▪   Олександра Киричук

Друга кров

кадр із фільму
Воєнна драма Нікіти Міхалкова оспівує подвиг радянського солдата в найкращих традиціях голлівудського «ветеранського» кіно
Матеріал друкованого видання
№ 17 (130)
від 30 квітня, 2010

Нікіта Міхалков – режисер, який працює в особливому стилі. Сам він його визначає як «великий». Щоправда, за словами російського метра, він не може сформулювати, що це таке, але може назвати його приклади: «Війна і мир», «Сибірський цирульник». І, звісно, «Стомлені сонцем-2: Предстояння», яка є першою частиною дилогії (друга частина вийде восени). Про те, що ця стрічка – «великий фільм», було заявлено ще до завершення його зйомок, і зараз у нас нарешті з’явилася нагода на власні очі побачити всі ознаки його величі. Для того щоб помітити деякі з них, необов’язково навіть ходити до кінотеатру, достатньо стежити за новинами – прем’єра в Кремлівському палаці, відвідування зйомок особисто Владіміром Путіним, найбільший бюджет в історії російського кіно. Український політичний бомонд на чолі з Миколою Азаровим уже теж встигли «пропіарити» фільм, відвідавши закриту прем'єру організованим шерегом, незгірш від солдатського строю.

Усіх цих «вторинних ознак» не варто недооцінювати – для визначення ролі й місця цього фільму в культурі сучасної Росії вони мають не менше значення, ніж безпосередньо кінематографічний матеріал. До речі, останній, як відомо, викликав чимало критики – за незв’язність оповіді, за безладну акторську гру й за те, що відповідь Спілберговому «Врятувати рядового Раяна» не вдалася (за словами автора, це входило до його намірів). Але «величі» картини це все не скасовує – епічний розмах там безперечно є. Епічний подвиг рядового радянського солдата оспівано в найкращих традиціях голлівудського «ветеранського» кіно (на кшталт «Рембо-2»): кинутий напризволяще на лінії фронту, зраджений владою і розчарований у ній, проте не в Росії, простий радянський патріот власною кров’ю і героїзмом рятує нас («нащадків») від світового зла. В центрі сюжету – батальйон, сформований зі злочинців (поміж яких і заарештований у першій серії Котов). Війна – їхній єдиний шанс засвідчити батьківщині свою любов. Товариш Сталін далекий від народу (це – «елемент критики»). Але значно важливіше, що на боці патріотів – сам Господь Бог, який щедро обдаровує їх епічними чудесами. Окремо для шанувальників «Стомлених сонцем-1»: із цим фільмом його друга серія практично не має нічого спільного.

«Стомлені сонцем-2: Предстояння». У кінотеатрах України з 22 квітня