Прес-релізи

Q&A про Бієнале довіри

Що це?

Бієнале довіри – це низка мистецьких та публічних подій 19-21 жовтня 2018, яку планується повторювати щодва роки; це пропозиція до спільної розмови про довіру тут і тепер, у нашому актуальному суспільстві (у Львові, в Україні, у світі), і про її позачасовий, філософський вимір також; це поштовх до відбудови і зміцнення доброчесної, доброякісної, не наївної довіри між сучасними людьми – через конкретні практики і методики, обговорення та екстраполяцію успішних досвідів і реальних прикладів.

 

Хто це робить?

Ініціативна група «Простір довіри» сформувалася у Львові ще під час Революції 2013-2014 рр. – її учасникам йшлося про відновлення локальної довіри у місті і регіоні, підваженої кризовим моментом. Потому планувалася наукова конференція на тему довіри, але врешті, цієї весни у рамках форуму «Креативний прорив» ідея кристалізувалася у розмові з британським дослідником розвитку міст Чарльзом Лендрі. Так навколо громадської організації «Креативне місто» зібралося товариство підприємців, активістів та митців, які разом працюють над втіленням Бієнале довіри у жовтні 2018.

 

Склад оргкомітету не є вичерпним чи закритим, і партнери, які приєднуються до Бієнале, вільні приєднуватися до робочого процесу. Ініціативна група Бієнале довіри: Марк Зархін, Ярослав Рущишин, Тарас Добрянський, Тарас Юринц, Олександр Дзиндра, Олександр Фільц, Маркіян Іващишин, Олег Мацех, Ірина Старовойт, Віталій Кирилів, Орест Друль, Ляна Мицько, Михайло Лемак, Всеволод Поліщук, Володимир Турчиновський, Вадим Браун, Яна Пекун, Володимир Блажівський, Ольга Ковалевська. Програмна директорка Бієнале довіри – Євгенія Нестерович.

Навіщо це?

Ми не претендуємо за одну триденну подію вирішити глобальну світову кризу довіри. Натомість ми розуміємо, що питання браку довіри дуже гостре вже зараз, і з часом ставитиме ще більш болючим. Тому пропонуємо починати відбудову довіри – з першої усвідомленої конструктивної публічної дискусії на цю тему, з презентації вдалих методик і цікавих випадків та досвідів, які можуть стати ефективними сценаріями для інших. Ми також працюємо над тим, щоб Львів передав естафету Бієнале влучному місту-партнеру з Європи – адже інститути, які забезпечують громадянам зону комфорту для незагроженої довіри, виникають не за один рік – на їх налагодження підуть роки, і нам не завадить добрий приклад ззовні. Тому ми «створюємо майбутнє» – результати цієї інвестиції у соціальний капітал міста почнуть приносити прибутки у далекій перспективі; це справді дія «з думкою навіть не про дітей, а про онуків».

Що вже зроблено?

Вже укладено перший драфт програми – вона скомпонована так, щоб учасники і гості могли глибоко зануритися в тему, подивитися на неї з різних точок зору, спробувати себе у практикумах, і зрештою отримати довгий шлейф вражень та думок. Ще впродовж осені заплановано низку подій-епіграфів до Бієнале у освітньому та мистецькому полі.

19-21 жовтня у дискусійній програмі виступлять Барт Нотебом, Том Бьорк, Чарльз Лендрі, Стейнарь Брин, Світлана Одинець, Олег Кришталь, Олександр Фільц, Володимир Немєрцалов, Олеся Шамбур, Світлана Петрова та багато інших. Свої практики і досвіди побудови довіри презентуватимуть «Інша Освіта», GIZ, «Громади в дії», Вікторія Бутеленко, Тарас Гривул, Андрій Зелінський, УКМЦ, Ukraїner, Тарас Плахтій, Суспільне, «Український тиждень», «Критика» та інші. У арт-програмі будуть оголошені переможці міжнародного конкурсу плакатів, а 30 найкращих робіт експонуватимуться у місті та в Центрі Шептицького. Поблизу головного місця подій Бієнале у Стрийському парку постануть ленд-арт об’єкти, а у центрі міста одна з пішохідних вулиць перетвориться на Простір довіри з атмосферою справжньої агори. Мандрівний Docudays покаже вибрані стрічки у рамках Бієнале, а у неділю усе завершиться спільним перформативним жестом, який залучить якомога більше учасників до співтворення.

За які гроші?

Ще один важливий програмний елемент Бієнале довіри – це його співфінансування. Це теж випробування довіри – спроба зорганізувати велику і соціально важливу подію силами підприємницької громади, з амбіцією на незалежність від політики чи монопольного спонсорства, з настроєм залучити не тільки фінансово, але й емоційно. Акція «Дай п’ять», ініційована підприємцями з оргкомітету Бієнале, пропонує бізнесу приєднатися – «дати п’ять», потиснути руки, взятися разом за усвідомлені зміни економічного та соціального клімату в місті. Ми також подали заявки на низку грантових програм, і розпочали кампанію на Спільнокошті.

 

Яка з цього користь і кому це треба?

Бієнале довіри – це не тільки 3 дні в жовтні, як ми вже казали. Це також багато подій, контактів, думок і розмов впродовж місяців до того і ще більше (сподіваємося!) після того – адже ми докладемо якнайбільше зусиль, щоб поширити усі корисні інсайти, добуті спільно під час дискусій, викладені у виступах і вивчені у практикумах. Усе це ми постараємося транслювати у потрібні цільові аудиторії, і зафіксувати у вигляді підсумкових матеріалів Бієнале. Найбільше ми хочемо працювати над початком нових і підсиленням існуючих довготривалих системних проектів, які культивуватимуть «презумпцію довіри» в наших спільнотах. Якщо краудфандинг буде вдалим, то весь надлишок коштів після проведення Бієнале буде перетворено на Фонд Довіри, який на конкурсній основі буде розподіляти гроші на такі заходи.

 

Це перший прецедент у світі – подія такого формату з такою тематикою. Звісно, вона не одразу здобуде світову популярність; та і хотілося би спочатку знайти дієві рішення саме тут, а потім вже масштабувати успішний досвід. Та водночас дуже важливо зазначити себе саме такою справою, саме такими запитаннями – актуальними для усього світу, але дуже прикладними і буквальними для кожного у його повсякденні.

 

Бієнале довіри не претендує на «узурпацію ефіру»: наша мета – щоб у медіа, на вустах і в головах зазвучала тема довіри. Якими будуть відповіді, ми не знаємо; але ми пропонуємо разом сформулювати важливі запитання – бо ж саме з цього починається всякий ефективний пошук рішень і шлях вперед.

 

ГО «Креативне місто»

ЄДРПОУ 40423497

р/р 26004011011038

у ПАТ «Кредобанк»

МФО 325365

Призначення платежу: Безповоротна фінансова допомога на Бієнале довіри

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги