Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Депутати Шевченко та Парубій про події 30 листопада та прогноз на завтра

Тиждень.ua поспілкувався з опозиціонерами про допити у прокуратурі і обороноздатність Майдану

Андрій Шевченко, народний депутат від «Батьківщини», свідок у «справі 30 листопада»:

Сьогодні, 13 грудня, мене допитали в прокуратурі як свідка у справі про побиття учасників Євромайдану 30 листопада. Одразу зазначу: в цілому я задоволений допитом. Задовлений у тому сенсі, що мої свідчення тепер зафіксовані й офіційно є частиною матеріалів справи.

Напевне, це можна було зробити раніше. Тим паче, що досі не можна сказати, що дії «Беркута» отримали належну оцінку. Вантажний транспорт «комунальників», котрий нібито привіз тієї ночі щось для оздоблення новорічної ялинки, насправді віз сталеві огроджувальні щити. Ми це побачили й одразу зрозуміли: це були щити для стиснення кільця силовиків довкола Майдану.

Я був на місці подій з 12 ночі до 5 ранку. Також були народні депутати Володимир Бойко та Лідія Котеляк. Я бачив, як «Беркут» кинувся на людей, яких гнали аж до Бесарабської площі. Студенти намагалися тікати вгору по скляних схилах торгового містечка, ковзали й падали, їх били. Тут цілком очевидно йдеться про перевищення службових повноважень працівниками міліції. Ми, троє депутатів, написали заяви про злочин.

Мою заяву зареєстрували, здається, 3 грудня. На допиті я дізнався, що «Беркут» звинувачують за ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу – перевищення службових повноважень. Але конкретних підозрюваних поки немає. Ми ж, депутати, вимагаємо, щоб обвинувачення перекваліфікували за ч. 3 цієї ж статті – перевищення службових повноважень, що потягло особливо тяжкі наслідки. 

Проблема у свідченнях. Досить складно дізнатись від людей, яких наздоганяли й били з-за спини, хто саме їх бив. Слідчі кажуть потерпілим: ви можете впізнати бійця, який вас ударив? Це знущання. Є маса відеоматеріалів.

І є політична позиція нашої партії: довести це питання до кінця. Не лише розпустити «Беркут» абощо, а знайти конкретних командирів і бійців, котрі віддавали й виконували злочинні накази.

Звідти, де я стояв, я не бачив так званого «правого сектору», ультраправі стояли нижче. В прокуратурі, вже після допиту, мені показували відео наче від 30 листопада, на якому, дійсно, невідомі кидають запалені поліна в спецпризначенців. Але неясно, коли це відео відзнято. Я не виключаю, що це могла бути реакція на штурм Євромайдану. Я наголошую – це відео мені показували вже після офіційного допиту.

Читайте також: Янукович не відступає. Чи наступатиме опозиція?

Андрій Парубій, народний депутат від «Батьківщини», комендант Майдану:

Наразі до добровольців для охорони Майдану записалося понад чотири тисячі осіб. Звісно, не всі вони постійно присутні на місці. У нас відпрацьовано зміни. Сотні людей знають свій графік і свої позиції. В першу чергу це – периметр, потім – власне варта на Майдані.

До речі, я не згоден із думкою ваших колег, що Майдан не захищений, а барикади є лише «декорацією». Насправді з боку Жовтневого палацу міліція не підійде. Там є свої барикади, а Жовтневий – сам по собі точка опору. До того ж, силовики в будь-якому разі не підуть поодинці. А іншого варіанту там нема. Якщо вони підуть – то масою, через Хрещатик або через Інститутську. Що ж, ми готові їх зустріти.

Так сам ми готові завтра зустріти «тітушків» та бюджетників, котрих звозять нині масово у Маріїнський парк. По-перше, вони не будуть битися. По-друге, ніхто з майданівців теж їх бити не буде. Навпаки: ми вже заготовуємо одразу за барикадами столи з канапками й гарячим чаєм, щоб підтримати завтра цих нещасних людей, котрих силоміць зігнали підтримувати владу. Якщо не буде провокацій, ми відкриємо їм проходи, котрі маємо на барикадах. Нехай приходять, нехай дивляться на Майдан, яким він є насправді. Ми раді їх вітати.

Зі свого боку, майданівці не збираються й не будуть, я впевнений, провокувати мешканців Маріїнського «вольєру». Нам це не потрібно, і ми на це не пішли б у будь-якому разі. Так, є інформація, що дехто планує атаки на пропрезидентських табір під виглядом «євромайданівців». Але що я можу сказати з цього приводу? Сьогодні ми посилили периметр, посилили контроль у наметовому містечку. По-перше, як завжди, ми чекаємо штурму, але, по-друге, ми зробимо все, щоб уникнути провокацій. Я не хотів би зараз говорити докладніше, але запевняю: ми готові до всіх можливих викликів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.