Політика

  ▪   Спілкувалася: Олена Максименко

Юрій Луценко: "Якщо влада не чує суспільство і акуратно не демонтує тоталітаризм, то його скинуть"

Роль Юрія Луценка на Майдані важко визначити. З одного боку він, як колишній політв’язень позиціонується в ролі арбітра спротиву, з другого як лідер неусталеної організації «Третя Республіка».

Він не знайшов поки що ані свого місця в нинішніх політичних розкладках , ані моделі власного привабливого політпроекту. Ще впадає в очі, що він розхраховує на Захід, на вирішення проблеми ззовні та практично не покладається на системних опозиційних лідерів.

Юрія Віталійовича відтепер можна зустиріти на Майдані Незалежності та прилеглих вулицях - не лише на сцені, а й просто серед натовпу. Наведена нижче рефлексія на події останніх тижнів - результат стихійної бесіди з громадянами, активістами і представниками ЗМІ.

Була би тут Юля Тимошенко - вона би перед голосуванням в парламенті ніч провела би саме там, і "перетерла" би з кожним "регіоналом"! Наші "орли" прийшли туди і сказали "Хто не проголосує - той пацюк!"Результат відомий усім... Ми зараз маємо заключити "союз із дияволом" у парламенті, для того, щоб вони насамперед відновили конституцію 2004 року, і тоді депутати зможуть голосувати за дострокові вибори.

На сьогоднішній день стояння тут є ефективним тільки за умови, якщо в понеділок сюди вийде такий самий мільйон, як в неділю. Але на жаль, цього немає. І то, спасибі, що є у вихідні, це неймовірно, що вони є!  Але реально скинути Януковича можна лише якщо стояти п'ять днів поспіль у такій самій кількості!

Читайте також: Зима динозавра. Янукович стає диктатором доісторичного зразка

В 2004 році революція готувалася два роки! Був один кандидат в президенти, одна партія, яка пройшла парламентські вибори. Сьогодні ми мали на підготовку два тижні! Три кандидати в президенти, м'яко кажучи, без досвіду. Люди утомлені, але це геройство, що вони так самоорганізувалися!

Ми заважаємо Януковичу. Злякати його можуть санкції,  чи не єдина надія і розрахунок, що американці введуть санкції. Поки що добилися лише звільнення арештованих. Далі має "впасти" МВС. Зверніть увагу, чого вони так злякалися в неділю - у них не вистачає "Беркуту"! Останнього всього три тисячі. Коли ми розтягнули барикади, вони злякалися і ввели внутрішні війська, які для них "гарматне м'ясо.

Європейці мають стати не посередниками, а союзниками, якщо вони не хочуть втратити Україну. Для цього треба натиснути на "больове місце". Яке в Януковича больове місце? Гроші! Я думаю, наші західні парламентарі знають, як це зробити. З одного боку, пропозиція широкого доступу до кредитів МВФ для нового - підкреслюю це слово! - технічного, тимчасового уряду, який приготує дострокові вибори. З іншого боку, слово "санкції" сьогодні було вимовлене дуже серйозно. Влада, яка не чує мільйони людей, отримає санкції. Я думаю, що це шанс, аби Янукович почав чути нас. На жаль, я не можу знати, чи почує він нас зараз, бо ми живемо в різних світах. Ми просто не розуміємо одне одного. Його цінності для нас повна маячня, і навпаки. Тому доводиться діяти такими методами, як "діалог шантажу".

Якщо ви почнете мірятися з державою силою, то це буде все одно, що помірятися пенсією пересічного громадянина з прибутком Ахметова. Сьогодні треба чітко розуміти: на відміну від ситуації 2004 року, у нас немає жодних легальних інструментів зміни ситуації. Адже не ми планували це повстання! Його спланувала влада, яка раптом зупинила євроінтеграцію і почала продаватися Росії.

Читайте також: Бріджит Дуфор: «Євромайдан — це спроба самих українців розхитати режим і змусити його спуститися зі свого п’єдесталу

Чи є можливість вирішити юридичним шляхом ситуацію з достроковими виборами? Ні, нема. Чи можна це зробити політичним шляхом? Можна. Можливе політичне рішення - приблизно те, що було в 2004 - третій тур, перевибори. Це політичне рішення, його потрібно находити в парламенті. Для цього парламент треба змусити рахуватися з неможливістю ігнорувати ситуацію. Хто це зробив? Мільйони людей на площі!

Тим не менше, план "що робити" є. Те, що ми тут стоїмо, це і є дія! Це єдина річ, яка примушує Януковича рахуватися з нами. Що є результатом? Першим негайним результатом стало те, що Європа залишила договір відкритим для підписання. От уже 20 листопада договору не існувало, а 21, коли люди вийшли на Майдан, він знову відкрився. Ми можемо підписати його в будь-який момент, це величезне досягнення!

Мені здається, що європейські посередники можуть примусити Януковича рахуватися з волею людей. Що таке "мільйон людей на площі"? Це означає, що колись обрані ними політики не справляються зі своєю роботою. В будь-якій країні це означає необхідність для політиків сісти за переговори зі стороною, яка протестує. Хто є стороною Майдану? Є три лідери опозиції, і, можливо, декілька громадських авторитетів. Очевидно, п'ять-шість осіб є уповноваженими від Майдану. Тим більше, що ми не одноразово говорили, чого ми вимагаємо.

В цій країні, на жаль, після узурпації Конституції, все вирішує Янукович. Значить, або він сам має спілкуватися, або призначити відповідальних осіб. На цей момент влада мусить усвідомити: або діалог, або проблеми.

Пам'ятник Леніну дуже неестетично скинули, багатьом не подобається. Але що це означає? Це означає, що, якщо влада не чує суспільство і акуратно не демонтує тоталітаризм, то його скинуть - дуже неестетично! Так само і з Майданом - або влада почує вимоги людей і зрозуміє, що так далі вже ніхто не хоче жити, і спокійно, у теплій кімнаті, напише план трансформації, або люди її дуже неестетично скинуть. Я би дуже не хотів другого варіанту, бо як міністр, добре знаю, чим це пахне. Але влада мусить знайти в собі сили і визнати: цей уряд, ці закони неприйнятні. Цей президент уже не може вважатися президентом своєї країни. Треба сідати за переговори і домовлятися, укладати план передачі влади до виборця. Виборець має далі вирішити це питання.

Насправді, відбувається НП! Річ у тім, що силовики дуже підкуті юридично, вони прекрасно розуміють, що виборів завтра немає. От якби завтра були вибори, то ви би побачили інакшу картину. А на цей момент вони вичікують. Я знаю півтора десятка генералів, колишніх, звісно, котрі стоять тут. Між іншим, сім'ї багатьох чинних правоохоронців також стоять тут. Але вони вважають, що мають виконувати накази.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.