Політика

  ▪   Руслана Величко

Вибори на 94 окрузі: «видалення» опозиційного кандидата дало зелене світло порушенням

Порушення в 94 окрузі, що на Київщині, мали системний характер. Втім, результати виборів можна було б спрогнозувати заздалегідь.

До

Передвиборчу щедрість переможця – Руслана Бадаєва - можна було порівняти зі діяннями Олександра Онищенка, вже чинного народного депутата від 93-го виборчого округу, який свого часу привозив у Кагарлик Жана-Клода ван Дамма. За бюджетні кошти Бадаєв відкривав басейни, дарував реанімобілі, відправляв дітей на відпочинок. Цього не приховували навіть на офіційному сайті Київської облдержадміністрації, де Бадаєва так і називали: «кандидат у народні депутати» - що прямо заборонено законом «Про вибори народних депутатів», де  участь в агітації забороняється зокрема органам виконавчої влади. Бадаєв також презентував продуктові набори, які безпосередньо  роздавали депутати селищних рад. Задіяна в процесі жіночка, котру всі називали «баба Мотря»,  одного разу відверто, на камеру, зізналась про факти підкупу. Це чули і народні депутати від ВО «Батьківщина», але викликати міліцію та зайнятись цим окремим випадком їм чомусь не вистачило часу…

Загалом, кандидати в не лінувалися поливати один одного брудом і змагалися в опозиційності та відданості європейським цінностям. Усі як один були за Євромайдан.  

Вперше в Україні «клони» кандидатів почали агітувати за себе. До того ж «клони» кандидатів, які на вибори не пішли! Двійниками Сергія Власенка та Остапа Семерака були розміщені білборди та агітаційні намети. Агітатори чесно вірили в те, що вони працюють на захисника Юлії Тимошенко, переживали за його сімейне життя та бажали йому примирення з дружиною. Хоча ця технологія не спрацювала, і за Сергія Власенка на 94 виборчому окрузі виборці віддали всього 166 голосів.

Після того, як ЦВК за рішенням Вищого адмінсуду скасувала реєстрацію єдиного узгодженого кандидата від опозиції Віктора Романюка, встановлювати білборди почав його «клон», який однак набрав лише 0,73 відсотка голосів.

Читайте також: Первомайськ. Технічна поразка опозиції

Під час

У день виборів часто траплялися інциденти, коли спостерігачів намагалися фізично витіснити з дільниць або ж перешкоджали їм (ст. 157 Кримінального кодексу України). Міліція не зважала. Від людей в погонах можна було почути, що вони, мовляв, приїхали, щоб забезпечити порядок на виборах, а складати протоколи - не мають на чому. Коли офіційному спостерігачу вибили з рук камеру, присутні правоохоронці не зрозуміли, що такого сталося і чому власне стільки галасу – ніхто нікого не побив…

Навіть голови та члени дільничних виборчих комісій, а не ті тушки, вдавалися до сили. Певно, були впевнені у своїй безкарності.

Були також зафіксовані спроби винесення бюлетенів виборцями, що говорить про застосування технології «карусель». В порушення законодавства у день виборів можна було побачити на вулицях агітаційні матеріали кандидатів Руслана Бадаєва, Андрія Лозового, Дмитра Вороніна та Юрія Кармазіна.

Кандидати у народні депутати влаштували своєрідний «квест» з фіксації порушень на виборчих дільницях, мандруючи округом та зчиняючи рейвах. При цьому відповідні акти та скарги ніхто не складав.

Офіційному спостерігачу вдалося зафіксувати винесення членом ДВК чистих бюлетенів  - у відповідь   члени ДВК  перевели стрілки і закинули винесення бюлетенів самому спостерігачу.   

Були зафіксовані і випадки, коли бюлетені видавалися без документів, або ж молодим людям, котрі не могли голосувати на цьому окрузі, бо не мали відповідної прописки. Зрештою після декількох спроб проголосувати молодиків затримали на одній з виборчих дільниць та викликали міліцію.

У селі Велика Вільшанка такий підвіз виборців до дільниці було організовано селищною радою на автобусі з символікою Партії регіонів.

Читайте також: Перевибори у Києві. Чому опозиція не повторила успіх 2012-го

Після

Окружна виборча комісія «милостиво» вирішила забезпечити членам ДВК, котрі привезли виборчу документацію, більш комфортні умови. Людей організовано заводили до Будинку офіцерів, який знаходився через площу від будівлі райдержадміністрації (де і розташувався окружком). Там же було зафіксовано, опломбовувалися як коробки з бюлетенями, хоча по завершенню процедури підрахунку голосів печатки мали би лишатись на дільницях, а не в кишенях голів ДВК.

На другий день прийняття  документації голови дільничних виборкомів настільки стомилися, що почали переписувати уточнюючі протоколи прямо на виході з зали засідань ОВК, що не залишилось поза увагою спостерігачів (адже це теж є порушенням законодавства). Займалася цим голова ДВК  № 320758 Любов Вдовенко (від Партії Регіонів).  Спершу вона відмовилась представлятись, потім почала втікати та вибивати камеру з рук спостерігача. Деякі члени ОВК розтлумачили епізод по-своєму: начебто спостерігач намагався втрутитись у особисте життя пані Вдовенко.

Читайте також: Чому переміг Поплавський у Черкасах?

Аналогічна історія трапилась і з членами окружкому Коваленко Наталією та Березіна Любов’ю, котрі викинули під стіл мікрофон, що забезпечував звук для прямої трансляції. Журналістську діяльність вони інтерпретували як посягання на їх особисте життя.

Різноманітні порушення можна було б описувати ще довго. І причетні до них особи мають бути покарані. Але не відміняє головного – результат виборів на 94 окрузі де-факто став зрозумілий після того, як Вищий адмінсуд скасував реєстрацію узгодженого кандидата від опозиції Віктора Романюка. Після цього перемога провладного кандидата Бадаєва стала майже неминучою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.