Політика

  ▪   Роман Малко
  ▪   Київ–Черкаси

Черкаси: подвійний «кидок» Поплавського

Так віртуозно виграти вибори, як зробив це Михайло Поплавський, обдуривши і свого опонента, і своїх виборців, могла тільки висококультурна людина
Матеріал друкованого видання
№ 51 (319)
від 20 грудня, 2013

Від самого початку перегонів у Черкасах, у так званому проблемному окрузі №194, до кандидата Поплавського ставилися більш ніж скептично. Очевидним претендентом на перемогу тут ще з минулих виборів був Микола Булатецький, узгоджений кандидат від опозиції і майже переможець кампанії 2012-го. Тоді в нього першість «тупо вкрали» (рік тому його основним конкурентом в окрузі була Валентина Жуковська, давня соратниця Дмитра Фірташа), зробивши все, щоб визнати вибори недійсними. Проте співучий ректор виявився не лише знавцем «культури і мистецтва», а й виборчих технологій. Попри те що цього разу тут балотувався кандидат від Партії регіонів, влада поставила саме на «юного орла» і не прогадала. Адмінресурс, таланти політтехнологів, жадність та захланність обивателя і, звісно, тонни нахабства дали свій результат. Щоправда, Поплавський не виходив за межі правил, прийнятих у його товаристві, й лишень дещо творчо адаптував їх на свою користь. Звісно, не обійшлося без тупості. Там, де присутній адмінресурс, від тупості не застрахований ніхто.

Як твердять черкащани, нічого дивного, що на виборах у їхньому місті переміг співучий ректор, немає. Він був найактивнішим кандидатом, чия кампанія запам’ятається мешканцям надовго. Кандидат «від культури» підійшов до справи творчо, на відміну від інших, які кампанію якщо й проводили, то лише для галочки, і на відміну від опозиційного кандидата Булатецького, що намагався агітувати традиційним способом і в межах чинного законодавства. Подейкують, що Черкаський факультет Київського національного університету культури і мистецтв від самого старту кампанії фактично припинив навчальний процес і поринув у виборчий марафон співучого ректора. У приміщенні закладу запрацював штаб, а викладачі та студенти нібито були кинуті на агітацію. Як свідчать очевидці, останніх спочатку взагалі вирішили задіяти на безоплатній основі, виключно за «дякую», та згодом змилосердились і почали платити по 50 грн за стояння в агітаційних наметах плюс нехитра перекуска.

Також співучий ректор подарував місту кілька нових ліфтів, попиляв дерева і домовився з місцевою владою про одну невеличку послугу – його стараннями у вихідні було відновлено звичний буденний рух громадського транспорту. Та найціннішим винаходом кандидата «від культури» стало все ж таки підвезення виборців до дільниць. І хоча використаний він був не скрізь та не всюди, але саме згадана технологія фактично відіграла ключову роль у волевиявленні електорату. За мізерної активності це було саме те…

Як твердить опозиція, команда Поплавського також відверто займалася підкупом, який якраз був тісно пов’язаний із підвозом. Було створено навіть спеціальні пункти скуповування голосів. Один із таких опозиціонерам вдалося «накрити» у звичайнісінькій аптеці. Людям нібито платили 200 грн за підтримку кандидата й обіцяли додати 150 грн після голосування. Щоправда, другий транш отримали не всі, а лише щасливчики. Було навіть дійшло до курйозу, коли чотири літні пані, не одержавши на виході свої «чесно зароблені» 150 грн, кинулися штурмувати виборчу дільницю, вимагаючи справедливості.

Загалом день виборів у Черкасах був доволі спокійним. Особливих порушень помічено не було. У якийсь момент навіть здавалося, що так все й минеться, нудно і ніяково, але до справи долучилися «проффесіонали».

За півгодини до закриття дільниць чотири машини з товстими неповороткими міліціонерами заблокували виїзд до офісу опозиційного кандидата Миколи Булатецького. Навіщо це було зроблено, міліціонери пояснити не змогли і, коли прибули журналісти, злякавшись камер, утекли. Але справу було зроблено. Близько 30 спостерігачів від опозиціонера включно з кількома міжнародними не потрапили на дільниці, де мали б стежити за підрахунком голосів. Згодом, коли здійнявся шум, правоохоронці офіційно прокоментували цей свій вчинок, мовляв, їм надійшло повідомлення про те, що агітаційна машина кандидата проводить недозволену агітацію. Щоправда, при цьому скромно промовчали, що автівка стояла припаркована у дворі й була схована від сторонніх очей.

А далі вже класика. Поки на дільницях рахували голоси, під ОВК почали підтягуватися персонажі характерної зовнішності, місцеві тітушки, а також народні обранці від провладної партії. Щоб у разі чого в момент істини вони не натовкли один одному пики, їм на рукави почепили розпізнавальні знаки – жовті чи сині стрічки.

Вибори в Черкасах закінчилися перемогою Михайла Поплавського. Було б дивно, якби вони закінчились якось інакше за явки 47% і за «належного» адмінресурсу. Навіть якби в останню мить в Миколи Булатецького не здали нерви (на фото), результат був би той самий. Після блокування його офісу й облоги ОВК тітушками він вирішив не продовжувати гри у «вибори», а відкликати своїх представників із комісій. І хоча юристи твердили йому, що це незаконно, опозиціонер вчинив так, як вважав за потрібне. «Сьогодні за сприяння силовиків мене позбавили можливості проконтролювати чесність підрахунку голосів. Продовження цього фарсу вважаю недоцільним. Закликаю всіх своїх членів комісій і спостерігачів від опозиційних партій відмовитися надалі брати участь у запропонованому фальсифікаторами сценарії. Нехай під брехливим протоколом не буде нашого підпису», – написав Булатецький на своїй сторінці у Facebook. А в приватній розмові додав: «Я не хочу, щоб когось із моїх людей вбили ці бандити під ОВК».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги