Убити цензуру

Згортання свободи слова в Україні помітили навіть за кордоном. У Верховній Раді пропонують за цензуру карати в’язницею. Ідея хороша, однак навряд чи спрацює
Матеріал друкованого видання
№ 44 (157)
від 29 жовтня, 2010

 

За дев'ять місяців володарювання командою. Віктора Януковича наша країна в рейтингу свобода слова опустилася з 89-ї на 131-шу. В Україні знову зникають журналісти і почастішали напади на них. Причому з боку представників влади. Слуги народу пропонують боротися з утисками свободи слова кардинальними методами: депутати Верховної Ради збираються ввести за цензуру  кримінальну відповідальність. На перший погляд ці наміри видаються серйозними - за прийняття відповідного законопроекту в першому читанні проголосували 257 парламентаріїв. Тобто навіть ті, хто за свободу слова лише на словах. Утім, вочевидь, наступне читання цей законопроект пройде ще не скоро, а зараз він потрібен для галочки, точніше для  оптимістичного звіту перед Європою, напередодні листопадового саміту Україна-ЄС. Та навіть, якщо законопроект остаточно ухвалять, навряд чи він допоможе приборкати цензуру.

Визначення

«Цензура як вимога, спрямована до засобу масової інформації, журналіста, головного редактора чи керівника засобу масової інформації, організації, що здійснює випуск засобу масової інформації, його засновника (співзасновника), видавця, розповсюджувача або суб’єкта інформаційної діяльності чи видавничої справи, попередньо узгоджувати інформацію, що поширюється (крім випадків, коли така вимога йде від автора цієї інформації чи іншого суб’єкта авторського права і (або) суміжних прав на неї), та/або як накладення заборони (крім випадків, коли така заборона накладається судом) чи перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражуванню або поширенню інформації з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб заборонена. Редагування органами державної влади, органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів або їх представниками журналістського матеріалу поза межами редакції засобу масової інформації є цензурою»*

*Згідно з проектом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення гарантій свободи слова в Україні та протидії цензурі)».

РЕЙТИНГ СВОБОДИ

Міжнародна організація "Репортери без кордоні" опублікувала індекс свободи слова у світі за 2010 рік. В Україні преса зазнає тих самих утисків, що й ЗМІ в нестабільних регіонах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.