Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Первомайськ: тиха поразка опозиції

Більшість політологів від самого початку прогнозувала проопозиційному кандидату Аркадію Корнацькому перемогу на перевиборах у проблемно-героїчному окрузі № 132, але його обійшов очільник Миколаївської ОДА. Скандального продовження виборів не буде

Оплот опозиції

Четверта ранку. Приймальня народного депутата Андрія Парубія у Первомайську на певний час перетворена на справжній бойовий пост. Прямо навпроти входу висить ватман із написом «До виборів лишилось 0 (нуль) днів». Тут же, на бетонній колоні – «Біжи Коля, (натяк на Миколу Круглова, кома домальована фломастером) Батє недолго осталось». Поруч із усім цим творчим доробком – мапа виборчого округу, біля якої вже зібралися люди, прораховуюють оптимальні маршрути руху дорогами Миколаївської області. Посеред холу – спостерігачі, зокрема від Світовогу конгресу українців. Вони із відчутним акцентом спілкуються одне з одним, згадуючи минулорічний екшн імені ОВК №132.

Спеціалісти налагоджують роботу прес-центру, збираються дані з щойно відкритих дільниць. Очікують на порушення. З ними поки негусто. Депутатам-опозиціонерам готують інформацію для озвучування. За кілька хвилин народні обранці з’являються на люди.

«О восьмій ранку відкрилися всі дільниці у 132-му окрузі. Порушень не зафіксовано. Маємо інформацію, що на двох ДВК (№ 480005 та № 480006) не було кворуму. Також маємо інформацію, що у місто звозять велику кількість тітушок, біля ОВК встановили військовий намет. З цього приводу ми зверталися до міліції та прокуратури, однак не отримали жодної реакції», – злегка затинаючись, розповідає депутат від «Батьківщини» Ігор Бриченко. Його транслюють прямо в Мережу, знімаючи на iPad. Щойно включення завершується – депутати виходять за двері, до приміщення вносять здоровезний банер із написом «132-й округ». Починаються виборчі будні.

Читайте також: Чому опозиція зазнала поразки у Черкасах?

Будні

На дільницях життя тече  спокійно. Першими і найактивнішими виборцями стають  традиційно пенсіонери. Під об’єктивами фото- та відеокамер вони почуваються ніяково і намагаються зникнути якомога швидше.

Між тим, підходи до окружної виборчої комісії вже зайняли «прихильники чесних виборів» від Партії регіонів. До телевізійників мітингуни намагаються підставляти тили, ховаючи обличчя. Переконують  - вони  не фотогенічні. Приїхали, аби «не допустити повторення силових дій та фальсифікацій, як 2012 року». В той же час на стадіоні, просто за кількадесят метрів від ОВК, стоїть зелений військовий намет із городою вивіскою «Мобільна громадська приймальня народного депутата Ю. І. Гержова». Цього депутата пов’язують із головою Миколаївської ОДА, кандидатом у депутати Миколою Кругловим.

Читайте також: Миколаївщина на межі соціального вибуху

Тут же польова кухня, де безперебійно готують гречану кашу і підігрівають чай. Змерзлим пропонують намет – погрітися. Поряд видно осіб характерної зовнішності, втім, вони абсолютно не агресивні: «Зайдіть до нас погрітися. Чайку теж спробуйте. Може, бутербродик?». Складається враження, що ти – на Євромайдані.

Неподалік намету кореспондентові Тиждень.ua вдається розговорити двох протестувальників, із чийого зовнішнього вигляду зрозуміло – їх сильно пом’яла дорога. Вони просять зробити їм спільний фотознімок на пам’ять, а потім людей прориває:

«Ми з Києва приїхали. Були вчора (15 грудня – Ред.) на мітингу на Європейській площі. Годували нас  там погано, змерзли. Потім погрузили в автобуси. Всю ніч везли, зупинили у Первомайську. Про оплату ні слова не говорили. Хоча їжа тут краща. А сам я з Вознесенська», – розповідає Олександр. Прізвище називати відмовляється. Під воротами ОВК тим часом запускають музику – «Океан Ельзи».

Ближче до вечора починають надходити повідомлення про перші спроби порушень на дільницях. Так,на округах в Арбузинському районі  спостерігачі від Молдови фіксують «вкидання». За їхніми словами, після шістнадцятої до приміщення однієї з ДВК увійшов чоловік і почав вкидувати в урну бюлетені, які приніс із собою. Коли це помітив спостерігач, невідомий втік. Частина членів комісії та спостерігачів (зокрема від Партії регіонів) відмовилися підписувати акт про правопорушення.  На одній з ДВК були помічені  автобуси-«каруселі», втім, проголосувати невідомі не встигли.

У штабі Корнацького говорять про підкуп виборців. «Ми маємо інформацію, що окремим людям пропонували гроші за те, аби вони віддали голос за Круглова. Частину «винагороди» їм виплачували авансом, частину – після підтвердження голосування», – каже Тиждень.ua кандидат-опозиціонер. «Так, ми маємо підтвердження цієї інформації. Ми контактували з людьми, яким пропонували гроші за надання паспортних даних – приблизно сотню гривень», – розповів   спостерігач від «Комітету відкритої демократії» Віктор Глазко.

