризик передчасних пологів. Тож, замість ДНК, вчені вирішили зосередити увагу на РНК. Рівень цих молекул в крові змінюється залежно від стану організму, що змусило дослідників замислитись – а чи може організм через РНК-молекули подавати сигнали про проблеми, які приводять до передчасних пологів?

 

Для перевірки цієї гіпотези, були взяті аналізи крові у 38 афроамериканських жінок з високим ризиком передчасних пологів, в тому числі через те, що вони передчасно народжували раніше. 13 з цих жінок народили набагато раніше терміну. І найцікавіше – дослідивши РНК-молекули цих жінок, вчені виявили сім генів, сигнали від яких, проаналізовані у сукупності, ймовірно вказували, що дитина народиться передчасно.

 

Це відкриття є дуже багатообіцяючим, хоча звичайно, попереду ще багато досліджень, в тому числі перевірка гіпотези на інших демографічних групах, встановлення причин зв’язку між відповідними генами та передчасними пологами. Менш з тим, це те відкриття, яке може суттєво вплинути на рівень смертності серед новонароджених та рівень захворюваності серед дітей.

 

Персональні вакцини від раку

 

Інша дуже перспективна сфера досліджень – це персоналізовані вакцини від раку. Така вакцина допомагає імунній системі людини виявити пухлину за її унікальними мутаціями. Далі, використовуються природні захисні властивості організму для атаки саме ракових клітин. Таким чином, на відміну від традиційної хіміотерапії, не страждають здорові клітини організму.

 

Читайте також: Універсальний кабель для зарядки, «розумний» постер та надлегкий підрахунок калорій

 

Перші кроки у розробці персоніфікованої вакцини від раку були зроблені ще у 2008 році, коли дослідники виявили, що усі ракові клітини мають сотні, а іноді і тисячі, унікальних мутацій, характерних саме для конкретної пухлини. Кілька років потому, німецька компанія BioNTech у своїх дослідженнях показала, що вакцина, яка містить копії цих мутацій, змушує імунну систему людини виробляти Т-клітини, які знаходять, атакують та руйнують усі клітини, що містять відповідні мутації.

 

Наразі завершується тестування вакцини, і вже зовсім скоро вона стане доступною для пацієнтів. Однак, процес її виготовлення досить непростий: необхідно зробити біопсію пухлини, проаналізувати ДНК ракових клітин, передати інформацію виробнику вакцини, які на основі наданої інформації виготовляють вакцину саме проти конкретної пухлини, а потім терміново передають її в медзаклад для введення пацієнту. Через досить складний та індивідуальний процес виготовлення, така вакцина ймовірно коштуватиме недешево.

 

ЕКГ на годиннику

 

Все більш популярними стають пристрої, які допомагають нам слідкувати за нашим здоров’ям: підрахунок кількості пройдених кроків, витрачених калорій, вимірювання пульсу, тиску, індексу маси тіла тощо. Остання новинка – це електрокардіограма (ЕКГ), яку можна зробити самостійно за допомогою годинника.

 

Читайте також:  Як штучний інтелект піклується про здоров’я людей

 

Ця опція вже доступна на годинниках Apple Watch Series 4, і зовсім скоро може з’явитися і на пристроях інших виробників. ЕКГ на Apple Watch працює завдяки створенню замкнутого контуру між нижньою частиною годинника, яка торкається шкіри на лівій руці людини, та верхньою частиною годинника, до якої людина повинна доторкнутися пальцем правої руки. Додаток використовує електричні імпульси, які проходять. по цьому колу, для того, щоб визначити пульс і найголовніше – чи в одному ритмі працюють верхня та нижня камери серця.

 

 

Щоб зробити ЕКГ за допомогою годинника, необхідно спокійно посидіти 30 секунд, тримаючи палець правої руки на годиннику. Така версія ЕКГ використовує лише один сенсор, в той час як при традиційному ЕКГ використовується цілих 12 сенсорів. Тож, наразі жоден з переносних ЕКГ не може виявити серцевий напад.

 

 

Менш з тим, ЕКГ у годиннику дозволяє зробити кардіограму, хоч і у спрощеному вигляді, але саме у той момент, коли спостерігаються тривожні симптоми, а не через кілька годин, коли вийде дістатися традиційного ЕКГ. Така своєчасна ЕКГ може мати дуже велике значення при постановці діагнозу лікарями.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.