Прес-релізи

Лікування гострого радикуліту - найбільш прості і ефективні методи

Одна з патологій периферичної нервової системи, що найчастіше зустрічаються - це радикуліт.

При такому захворюванні відбувається ураження (запалення) корінців спинномозкових нервів. Воно виникає з різних причин. Незалежно від них, якщо лікування гострого радикуліту не почати своєчасно, то воно набуває хронічного характеру з тенденцією до рецидивів. Це істотно впливає на якість життя і хворий повинен весь час контролювати свої дії, щоб не спровокувати напад.

Різновиди і ознаки радикуліту

Форма корінцевого синдрому залежить від локалізації. Він може спостерігатися в наступних відділах хребта:

  • попереково-крижовому;

  • поперековому;

  • грудному;

  • шийному.

Іноді діагностується змішана форма радикуліту, при якій вражаються відразу декілька відділів. Залежно від того, в якому відділі хребта трапляються порушення, з'являються різні симптоми радикуліту. Якщо постраждала шийна область, то в ній, а також в голові (частіше в потилиці), щелепі, а також плечах виникає больовий синдром.

Грудний радикуліт пов'язан з міжреберною невралгією. Іноді її симптоми плутають з серцевими болями, захворюваннями легенів, зокрема плевритом, і іншими торакальными патологіями, тому потрібна спеціальна діагностика. Якщо ураження корінців відбувається в поперековому відділі, такий різновид радикуліту називають люмбаго, а коли страждає область куприка - ішіас. Прояви при попереково-крижовій формі захворювання мають схожу симптоматику з апендицитом, нирковою колькою, гострою кишковою непрохідністю, перитонітом, а також іншими проблемами органів малого тазу, черевної порожнини. Щоб призначити адекватні методи лікування радикуліту проводять ряд досліджень для виключення наявності інших патологій.

Від чого виникає гострий радикуліт

На це захворювання частіше страждають люди похилого і середнього віку, чия діяльність пов'язана з навантаженнями на хребет - динамічними або статичними. Також є ризик радикуліту у працюючих за поганих погодних умов - на холоді, вітрі або протязі. Їм нерідко страждають спортсмени, оскільки у них трапляються травми і відбувається перенапруження хребта. Затискання, запалення корінців стає причиною нападу. Його спровокувати можуть наступні чинники:

- вроджені аномалії;

- переохолодження;

- хвороби хребта: остеопороз, грижі, остеохондроз та інші;

- ушкодження хребта;

- стани після перенесеної інфекції;

- необережні рухи;

- відкладення солей;

- неправильна осанка;

- фораминальный стеноз, при якому звужується нервовий канал;

- системні аутоіммунні захворювання;

- сидячий спосіб життя;

- стеноз спинномозкового каналу;

- ендокринні патології; - остеофіти, пухлини;

- важка фізична робота;

- обмінні порушення;

- похилий вік і пов'язані з ним зміни, що відбуваються в кісткових і суглобових тканинах.

Виявляє причину, ставить остаточний діагноз і вирішує, чим лікувати радикуліт - невролог або невропатолог.

Прояви і стадії гострого радикуліту

Перший вияв гострого стану - різкий біль при русі, що найсильніше відчувається там, де затискається нервовий корінець, а далі може поширюватися і віддавати в інші частини тіла. Лікар на огляді виявляє наступні характерні прояви гострого радикуліту:

- блідість або почервоніння шкірного покриву на проблемних ділянках;

- хворобливі відчуття, що передаються в ділянки сідниць, якщо збоку натиснути на остисті відростки;

- надмірна пітливість;

- слабка чутливість шкіри на ділянці ураженого нерву;

- погіршення пульсацій артерій в стопах;

- припухлість ураженої зони і гіпертонус довколишніх м'язів.

Для першої стадії, найбільш поширеного типу радикуліту в попереково-крижовій області, характерні наступні ознаки, кожен з яких має свою назву, а саме Симптом:

Ласега - якщо лежачи при піднятті ноги, в якій відчувається біль вона посилюється в поперековій, сідничній і задньобедренній області;

Бехтерева - при зміні положення з лежачого на сидяче відбувається мимовільне згинання ноги;

Нери - різкий нахил голови вперед провокує посилення болю в поперековому відділі і нозі;

Дежерина - при натуженні, чханні, кашлі біль в поперековій області посилюється;

Бонні - з боку ураження в сідничній складці спостерігається згладжування.

Крім того, у хворого може бути скутість рухів. Найбільше біль відчувається в області попереку, сідниць і віддає в стегно, гомілку, стопу. Людина вимушена прийняти "антибольову позу", при якій хребет згинається в сторону, де затискається нерв.

