Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Марш мільйону: нові барикади, «фанерні» оплески регіоналів і повалення ідола

Третій за ліком багатотисячний мітинг незгодних із политикою президента Януковича зібрав, за різними даними, від 500 тис до мільйона. Альтернативний мітинг регіоналів зіграв роль подразника для куди біль чисельнішого Майдану.

9 ранку, Маріїнськийй парк. Сцена регіоналів оточена залізним парканом – так само, як і новорічна ялинка Попова тиждень тому. Вздовж імпровізованої лінії оборони стоять характерної зовнішності хлопці. Пильнують, аби на територію табору не потрапляли зайві люди.

“Сюди не можна! У нас багато делегацій з областей! Мінімум по чотириста людей з кожної! Розвернутися немає де! Приходьте завтра” – емоційно розповідає охоронець. Така негостинність може насправді означати: бюджет акції лімітовано.

Під сценою зібралося заледве шість сотень протестуючих. Частина з них біля звичних для майданного Києва наметів та польових кухонь. За залізним парканом Ради– кілька тисяч маніфестантів із регіональними прапорами. Хтось намагається потрапити до сцени, але марно.

“Хлопці, пропустіть, будь-ласка! Мені треба всередину! Я вийшов, а зайти не можу”, - скаржиться чоловик охоронцям.

“Нічим не можемо допомогти”, - відповідають ті і розвертаються від стражденного.

Залишені за парканом тягнуться до магазину неподалік. Там купують джентельменський набір – пляшку горілки и печиво.

Тим часом на сцені – традиційний для біло-синіх мітингів Олег Калашніков. Агітує присутних підтримувати политику президента і будувати Європу в Україні. Мітингарі не реагують. Після спічу промовця лунають оплески. З колонок. Любителі ПР мовчки махають прапорами. Чути до болю знайому пісню “Єднаймося”.

Між тим, вулиці Садова, Липська, Шовковична заблоковані автобусами працівників правоохоронних органів. З-за “ПАЗиків” и “Богданів” видно чоловіків у шоломах.  Між будинками котиться голос чи то керівника чергового заводу, чи то сімейного лікаря, чи то голови чергової громадської організації:“Підтримаємо політику президента! Підписання Угоди позбавило б 70% працівників заводів робочих місць! А зараз ми маємо змогу у березні-квітні сісти за стіл переговорів, де буде табличка “Україна”. З нами говоритимуть, як з рівними. І разом з Росією та ЄС ми будемо говорити”,.

“І головне – варто розуміти, що ці переговори будуть вигідними в першу чергу Росії... Україні”, - розповідала чергова активістка ПР.

На Майдані Незалежності  люд заповнював вільний простір, у повітря злітали національні прапори та прапори ЄС. Тут же – символіка трьох політ сил, червоно-чорні стяги. Під стелою Незалежності охочих розмальовували у жовто-блакитні кольори.

Читайте також: «Перемога або смерть»? Про нові виклики Майдану

“Я не хочу в Росію. І тому стою за ЄС. В Росії я вже був. Не сподобалося”, - ділився враженнями сімдесятидевятилітній чоловік з наліпкою “Януковича під арешт” на грудях.

Вздовж вулиці Інститутської тягнулися маніфестанти. Біля входу до метро, поряд з Банковою, де тиждень тому розгорталися справжні бойові дії, збираються чоловіки у шоломах будівельників. “Разом – і до кінця” – скандують вони. Шикують за зразком військових підрозділів.  За командою депутата «Батьківщини» і коменданта Майдану за сумісництвом  Андрія Парубія колона рушає на Грушевського – доблоковувати урядовий квартал. Вмить автобуси силовиків заліплюють зображеннями заґратованого Януковича. Підкочуються мікроавтобуси з апаратурою. З колонок чути пісні «Океану Ельзи». У гастрономі наподалік мітунгувальники запасаються енергетиками і печивом.

Колона вивертає біля Будинку офіцерів. Їм назустріч виходять міліціонери. Регіонали напружились.

“Ми мирні мітингувальники! Ми не хочемо сутичок! Не піддавайтеся на провокації! Приходьте до нас!” – регіоналі не піддаються.

“Я-НУ-КО-ВІЧ!” – кричать з десяток палких шанувальників “пакращення”, потрясаючи прапорами ПР.

Вулицею шириться гуркіт металу. З-за спин прихильників ПР вибігають озброєні щитами міліціонери. Вони  щільною шеренгою повільно сунуть на опозиціонерів. За кілька метрів до першої лінії міліції зупиняються. З-за спин силовиків агресивні “мітингуни” тицяють середні пальці під крики “Геть опозицію! Янукович президент!”

“Дружба! Дружба! Схід и Захід! Північ і Південь! Разом!” – кричить пенсіонерка у накидці ПР.

“Схід і Захід разом!” – дружньо відповідають її опозиціонери.

“Не треба нам ЄС! Не лізьте до нас! Ми розберемося без вашої допомоги!” – розпинається на камери черговий пенсіонер.

“Останній раз на таку хрінь приїжджаю”, - роздратовано буркотить чоловік на лавці у Маріїнці, притуливши до дерева прапор Партії регіонів.

З’являються опозиційні намети. Перед ними нашвидкуруч ставлять барикади з автомобілів. Вулицю Грушевського перекриває вантажівка Renault. “Вільно! – лунає над колоною самооборони Майдану, - але не розходьтеся”.

Дивіться також: Зруйнований пам’ятник Лєніну в Києві

Тим часом на Бессарабській площі як і тиждень тому – «ленініана» . Приблизно із двісті невідомих підходілі до памятника Лєніну. На ідола вождя світового пролетаріату закидають сталевий зашморг. Хвилина – і камяний постамент летить на землю. Площа вибухає криком “Молодці!” Люд співає державний гімн. На гранітну колону замість комуністичного лідера ставлять жовто-блакитний і червоно-чорний прапори. Над усім майорить прапор ЄС. Націоналісти із завзяттям лупають Лєніна кувалдою. Поруч – невеличкий загін МВС споглядає і не втручається.

“Ленін здох! Ленін здох!” – кричать чоловіки у помаранчевих шоломах.
На Майдан спускається вечір. Активісти готуються на чергову, вже дев’ятнадцяту ночівлю. Розгортаються намети під Радою – “південним кордоном” Євромайдану, за словами опозиціонерів. Туди ж тягнуться колони людей з центру. Блокованими залишаються міліціонери в урядовому кварталі. З вантажівок скручують номери, у натовпі розносять чай.

“Будемо стояти до кінця. Нині вже не маємо вибору”, - резюмують хлопці з охорони.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.