▪   Інна Завгородня

Різдво під мінаретами

ФОТО: Олександр Кадніков
У пошуках казки: Новий рік у Бахчисараї
Матеріал друкованого видання
№ 52 (113)
від 25 грудня, 2009

У пошуках місця для оригінальної зустрічі Нового року багато хто, напевно, згадає про Крим. Окрім загадки зимового моря, півострів приховує ще безліч цікавинок, на які в пляжний сезон у вас могло забракнути часу. А новорічні вихідні – це чудова нагода вирватися з плину буденності й відвідати в Криму те, що ще не встигли. Наприклад, Бахчисарай. Святки у неформальній столиці кримських татар неодмінно матимуть екзотичний смак кримськотатарської кухні. Спів муедзина не перебиватиме колядок, а лише нагадає, яким різноманітним було створено цей світ. Хоча саме на Різдво світоустрій цілком може зазвучати в унісон. Тим більше що на шляху до печерного міста Чуфут-Кале в урочищі Маріам-Дере знаходиться давня й часто відвідувана прочанами християнська святиня – Свято-Успенський монастир. 

Родова резиденція династії кримських ханів Хансарай, будівля мусульманської духовної школи Зінджирлі-медресе, мечеті, церкви і старезні кримськотатарські садиби: туристичний Бахчисарай у зимову пору не менш привабливий, ніж улітку. В оточенні гігантських гір самі ландшафти налаштовують на повільність і утримують від хитання не лише повітря, а й думки. 

Неподалік Бахчисарая розташоване середньовічне місто-фортеця Чуфут-Кале. Відстань до нього приємно подолати пішки, роздивляючись будиночки на довколишніх скелях і вивітрені обличчя вапнякових сфінксів.   

Тиша спорожнілого печерного міста, що розляглося на десятки гектарів, узимку стає абсолютною. Проходячи повз караїмські кенаси та мавзолей ханської дочки Дженіке-ханим, важко повірити, що в цьому скам’янілому світі колись вирувало життя. Від Бахчисарая недалеко й до інших печерних міст, що виникли у столових масивах Внутрішньої гряди Кримських гір: на досяжній для автомобіля відстані лежать Тепе-Кермен, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен, а також печерний монастир Качі-Кальйон.  

Зустрічаючи Новий рік у Бахчисараї, не забудьте побажати місту, щоб 2011 року Ханський палац і Чуфут-Кале таки включили до Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, як це і планується.  

У Бахчисараї можна зупинитися не лише в готелях, яких тут чимало, а й у приватному Бу­дин­ку-музеї художників Олени Нагаєвскої й Олександра Ромма. А зимові ціни в готелях міста й околиць приємно здивують: не надто складно знайти житло від 30 грн на добу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.