Коли радикуліт переходить в другу стадію приєднуються наступні симптоми:

обмеження рухливості;

різкі больові відчуття в задній частині стегна, які з'являються при відведенні хворої ноги у бік;

загострення болю, коли людина з лежачого приймає сидяче положення при розігнутих ногах;

біль при натисканні на живіт - нижче пупка, там, де проходить середня лінія;

хворобливі відчуття, що виникають в сідничому нерві при притисканні ноги до ліжка.

Радикуліт в попереково-крижовій хребетній області часто набуває хронічного характеру, а періоди загострення мають тривалість 2-3 тижні.

Діагностичні методи

Лікар вивчає прояви, перевіряє рефлекторні реакції пацієнта і, при необхідності, призначає:

1. Рентген - дослідження кісткових структур на предмет виявлення ступеня дегенеративних змін;

2. Томографію - комп'ютерну, магнітно-резонансну для виявлення ділянок затискання нервових корінців, оцінки стану дисків і хребта в цілому;

3. Електромагнітография - допомагає виявити міру ушкодження нервових волокон.

4. Аналізи сечі, крові - для виключення інших патологій;

5. Денситометрія - досліджується щільність кістки, щоб виключити остеопороз. Необхідна процедура, якщо пацієнтові потрібна мануальна терапія.

Якщо виявлені симптоми аналогічні, тим що бувають при захворюваннях внутрішніх органів, призначають ЕКГ серця або УЗД.

Профілактичні методи

Не допустити розвиток захворювання і виникнення нападу дозволяє профілактика радикуліту. Вона включає помірну фізичну активність, правильний раціон харчування і інші прості правила. Основні з них:

Спорт - плавання, ходьба, лікувальна гімнастика і інші фізичні вправи допомагають зняти скутість, напругу, зміцнити м'язовий каркас і хребетний стовп.

Контроль маси тіла - при надмірній вазі швидше розвиваються хвороби хребта і суглобів, оскільки на них лягають підвищені навантаження.

Зручне спальне місце - ложе, що не забезпечує, анатомічно правильне положення, часто стає причиною радикуліту. Нерівна поверхня і м'яка подушка не дають хребту розслабитися, провокують його викривлення і інші проблеми. Рекомендується використовувати ортопедичний матрац і подушку.

Виключення тривалого статичного положення - гіподинамія і перебування в одній позі, що характерно для офісних співробітників, людей, вимушених довго стояти або сидіти, провокує погіршення обмінних процесів і кровообігу. Важливо мінімум раз на годину робити перерву, виконувати нахили і кругові рухи головою, щоб розім'яти м'язи, що затекли, суглоби, хребет.

Сухе тепло - рекомендується відвідувати сауну, оскільки теплові процедури сприяють виведенню солей і зайвої рідини, що допомагає знизити набряки, прискорити кровообіг і доставку корисних речовин до тканин. Корисно носити вовняні ортопедичні пояси з овчини або іншої натуральної шерсті.

Не перенапружувати спину - важливо правильно піднімати важке, для цього треба зігнути ноги, нахилити корпус, спина рівно, для підйому вантажу слід використати силу ніг, рук, а не спини. Сумки слід носити в двох руках, щоб рівномірно розподілити навантаження.

Методи лікування

Мета лікування радикуліту в гострій формі - зменшити больовий синдром, а також нормалізувати кровообіг, обмін речовин в області затисненого нервового закінчення. Запальні процеси провокують викид медіаторів болі, які при взаємодії з нервовими клітинами постраждалого корінця викликають різкі її прояви. Тому потрібні препарати, призначені для зняття запалення. Для купірування болю рекомендуються нестероїдні протизапальні засоби або анальгетики. Для кожної етіологічної патології потрібне індивідуальне лікування.

Записавшись на прийом до лікаря на сайті Active-center.com.ua, Вам підберуть програму і найбільш відповідні методики лікування. При гострих болях можуть знадобитися новокаїнові або інші знеболюючі блокади. Уколи роблять залежно від області і причини ураження - в кісткову тканину, епідуральний простір, навколосуглобову тканину, область утиску нервових стволів, а також тригерні зони. Також використовують перцевий та інші протизапальні, зігріваючі пластири і мазі. Дієвим методом вважається акупунктура яка часто призводить до повного одужання. Можна використати аплікатори " Ляпко" з металевими голками. При гострому больовому синдромі допомагає мануальна терапія, яка чинить комплексну дію і сприяє відновленню опорно-рухових функцій. Такий ефект досягається за рахунок того, що в ній об'єднані досягнення неврології, ортопедії, нейрофізіології. Коли лікар дозволить, можна починати зайняття ЛФК, що допомагає виправити осанку, не допустити компресії нервових корінців, зміцнити м'язово-зв'язковий апарат, виробити правильні стереотипи рухів. Усе це допоможе попередити подальші рецидиви.

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги