▪   Вікторія Поліненко

Злочин і кара

Л.: «Кальварія»,2008
Іен Мак’юен. Спокута
Матеріал друкованого видання
№ 52 (61)
від 26 грудня, 2008

 

«Спокута» Іена Мак’юена занурює нас у добу перед Другою світовою війною, коли в Європі тривогою просякнуте все, але британці ще намагаються плекати традиційні цінності. Родина Толлісів – немолоде подружжя, власні діти-підлітки, чада безпутної родички. Атмосфера типової англійської садиби, але водночас і вир пристрастей, змальований так пастельно, що нагадує найкращі зразки вікторіанської прози.
 
Головна героїня роману, 13-річна Брайоні, протягом лише однієї доби спостерігає за низкою подій, які ще не здатна своїм дитячим розумом інтерпретувати правильно, хоча вже може в уяві побудувати власний сюжет. І повірити в нього. Як наслідок – злочинцем вважають невинного, негідник уникає покарання, родина розпадається на два непримиренні табори. А сама Брайоні все життя буде спокутувати провину. І прямими вибаченнями, і творчістю: вона згодом напише роман про ту давню трагедію, але заповість оприлюднити його тільки після смерті головних дійових осіб.
 
Друга частина кни­­ги про відступ британців із Дюнкерка після німецької навали й третя про самопокару Брайоні (дівчина працює в лондонському госпіталі в розпал воєнної м’ясорубки) нарешті проливають світло на те, що сталося «в реальності». Перенісши дію в переддень третього тисячоліття, зі вправністю кишенькового злодія автор підкидає нам у фіналі «правду». Ми зустрічаємо відому романістку Брайоні Толліс і дізнаємося, що понад 400 сторінок читали написану нею історію, а Мак’юен тут узагалі ні до чого. Й саме вона, персонаж-творець, буде вирішувати, чим завершиться її літературна спокута – щасливою роз­в’яз­­кою чи крахом надій.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.