Наука

  ▪   Катерина Койдан

Читання думок, цифрові технології і мозок та початок кінця супутникового ТБ

Огляд останніх новин у світі технологій

Технологія читання думок паралізованих пацієнтів вже зовсім близько

 

Stat розповідає є про науковців, які працюють над інтерфейсом, що з’єднає мозок з комп’ютером, завдяки чому люди з ушкодженнями спинного мозку або іншими паралізуючими станами, зможуть знову «говорити».

 

Система працюватиме наступним чином: нейрохірург розміщує мікроелектроди на лівій стороні поверхні мозку, яка відповідає за слух та мову; електроди перехоплюють електронні імпульси, які проходять через сіру речовину, коли людина у себе в голові прокручує слова, які вона хоче вимовити; ці сигнали надходять на комп’ютер, який їх розшифровує і фактично озвучує думки паралізованих пацієнтів.

 

Технологія навряд чи зможе розшифрувати вірші Шекспіра, які людина декламуватиме подумки. Однак, завдяки серйозним досягненням останніх років у сферах неврології, інженерії та машинного навчання, цілком досяжним є розуміння подумки сказаного «так» або «ні», або ж слів «голодний», «болить», «води». Навіть скромні досягнення у функціонуванні такого пристрою могли б мати величезне значення для паралізованих пацієнтів, які мають дуже обмежені можливості для спілкування зі світом.

 

Читайте також: Майбутнє війн: від «Залізної людини» до біологічного комп’ютера

 

На жаль, поки що на шляху цієї технології стоїть кілька перешкод. Сучасні електроди, що розміщуються на поверхні мозку, працюють лише кілька років, а отже пацієнтам треба буде періодично проходити через операцію на мозку. Крім того, часто виявляється, що прототипи, які добре працюють в лабораторії, у реальних умовах є недостатньо надійними.

 

Тож, наразі дана технологія знаходиться лише у процесі розробки, але це вже не наукова фантастика, а цілком реальні можливості новітніх технології у недалекому майбутньому.

 

Цифрові технології (не) впливають на здоров’я нашого мозку

 

 

Кажуть, програмісти у Кремнієвій Долині максимально обмежують своїх дітей у користуванні цифровими технологіями. То може, вони знають щось таке, чого не знаємо ми? Або це просто необґрунтована паніка?

 

Vox запитав у 11 експертів, який вплив має постійне користування смартфонами, планшетами та ноутбуками на здоров’я нашого мозку. Отримані відповіді були дуже непевними. Виявляється, ми ще дуже багато не знаємо про вплив цифрових технологій на мозок дорослих та дітей.

 

Читайте також: Як розквітали чеболі

 

Наприклад, є підтвердження негативної кореляції між багатозадачністю, яка часто має місце, коли ми постійно відволікаємось на смартфон, та пам’яттю, але причино-наслідковий зв’язок поки що не доведений. Фактично, як прокоментував Річард Девідсон, професор Університету Вісконсину, «ми усі пішаки у великому експерименті, на який ніхто з нас не давав згоди».

 

Загалом, думки експертів з цього приводу розійшлися.

 

«Нейродегенеративні захворювання розвиваються десятиріччями, в той час як поширення електронних пристроїв, таких як смартфони, є явищем відносно недавнім. Тож, якщо подивитися на ситуацію критично, ми проводимо дуже ризиковий експеримент з деякими потенційно серйозними наслідками для здоров'я суспільства, і пройде ще принаймні 10 років до того моменту, коли ми дізнаємось, чи робимо ми зараз жахливу помилку», – Пол Мерфі, дослідник хвороби Альцгеймера з Університету Кентукі.

 

«Однією з особливостей панічних настроїв є їх зосередженість на дітях та сексуальності. Коли ви чуєте про "втрачене покоління" або про те, що Bluetooth призводить до того, що молодь дуже багато займається сексом, це ознаки панічних настроїв, а не турботи про реальні речі.

На мою думку, культура батьківства у Силіконовій Долині це своєрідне божевілля. Я кращий батько, ніж ти, бо встановлюю своїй сім'ї більш божевільні обмеження. Заборона екранів – це фактично те саме», – Ітан Цукерман, директор Центру громадських ЗМІ в MIT.

 

 «Технологія – це як куріння марихуани. 90% людей, що курять марихуану, не мають залежності. Однак, завжди є хтось, хто зловживає продуктом. Рішення полягає у тому, щоб усувати шкоду, а не саму технологію. Я би хотів, щоб компанії виявляли залежних людей та допомагали їм», – Нір Еяль, автор бестселеру «На гачку. Як створити продукт, що чіпляє».

 

Читайте також: Політ на електриці

 

Найбільша телекомунікаційна компанія США запустила свій останній супутник

 

Тим часом, в США вже потроху завершується ера супутникового телебачення.

 

Quartz повідомляє, що AT&T – найбільший провайдер супутникового телебачення у Сполучних Штатах та найбільша телекомунікаційна компанія у світі – запустила свій останній супутник. У компанії поки залишається близько 20 мільйонів абонентів супутникового телебачення, але тепер її основний фокус буде направлено на онлайн відео-бізнес.

 

AT&T вже пропонує своїм клієнтам новий пристрій, який дозволяє отримувати ті ж самі послуги телебачення, що й через супутник, але вже через Інтернет-з’єднання. Крім того, на відміну від супутникового телебачення, цей пристрій будь-який користувач може встановити та налаштувати самостійно.

 

Отож, все більше користувачів у США та інших західних країнах надають перевагу таким сервісам як Netflix, відмовляючись від традиційного телебачення. Здається, що і в Україні спостерігаються відповідні тенденції, проте телебачення у нас все ще утримує ключові позиції.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.