Втім, за словами спостерігачів, більшість проблем фіксували у віддалених від Первомайська районах. Принаймні, у місті не зафіксували жодного більш-менш серйозного порушення. Натомість проблеми були в Арбузинському та Врадіївському районах. Так-так, це та сама Врадіївка, де влітку злочини міліції – тобто озброєної влади – викликали мало не справжній бунт. Проте, як стане вдіомо пізніше, кандидат Круглов таки набрав там ледь не в півтора рази більше голосів за кандидата Корнацького.

Апофеозом дня стало блокування на підходах до Первомайська п’ятнадцяти автобусів з прихильниками регіоналів. Після перемовин уклали угоду – транспорт блокують до закриття дільниць, після – відпускають на всі чотири сторони. Пасажири ж «регіонального» каравану на колесах свою присутність пояснювали по-різному: хтось переконував, що їде до Києва дивитися Лавру, хтось – в Умань до парку «Софіївка», частина зізнавалася – приїхали до Первомайська на мітинг. Неподалік від автобусів припаркувалися і міліціонери. Втім, вони не втручалися.

Безнадійно

 Після опівночі штаб опозиції накрили панічні настрої. «Все, піпець, програли. У нашому будинку звучатиме музика, але не для нас», – сумно констатував хлопець із прес-служби, втомлено відриваючись від комп’ютера.  – «Він (Круглов) обійшов нас на два відсотки. Безнадійно». Часом спалахують сварки.

 

 «Ми таки програли. А найцікавіше, що хлопці Корнацького були готові їхати під ОВК. Чекали наказу, сиділи в автобусах. Але в останній момент все переграли. Одним словом, збираємося і їдемо, тут робити нічого», – говорила жінка у штабі.

Згодом до журналістів зайшов очільник прес-служби і повідомив, що «падати духом» зарано – штаб перерахував попередні результати, і  тих самих два відсотки отримує уже Корнацький. Паніка вляглася, почалися обговорення буденних проблем.

Тим часом в ОВК комісія завертала членів ДВК через проблеми із протоколами: не вказані дані щодо кількості виданих протоколів, не заповнені рядки, внесені олівцем дані тощо. Найбільше чомусь діставалося членам комісій, де більшість отримував опозиціонер. Робота йшла повільно, у холодному кам’яному коридорі скупчувався роздратований народ.

«Чому, скажіть, я приїхала опівночі й досі стою? Вже три години! А хтось приїхав півгодини тому і вже здався! Пустіть нас! Пропустіть здати бюлетені і протоколи!» – чулося з коридору. Обурених працівників стримували міліціонери. Врешті, аби пришвидшити розгляд, комісія вирішила «прикрити очі на незначні порушення».

«Перерахуйте бюлетені зі 154-ї дільниці! Там голова комісії передала члену ОВК поліетиленовий пакет із незапакованими протоколами! Звідки ми знаємо, що там не знаходяться ті документи, які раніше необхідно було уточнити?» – обурювалися опозиціонери.

Тим часом представник Партії регіонів доводив Тиждень.ua, що перерахунок двох-трьох дільниць погоди не зробить. «Два відсотки у нашому випадку – це близько двох тисяч людей. А це три повні дільниці, які 100% проголосували б за Корнацького. Але таких немає. Тобто це мінімум шість, а то й дванадцять дільниць. Тож вони просто тягнуть час, намагаються завадити комісії працювати», – обурювався регіонал.

Коментуючи засідання ОВК, заступник голови комісії від «Батьківщини» Юрій Моргун зазначив, що комісія від початку прискіпувалася до протоколів, зокрема до тих, де перемагав Корнацький.

«Прискіпувалися до кожної помарки, цифри. Потім ми прийняли процедурні рішення. Зокрема, вирішили не зважати на неточності у кількості виданих протоколів. Суттєві ж неточності узгоджувались. Крім того, були випадки, коли 7-9 членів комісії приймали рішення замість необхідних десяти», – пояснив Моргун.

Водночас голова ОВК Марія Михайлова переконувала: «у когось були плани провести вибори, у когось – зірвати».

«У залі перебувало постійно не менше десяти людей, я за цим слідкувала. Тобто голосувала необхідна кількість членів ОВК. Ситуація ж із нібито передачею незапечатаних протоколів була наступною: люди запакували документи, а потім виявли описку. І оскільки вони із сільської місцевості, не обізнані із законодавством як кияни (на цьому слові голова ОВК зробила особливий наголос – Ред.), то вирішили відкрити конверт, виправити помилку і запакувати його у поліетиленовий пакет замість паперового. Ми прийняли запечатані протоколи, а ці відправили на доопрацювання», – запевняла Михайлова.

Читайте також: Як Аркадій Корнацький готувався до виборів

На ОВК №132 чекали останній уточнений протокол. У коридорі попід стінами трусилися змерзлі за ніч міліціонери, представники опозиції безперервно говорили по мобільних, їхні опоненти з ПР посміхалися, остаточно впевнені у своїй перемозі. Поряд із приміщенням залишилися кілька десятків мітингувальників «За чесні вибори». Над ними височів здоровенний агітаційний автобус Круглова, вифарбуваний у кольори ПР. На стадіоні стояли припорошені грудневим снігом армійський намет і польова кухня. За півдоби ЦВК визнає Круглова переможцем.  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.