Наука

  ▪   Катерина Койдан

Генеалогія в криміналістиці, голосові асистенти та доступна сонячна енергія

Тиждень пропонує огляд технологічних інновацій

ДНК та генеалогічне древо або нові можливості виявлення злочинців

Раніше, якщо правоохоронці виявляли зразок ДНК на місці злочину, вони фактично спиралися лише на власні базі даних для пошуку та ідентифікації злочинця. Wired розказує про нові можливості, які з’явились завдяки технологіям та публічним базам даних результатів ДНК-тестів.

На одязі вбитої восьмирічної дівчини у штаті Індіана було виявлено сліди ДНК ймовірного злочинця. На основі даного зразка, спеціалісти створили ДНК-профайл – такий самий, який отримують замовники ДНК-тесту через 23andMe або інші схожі сервіси. Профайл завантажили на сайт GEDMatch і запустили пошук збігів. Програма видала перелік з 12 людей, які ймовірно є далекими родичами злочинця.

Далі за роботу взялася експерт з аналізу генеалогічного древа, пані Сісі Мур. Знайдені родичі представляли чотири різні відгалуження сімейного древа, що загалом налічувало тисячі людей, кожний з яких мав якесь відношення до вбивці. Перш за все, Мур відстежила спільних пращурів для знайдених родичів і вийшла на чотири пари, рік народження яких припадав на 1809-1849 роки. Далі, вона потроху просувалася вперед у часі, відбудовуючи сімейне древо з тих часів і до сьогодення. У своїй роботі експерт використовувала дані перепису населення, газетні архіви, шкільні щорічники, соціальні мережі.

Врешті решт, Мур зосередилась на одній гілці, знайшла родичів, які жили у Індіані, і вийшла на двох братів, які мешкали недалеко від того місця, де було вбито дівчинку. Один з братів, Джон Міллер, видавався особливо підозрілим – він не мав дружини або дітей, мешкав у трейлері, його фотографій ніде не було, а його родина ніколи не згадувала його у Facebook. Шлях від 12 дуже далеких родичів до одного підозрюваного зайняв у експерта лише 16 годин.

Всю цю інформацію Мур передала у поліцію. Через кілька тижнів злочинця було заарештовано. Звичайно, аналізу генеалогічного древа недостатньо для проведення арешту. Тож, були взяті зразки ДНК зі смітника підозрюваного і вони повністю зійшлися зі зразками з одягу жертви. Джона Міллера було засуджено до 80 років ув’язнення.

На сьогоднішній день, GEDMatch зосереджує 1.2 мільйони профайлів людей, які виклали результати свого ДНК-тесту у відкритий доступ. За оцінками експертів, цієї інформації достатньо для ідентифікації щонайменше 60% американців європейського походження, незалежно від того, чи вони самі коли-небудь робили тест ДНК. Очікується, що такі бази даних як GEDMatch продовжуватимуть стрімке зростання, і вже за кілька років можна буде знайти будь-кого, за його ДНК, навіть якщо людина ніколи не викладала результати такого тесту у публічний простір.

 

Читайте також: Енергопозитивні будинки та диригування оркестру через Chrome

 

Голосові асистенти – наскільки вони розумні?

 

Apple, Microsoft, Google, Amazon – всі ці компанії пропонують користувачам послуги голосових асистентів. Але оскільки всі вони мають різне бачення того, що саме повинен робити голосовий асистент, представлені ними боти зайняли свої заздалегідь визначені ролі. У Wired проаналізували роботу різних віртуальних асистентів і прийшли до висновку, що Alexa від Amazon – це найрозумніший кухонний таймер у світі, Google Assistant часом знає про вас трохи більше, ніж ви самі, Cortana від Microsoft – ваш найкращий друг в IT, готовий допомогти усунути дрібні неполадки, а Siri – це секретар-референт на вашому iPhone.

Між тим, поки американські технологічні гіганти змагалися у спробах створити найкращого голосового асистента, несподівано виявилося, що Китай схоже вже давно виграв це змагання. MIT Technology review розказує про асистента, якого китайська компанія Alibaba представила на нещодавній конференції у Монреалі. Цей бот вже активно використовується для узгодження доставки пакунків з клієнтами. На конференції було продемонстровано аудіо запис такої розмови, і виявилося, що китайський голосовий асистент може природним чином вести діалог навіть, якщо клієнт його перебиває або задає нестандартні питання. Крім того, робот навчився розуміти підтекст. Наприклад, з фрази «мене не буде зранку вдома» робот зрозумів, що не можна доставляти посилку в ранковий час на домашню адресу, і запропонував клієнту назвати іншу адресу. Все це видається простим і зрозумілим для людини, але машини до недавнього часу не могли впоратися з такими завданнями.

Отож, не виключено, що вже наступного року ваш голосовий асистент зможе без проблем зателефонувати і забронювати ресторан замість вас. Майбутнє, в якому ви не знаєте, з ким говорите по телефону – з людиною чи з роботом – може бути вже зовсім близько.

 

4 бюджетні варіанти використання сонячної енергії вдома

Встановлення повноцінної системи забезпечення будинку сонячною енергією, на жаль, коштує недешево. Однак, це не означає, що без значних витрат ви не зможете користуватися сонячною енергією у вас вдома. CNet пропонує 4 доступні варіанти використання сонячної енергії без встановлення дорого обладнання.

 

Читайте також: Відновлювана енергетика. Точка зростання

 

Сонячні ліхтарі

Навколо будинку можна встановити стаціонарні або портативні ліхтарі, що працюють від сонячної енергії. Організувати такий вид освітлення дуже просто – потрібно лише розмістити ліхтарі там, де вам потрібно, і упевнитись, що сонячна панель спрямована до неба. Таким чином, можна освітити ганок, стежку від воріт до будинку, або ж зробити гарне освітлення у саду. Вартість такого ліхтаря складе $20-$30.

Зарядні пристрої

Телефони та планшети потребують щоденної зарядки – то чому б не використати для цього альтернативне джерело енергії? На ринку представлено кілька накопичувачів енергії (power banks) вартістю $25-$50, які працюють від сонячної енергії і мають USB порти для зарядки смартфонів або інших невеликих гаджетів.

Недолік полягає у тому, що через такі пристрої телефон заряджатиметься повільніше, ніж від звичайної розетки. Проте, портативні накопичувачі сонячної енергії можуть тривалий час зберігати енергію, отриману від сонця протягом світлого часу доби, а отже телефон від такого пристрою можна заряджати навіть вночі, коли швидкість зарядки не має великого значення.

 

Приготування їжі

Сонячну енергію можна також використовувати для живлення невеликих кухонних приладів, наприклад, кавоварки чи тостера. Потрібно лише мати портативний накопичувач енергії на 25 Ватт та інвертор постійного струму у змінний.

Такий спосіб живлення навряд чи дозволить вам багато зекономити на електроенергії, але, можливо, принесе задоволення від того, що ви використовуєте відтворювальне джерело енергії. До того ж, ви зможете приготувати собі каву, навіть якщо будинок відключать від електроенергії.

 

Водонагрівачі

Нагрів води також можна проводити за допомогою сонячної енергії. Загалом, є три основні типи сонячних водонагрівачів, і всі вони побудовані за принципом нагріву води у певній ємності і максимально довгого збереження високої температури води. Вартість такого пристрою складає від $250 до $1200. Це не дешево, але зважаючи на зростаючі ціни на електроенергію та гарячу воду, сонячний водонагрівач може окупитись вже за кілька років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.