▪   Анна Бабінець

Злазьте з барикад

ФОТО: PHL, Андрій Ломакін
Право депутатів бити один одного можуть суттєво обмежити. Парламентарії поділилися з Тижнем своїми тривогами та роздумами
Матеріал друкованого видання
№ 4 (65)
від 30 січня, 2009

 

Коли в передвиборчих списках Партії регіонів з’явилися такі видатні люди, як борець Ельбрус Тедеєв та баскетболіст Олександр Волков, лихі язики казали, що в такий спосіб регіонали зміцнюють оборонні позиції. Звісно, це неправда – вони зміцнюють позиції вітчизняного спорту. Проте іноді лише присутність таких людей десь поряд важить для опонентів по ВР набагато більше, ніж будь-який найпереконливіший аргумент. Незабаром утримання «сильних та запальних» у фракційних лавах може дорого коштувати партії. Депутати, які не люблять або не можуть битися, зареєстрували постанову, згід­­но з якою парламентарії мають компенсувати збитки від своїх дій та перепросити у ображених колег. В іншому випадку потраплять у ганебний список.
 
 
Дороге задоволення
 
Постанова, яка наразі перебуває в статусі проекту, передбачає, що депутат, котрий пошкодив обладнання Верховної Ради, несе матеріальну відповідальність за свої дії. Винних і суму компенсації визначає регламентний комітет. Більшість депутатів підтримують таку норму – кажуть, чим більший рахунок виставлять певному парламентарієві, тим краще.
 
«Був випадок, коли Тарас Чорновіл зламав мікрофони, а потім сплатив їх вартість», – розповідає Тижню регіонал Нестор Шуфрич, який має купу яскравих спогадів про бійки у Верховній Раді та їх наслідки. Пригадує, як бютівці зламали електрощитову два роки тому, як пхали монетки та фольгу в депутатські пульти. Проте випадків, коли хтось із парламентаріїв платив за виведену з ладу систему «Рада», щось не пам’ятає. Ламають її регулярно, а ремонт іноді коштує сотні тисяч гривень. Досі ці гроші брали з державної кишені. Тепер страждатимуть кишені дрібних хуліганів.
 
 
«Це не емоції, це агресія»
 
Порушників дисципліни та грубіянів каратимуть недопущенням до робочого місця. Якщо депутат образив когось із колег і не попросив вибачення, а ображена сторона не вважає конфлікт вичерпаним, парламентарія можуть відсторонити від участі у засіданнях ВР на 5 днів. Постанова надає депутатові шанс стати чемнішим і запроваджує таке поняття, як «публічне вибачення», текст якого має бути надрукований у газеті «Голос України».
 
Депутатів, які заважають голові ВР розпочати засідання протягом години (майже класична для українського парламенту картина – заблоковане місце спікера), звільнятимуть від роботи в сесійній залі на 10 днів.
 
Парламентарій від НУ-НС, у минулому столичний мер, Олександр Омельченко розповідає Тижню, що ніколи не був «драчуном», і взагалі вважає, що наші депутати надмірно агресивні через особисті проблеми: «Це не емоції, це агресія. Людина налаштована агресивно й не може вийти з цього стану. Приходить на роботу й хоче не те що на когось гавкнути, а може, й вкусити. Я думаю, ці депутати носять особисту замкнену агресію, яка потім виливається на всіх інших». Пан Омельченко радить колегам раніше прокидатися й промовляти про себе прості позитивні мантри на кшталт «я хороший», «я добрий», «я всім подобаюся».
 
 
Чорний список
 
Для тих, кого не здатне змінити ані покарання гривнею, ані позбавлен­­ня роботи в колективі, є ще страшніша кара. На депутатів, які мають погані манери, чекає публічне засудження та тривала ганьба. Впроваджуватимуть у життя подібні заходи телеканал «Рада», газета «Голос України» та інші навколопарламентські» ЗМІ.
 
Зокрема, постанова передбачає, що по радіо і телебаченню транслюватимуть рішення профільного комітету про порушення депутатами дисципліни й етики.
Але й це ще не все. Прізвище кожного, хто хоч раз намагався зашкодити роботі Верховної Ради, друкуватимуть у газеті «Голос України» за два тижні до парламентських виборів! Цей ганебний список міститиме прізвище порушника, фракційну приналежність, порушену нор­­­­му та застосовані санкції.
 
«Люди можуть відреагувати на ці списки не так, як розраховують автори постанови, – посміхається Нестор Шуфрич. – Погодьтеся, людям подобається, коли відстоюють їхні інтереси, й політики, в яких вони вірять, не відступають».
 
 
Верховенство стимулу
 
Здається, всі ці норми вигадав хтось, щоби познущатися з депутатів та зіпсувати їм життя. Проте авторами проекту є самі ж нардепи. Двоє з них – Олег Зарубінський та Юрій Литвин – члени фракції Блоку Литвина. В пояснювальній записці до закону йдеться: «Встановлення цих санкцій має, насамперед, стимулюючий для парламентської поведінки характер». За ідеєю однодумців спікера Литвина, простимульовані в такий спосіб народні депутати припинять блокувати роботу Ради й ніхто не звинувачуватиме спікера в недієздатності парламенту. А розмови про дострокові вибори нарешті припиняться.
 
«Ця постанова, якщо її й ухвалять, не діятиме, вона політична», – коментує спроби свого наступника контролювати ситуацію Арсеній Яценюк, наразі просто нардеп від НУ-НС. Тиждень нагадав йому, що колись, обіймаючи спікерську посаду, він також намагався знайти спільну мову з депутатами. Він май­­же запровадив сенсорні кнопки, які б забезпечували особисте голосування кожного парламентарія. «Тоді регламентний комітет не дав мені цього зробити, тепер, можливо, Рада здатна ухвалити таке рішення», – відповідає пан Яценюк.
 
Те, що депутати ще не створили профспілки й не обстоюють власних прав на протест шляхом бійки, свідчить лише про одне – вони впевнені, що жодного їхнього права ніхто не порушить. Депутатської недоторканності ще ніхто не скасовував. Тому примусити народного ­обранця виконувати будь-який закон неможливо. Лише шляхом стимулювання, як правильно зазначено в проекті постанови.

[1133]

 
Пошкоджено в стінах ВР

 

Ґудзики. У липні 2006 року під час оголошення про створення коаліції (ПР, СПУ, КПУ) в залі розпочалася бійка. В ній відірвали ґудзики депутатові від НУ Лесю Танюку.
 
Окуляри. Депутату-бютівцю Андрію Павловському розбили окуляри під час бійки біля кімнати,
де розташована система «Рада» (листопад 2008).
 
Двері, скло. Окрім окулярів Павловського, у битві за систему «Рада» між представниками БЮТ і ПР були розбиті двері та скло до приміщення, де розташована система.
 
Черевики. У грудні 2002-го нардеп Григорій Суркіс штовхнув нардепа Юлію Тимошенко. У відповідь вона наступила підбором на його, за власним зізнанням, «єдині нові черевики».
 
Відеокамера. У 1998 році спікер Олександр Ткаченко розбив відеокамеру депутатові-рухівцю Ярославу Кендзьору – він саме знімав бійку.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.