Політика

  ▪   Руслана Величко

94-й округ: заздалегідь визначений результат

Передвиборну щедрість Руслана Бадаєва, переможця, можна було порівняти з діяннями регіонала Олександра Онищенка, нині вже нардепа від 93-го округу, який свого часу привозив у Кагарлик Жана-Клода ван Дамма.
Матеріал друкованого видання
№ 51 (319)
від 20 грудня, 2013

До роздачі в 94-му, що на Київщині (Обухів, Українка, Васильків), продуктових наборів від імені бізнесмена Бадаєва були навіть безпосередньо залучені депутати селищних рад. Задіяна в цьому жіночка, котру всі називали «баба Мотря», одного разу відверто, на камеру, зізналась про факти підкупу. Це чули й народні обранці від ВО «Батьківщина», але викликати міліцію і зайнятись цим окремим випадком їм чомусь не вистачило часу… За бюджетні кошти член Партії регіонів Руслан Бадаєв відкривав також басейни, дарував реанімобілі, відправляв дітей на відпочинок. Цього не приховували навіть на офіційному сайті Київської облдержадміністрації, де його так і називали, «кандидат у народні депутати», що прямо заборонено Законом «Про вибори народних депутатів», який не дозволяє брати участь в агітації, зокрема, органам виконавчої влади. Але, попри всіляке сприяння влади, Бадаєв позірно йшов на вибори як незалежний висуванець. Багато з тих, хто проголосував за нього, потім зізнавалися, що не зробили б цього, якби знали, що він регіонал. Тобто «незалежність» як виборча технологія таки спрацювала. Але не вона та банальний підкуп забезпечили впевнену перемогу Бадаєву, якого підтримало майже 60% тих, хто прийшов на дільниці (найближчого конкурента він випередив на 36%).

Результат виборів у 94-му де-факто став зрозумілий після того, як Центрвиборчком скасував реєстрацію кандидата в народні депутати в цьому окрузі Віктора Романюка, якого повторно висувала опозиція. 2012 року Романюк виборював першість у «місцевої княгині», кандидатки від влади Тетяни Засухи. Опозиціонер тоді переміг із різницею майже 10 тис. голосів, але окружком, базуючись на рішеннях судів, визнав більш ніж 30 тис. бюлетенів недійсними. Тож Центрвиборчком вирішив не встановлювати результатів виборів у 94-му взагалі. Відразу після того як він визнав округ проблемним, проти Романюка порушили кримінальні справи, начебто за економічні злочини. Від переслідувань він утік до Італії. Власне, його вимушеним кількамісячним відрядженням і скористалися опоненти. Київський окружний апеляційний суд за кілька тижнів до повторних виборів ухвалив рішення про скасування реєстрації Романюка кандидатом у народні депутати. Підставою для прийняття такого вердикту стало порушення норми закону про те, що кандидатом може бути громадянин, який проживає останні п’ять років на території України. Центрвиборчком виконав рішення суду, коли вже завершив реєстрацію кандидатів на повторні вибори. Після цього стала очевидною перемога Руслана Бадаєва (влада вирішила не ставити цього разу на Засуху, вочевидь, зрозумівши, що в більшості вона тут викликає антипатію, і це ще м’яко сказано).

Запасного варіанта в трьох парламентських опозиційних партій очікувано не знайшлося, тож, мабуть, від безвиході вони вирішили підтримати кандидата від Радикальної партії Олега Ляшка (Юрій Кармазін, інший потенційно прохідний, був явно технічним висуванцем від влади). І звісно ж, це нічого не дало: «радикал» Андрій Лозовий набрав трохи більше ніж 20%.

Певна річ, в окрузі застосували й інші виборчі технології (клони, підвезення виборців до дільниць тощо), які грали насамперед на руку провладному кандидатові, але це вже дрібниці. Переможець був фактично визначений до самого голосування. І дуже схоже на те, що технологію, яку апробували на Романюку, буде використано на президентських виборах проти Віталія Кличка.
У день виборів також трапилося кілька інцидентів, які вкотре показали, з ким насправді міліція. Зокрема, присутні на дільницях правоохоронці не втручалися, коли спостерігачів намагалися фізично витіснити із приміщення або ж перешкоджали їм (ст. 157 Кримінального кодексу України). Від людей у погонах можна було почути, що вони, мовляв, приїхали забезпечити порядок на виборах, а складати протоколи... не мають на чому. Коли офіційному спостерігачеві вибили з рук камеру, присутні силовики також не відреагували: ніхто ж нікого не побив… Натомість у 94-му окрузі до сили вдавалися не тітушки, а голови та члени дільничних виборчих комісій. Мабуть, були впевнені у своїй безкарності. Одному спостерігачеві вдалося зафіксувати винесення за межі дільниці членом ДВК чистих бюлетенів – у відповідь колеги останнього перевели стрілки й закинули ту протиправну дію… самому спостерігачеві.

Окружна виборча комісія «милостиво» вирішила забезпечити членам ДВК, котрі привезли документацію, комфортніші умови. Людей організовано заводили до Будинку офіцерів, який стоїть через площу від будівлі Обухівської райдержадміністрації (де й розташувався окружком). Там-таки було зафіксовано опломбовування коробок із бюлетенями, хоча по завершенні процедури підрахунку голосів печатки мали б залишатися на дільницях, а не в кишенях голів ДВК.

На другий день прийняття документації голови ДВК настільки стомилися, що почали переписувати уточнені протоколи просто на виході із зали засідань ОВК. Це не залишилось поза увагою спостерігачів (адже теж є порушенням законодавства). Зокрема, на такому грішку спіймали голову однієї з ДВК Любов Вдовенко від Партії регіонів. Вона не розгубилась і почала вибивати камеру з рук спостерігача. Деякі члени ОВК розтлумачили епізод по-своєму: начебто він намагався втрутитися в особисте життя пані Вдовенко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги