Прес-релізи

Гострий цистит: симптоми і лікування хвороби

Цистит — це запалення сечового міхура з швидким розвитком і бурхливою течією.

З'являється ріжучий біль над лоном, часті болісні сечовипускання, часто підйом температури вище 38 °С, може бути неприємний запах сечі і домішки крові в ній, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, пише сайт https://healthday.in.ua.

В силу анатомічних особливостей (короткий і набагато більш широкий, ніж у чоловіків, сечовипускальний канал) гострий цистит — виключно жіноче захворювання (цистит у молодого чоловіка — велика рідкість і вагомий привід для поглибленого урологічного обстеження). Як будь-яке гостре запальне захворювання, виникає після провокуючих подій, що знижують імунітет — переохолодження, перевтоми, недостатнього сну і т. д. В силу цього пік захворюваності — весна-осінь.

Звичайно ж, на виникнення хвороби впливають дуже багато факторів — саме тому люди, що ведуть схожий спосіб життя, хворіють на цистит з різною частотою. Найбільш вагомим, крім правильного регулярного харчування, комфортного температурного режиму, правильного чергування праці і відпочинку, є достатнє вживання рідини. Ця ж особливість заважає недосвідченим в питаннях лікування циститу пацієнткам одужувати.

Уявіть: кожне сечовипускання (а в туалет доводиться бігати в три рази частіше, ніж на тлі здоров'я) — це боляче. Навіть дуже боляче. Цілком природно, що недосвідчені громадянки, прагнучи зменшити кількість походів в туалет, підсвідомо обмежують прийом рідини всередину. Тим самим значно відсуваючи момент одужання.

Цистит — інфекційне захворювання, яке найчастіше викликається грамнегативними бактеріями (Esherichia coli — кишкова паличка, клебсієла, протей). Розмножуючись у слизовій оболонці сечового міхура, вони накопичуються в його порожнини і викликають характерні симптоми. Виходячи з цього, найменш травмуючий та найбільш фізіологічний компонент лікування — вимивання всього непотрібного великою кількістю рідини. Трьох літрів сечі, що утворюється за добу, буде цілком достатньо (для такого діурезу потрібно випивати 4,5-5 літрів води). Але в більшості випадків цього не вистачить для одужання, тож короткий курс правильно призначених антибактеріальних засобів просто необхідний. Однак в силу того, що велика частина антибіотиків, що застосовуються при циститі, розчиняється в сечі, лише потім потрапляючи в сечовидільну систему, навіть на тлі прийому ліків достатнє пиття — річ обов'язкова.

Візит до лікаря при циститі, як і при будь-якому іншому запальному захворюванні, потрібен. І для призначення правильного лікування, і (навіть більшою мірою) для з'ясування причини виникнення хвороби та рекомендацій щодо недопущення повторення настирливої події в майбутньому. У переважній більшості випадків рецидиву допомагають уникнути прості й необтяжливі для виконання поради.

З огляду на те, що жіноча уретра відкривається в безпосередній близькості від піхви, а переважна більшість циститів — висхідні, збудники ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом) також можуть викликати цистит. Тому обстеження жінок на захворювання геніталій, в тому числі ЗПСШ — необхідно і проводиться завжди, так само як огляд гінеколога, взяття мазків з піхви і уретри і бакпосев сечі.

Обстеження: факт запалення сечовивідних шляхів встановлюється аналізом сечі по Нечипоренко. Виконується УЗД сечовивідних шляхів (нирки і сечовий міхур). Вид збудника і його кількість визначається за допомогою бакпосева сечі. Це дослідження необхідно, навіть якщо аналіз на ЗПСШ позитивний: там, де є одна інфекція, запросто може бути ще одна. Після лікування здаються контрольні аналізи.

Лікування. Обов'язкові компоненти вже згадувалися — рясне пиття і правильно підібрана антибактеріальна терапія. У більшості випадків цього цілком достатньо для позбавлення від запалення, а дотримання порад лікаря допоможе вам залишатися здоровою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги