Моральний кодекс

Графіка: Андрій Єрмоленко
Тиждень знайомить своїх читачів із Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі
Матеріал друкованого видання
№ 8 (69)
від 27 лютого, 2009

 

Ледве не щомісяця в українському медіа-просторі вибухає одна або й кілька новин авторства Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі (НЕК). Під удар комісії потрапляють рекламісти, газети, телеканали і навіть музиканти. Останньою її жертвою став роман лауреата Малої Шевченківської премії Олеся Ульяненка «Жінка його мрії», який визнано порнографічною продукцією. Тиждень вирішив розібратися, що являє собою цей державний орган. Як виявилося, суспільну мораль в Україні захищає потужна позавідомча експертна та контролююча структура, що фінансується з державного бюджету (3,7 млн грн цього року) і навіть має своїх представників у регіонах.
 
ЧИМ КЕРУЄТЬСЯ НЕК?
 
Законом «Про захист суспільної моралі» №1296-IV від 20 листопада 2003 року та ­Положенням про Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів № 1550 від 17 листопада 2004 року.
 
ЯКІ ПРАВА МАЄ НЕК?
 
Проводити у межах своєї компетенції перевірку діяльності засобів масової інформації, юридичних осіб усіх форм власності, що займаються організацією видовищних заходів та діяльністю з обігу продукції сексуального чи еротичного характеру або такої, що містить елементи насильства і жорстокості. Рішення НЕК, ухвалені у межах її повноважень, є обов’язковими для розгляду центральними та місцевими органами влади, засобами масової інформації усіх форм власності, а також фізичними та юридичними особами.
 [1184]
 
НАЙРЕЗОНАНСНІШІ РІШЕННЯ ТА ВИСНОВКИ НЕК
 Січень 2009 року
 
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, спираючись на висновки Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі, рекомендувала кільком каналам утриматися від показу програм і передач, що порушують чинне вітчизняне законодавство у сфері захисту суспільної моралі. Зокрема, ці рекомендації стосувалися програм «Речовий доказ», «Свідок», «Найвідоміші українські маніяки», що транслювалися в ефірі НТН, та розважальної передачі Comedy Club (російської та української версій), що виходила в ефірі «Нового каналу».
 
Листопад 2008 року
 
• У телесеріалі «Леся+Рома» НЕК виявила епізоди, в яких не раз вживалися брутальні слова і велися непристойні розмови про секс. Ці серії не було марковано спеціальними позначками для відповідної категорії програм. Щодо усунення порушень законодавства у сфері захисту суспільної моралі НЕК вирішила звернутися безпосередньо до телеканалу ICTV.
• У газеті «Блик» НЕК виявила публікації порнографічних зобра­жень і матеріали, що посягають на національні цінності й ображають релігійні почуття віруючих. Відповідно до ст. 2 і 6 Закону України «Про захист суспільної моралі» публікації такого змісту заборонено. За фактом виявлених порушень Національна комісія ухвалила рішення направити до Генеральної прокуратури України клопотання щодо можливості прокурорського реагування. У зв’язку з неодноразовими порушеннями газетою вимог законодавства України про захист суспільної моралі та нехтуванням рекомендаціями НЕК її члени ухвалили рішення звернутися до Міністерства юстиції щодо можливості позбавлення газети «Блик» свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації.
 
Вересень 2008 року

 НЕК визнала текст пісні «Мумітроль» гурту «Скрябін» таким, що «порушує етичні норми, правила поведінки, що склалися в суспільстві на основі традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро, честь, гідність, громадянський обов’язок, совість, справедливість, та завдає шкоди моральності суспільства».