Прес-релізи

Нове дослідження підтверджує зв'язок між щоденним ритмом та психічним здоров’ям

Дотримання нормального добового ритму - активність протягом дня і сон вночі - може мати більше переваг, ніж очікувалось.

Дотримання нормального добового ритму - активність протягом дня і сон вночі - може мати більше переваг, ніж очікувалось.

Нове дослідження показало, що це пов'язано з поліпшенням настрою та когнітивного функціонування, а також з меншою вірогідністю розвитку депресії та біполярного розладу.

Дослідження, опубліковане у вівторок у журналі The Lancet Psychiatry, розглянуло перебої в циркадних ритмах (або щоденних циклах сну та активності) у понад 91 000 дорослих у Великобританії. Ці цикли вимірювалися, використовуючи пристрій, який називається акселерометром, який носиться на зап'ясті та вимірює щоденні рівні активності. Учасники були взяті з Biobank Великобританії, великої когорти понад півмільйона дорослих англійців віком від 37 до 73 років.

Дослідники виявили, що індивідууми з більшими порушеннями циркадних ритмів, які визначаються як підвищення активності вночі, зниження активності протягом дня або обидва, значно частіше схильні до симптомів, які відповідають біполярному розладу або серйозній депресії. Вони також частіше мали погіршення почуття благополуччя та понижене когнітивне функціонування, спираючись на комп'ютерному аналізі часу реакції.

Для всіх учасників рівень активності вимірювався протягом семиденного періоду в 2013 або 2014 році, а дані психічного здоров'я, такі як настрій та когнітивне функціонування, вимірювалися за допомогою онлайн-опитувальника про психічне здоров'я, яке учасники заповнили в 2016 або 2017 році.

Доктор Деніел Сміт, професор психіатрії в Університеті Глазго та провідний автор дослідження заявив, що те, хороший нічний сон корисний для здоров’я та доброго самопочуття – вже давно не новина.

Як і багато інших розумних людей, які зрозуміли вплив належного сну на їх творчі здібності та загальну продуктивність, Далай-лама також визнавав важливість сну. Як він сказав журналу "People " в 1979 році: "Сон - це найкраща медитація".

Важливість сну також наголошує автор трилеру "Ультиматум Борна" Роберт Ладлем. Ладлум писав: "Відпочинок - це зброя".

Ще дві відомі особистості, професійні гравці в покер – Деніел Неграну та Федор Гольц, які виграли більше 55 млн. доларів, поділяють однаковий ентузіазм щодо сну, називаючи його серед найголовніших факторів, що впливають на перемогу.

Але доктор Деніел Сміт в своєму дослідженні вказує на те, що для психічного благополуччя важливим є не тільки сон вночі, але  й регулярний ритм активності протягом дня та спокою протягом темних годин.

За словами Сміта, висновки виявились послідовними навіть під час контролю за низкою впливових чинників, включаючи вік, стать, спосіб життя, освіту та індекс маси тіла.

За даними Національного інституту загальних медичних наук, щоденний циркадний ритм контролюється групою нейронів в області мозку, що називається гіпоталамусом. Гіпоталамус допомагає регулювати ряд важливих поведінкових та фізіологічних функцій, таких як температура тіла, звички їсти та пити, емоційне самопочуття та сну.

Висновки узгоджуються з дослідженнями, що вказують на зв'язок між порушеннями сну та розладами настрою. Наприклад, дослідження в 2009 році показало, що чоловіки, які працювали вночі протягом чотирьох років і більше, більше схильні до тривоги та депресії, ніж ті, хто працює протягом дня.

Однак, нове дослідження першим використовує об'єктивні вимірювання повсякденної активності і є одним з найбільших у своєму роді.

Це дослідження є першим великомасштабним дослідженням зв’язку об'єктивно вимірюваних циркадних ритмів з різними видами психічного здоров'я, благополуччя, особистості та когнітивних наслідків.

   Photo by: OiMax; License: CC BY 2.0

Сміт зазначив, що висновки мають значні наслідки для здоров'я людей, особливо для тих, хто живе в містах, де циркадні ритми нерідко порушуються через штучне світло.

Для тих, кому важко дотримуватися регулярних циркадних ритмів, важливо включити в гігієну сну правило уникання користування смартфонами, комп’ютерами та іншими гаджетами перед сном.

Регулярний режим сну дійсно важливий. Але, згідно з останнім дослідженням, настільки ж важливим є перебування на сонячному світлі вранці та робоча активність протягом ранку та дня, що забезпечує якісний сон вночі.

Дослідження також підтверджує гіпотезу про те, що гігієна сну, включаючи підтримку послідовності циклів сну та пробудження, може бути важливим компонентом хорошого психічного здоров'я.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги