Політика

  ▪   Київ – Первомайськ

Первомайськ: тихий програш опозиції

Більшість політологів від самого початку прогнозувала опозиційному кандидату Аркадієві Корнацькому перемогу на перевиборах у «проблемно»-героїчному окрузі № 132, але його обійшов очільник Миколаївської ОДА. Скандального продовження виборів не буде
Матеріал друкованого видання
№ 51 (319)
від 20 грудня, 2013

8:00. Першими й найактивнішими виборцями традиційно виявляються пенсіонери. Під об’єктивами фото- й відеокамер вони почуваються ніяково, намагаються зникнути якомога швидше.
Утім, підходи до окружної виборчої комісії вже зайняли «прихильники чесних виборів» від Партії регіонів. Телевізійникам мітингувальники намагаються підставляти тили, ховаючи обличчя. Переконують: вони нефотогенічні. Приїхали, аби «не допустити повторення силових дій та фальсифікацій, як 2012 року». Водночас на стадіоні, просто за кількадесят метрів від ОВК, стоїть зелений військовий намет із гордою вивіскою «Мобільна громадська приймальня народного депутата Ю. І. Гержова». Цього нардепа пов’язують із головою Миколаївської ОДА, кандидатом у депутати Миколою Кругловим.

Тут-таки польова кухня, де безперебійно готують гречану кашу і підігрівають чай. До речі, на диво точно те саме нехитре меню, що й на антимайдані в столичному Маріїнському парку.
Неподалік намету кореспондентові Тижня вдається розговорити двох протестувальників. Із їхнього зовнішнього вигляду зрозуміло: їх сильно пом’яла дорога. Просять зробити їм спільний фотознімок на пам’ять (на фото), а потім людей прориває. «Ми з Києва приїхали. Були вчора (15 грудня. – Ред.) на мітингу на Європейській площі. Годували нас там погано, змерзли. Потім погрузили в автобуси. Всю ніч везли, зупинили в Первомайську. Про оплату ні слова не говорили. А сам я з Вознесенська», – розповідає Олександр. Прізвище називати відмовляється.

Ближче до вечора надходять повідомлення про перші спроби порушень на дільницях. Так, в Арбузинському районі спостерігачі від Молдови фіксують «укидання». Частина членів комісії та спостерігачів (зокрема, від Партії регіонів) відмовляються підписувати акт про правопорушення. На одній із ДВК помічено автобуси-«каруселі», втім, проголосувати невідомі не встигли.
У штабі Корнацького говорять про підкуп виборців. «Маємо інформацію, що деяким людям пропонували гроші за те, аби вони віддали голос за Круглова. Частину винагороди їм виплачували авансом, частину – після підтвердження голосування», – каже Тижневі кандидат-опозиціонер. «Так, ми маємо підтвердження цієї інформації. Ми контактували з людьми, яким пропонували гроші за надання паспортних даних – приблизно сотню гривень», – розповів спостерігач від Комітету відкритої демократії Віктор Глазко.

Утім, за словами спостерігачів, більшість проблем фіксували у віддалених від Первомайська населених пунктах. Принаймні, в місті не помітили жодного більш-менш серйозного порушення. Хоча проблеми були в Арбузинському та Врадіївському районах. До речі, пізніше стане відомо, що в бунтівній Врадіївці, яка влітку повстала проти міліціонерів-злочинців, провладний кандидат Круглов набрав ледь не в півтора раза більше голосів за опозиціонера Корнацького.

Апофеозом дня стало блокування опозиціонерами на підходах до Первомайська 15 автобусів із прихильниками регіоналів. Після перемовин уклали угоду: транспорт блокують до закриття дільниць, потім відпускають на всі чотири сторони. Пасажири ж «регіонального» каравану на колесах свою мандрівку пояснювали по-різному: хтось переконував, що їде до Києва дивитися Лавру, хтось – в Умань до парку «Софіївка», частина зізнавалася, що прибула до Первомайська на мітинг. Неподалік від автобусів припаркувались і міліціонери. Втім, вони не втручалися.

Після півночі штаб опозиції охопили панічні настрої. «Все, піпець, програли», – сумно констатував хлопець із прес-служби, втомлено відриваючись від комп’ютера. – Він (Круглов) обійшов нас на 2%. Безнадійно».

«Ми таки програли. А найцікавіше, що хлопці Корнацького були готові їхати під ОВК. Чекали наказу, сиділи в автобусах. Але в останній момент передумали. Одне слово, збираємося і їдемо, тут робити нічого», – говорить жіночка- штабістка.

Тим часом в окружкомі завертали членів ДВК через проблеми із протоколами: не зазначено кількості виданих бюлетенів, не заповнені рядки, внесені олівцем дані тощо. Найдужче чомусь перепадало членам комісій, де більшість здобував опозиціонер. Робота йшла повільно, у холодному кам’яному коридорі юрмився роздратований народ.

Обурених членів комісій стримували міліціонери. Врешті, аби пришвидшити розгляд, в ОВК вирішили «прикрити очі на незначні порушення».

«Перерахуйте бюлетені зі 154-ї дільниці! Там голова комісії передала члену ОВК поліетиленовий пакунок із незапакованими бюлетенями! Звідки ми знаємо, що там не лежать ті документи, які раніше необхідно було уточнити?» – обурювалися опозиціонери.

Коментуючи засідання ОВК, заступник голови комісії від «Батьківщини» Юрій Моргун зазначив, що комісія від початку прискіпувалася до протоколів, зокрема з тих дільниць, де перемагав Корнацький. «Прискіпувалися до кожної помарки, цифри. Потім ми прийняли процедурні рішення. Скажімо, не зважати на неточності в кількості виданих бюлетенів. Суттєві розбіжності узгоджувались. Крім того, були випадки, коли сім – дев’ять членів комісії приймали рішення замість необхідних десяти», – пояснює Моргун.

Натомість голова ОВК Марія Михайлова переконує: «У когось були плани провести вибори, у когось – зірвати». За півдоби ЦВК визнає Круглова переможцем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги