Політика

  ▪   Валерія Бурлакова

Мітинги 29 листопада: показуха на Європейській і кров на Майдані

Удень 29-го листопада акції виглядали цілком звично: шаблонно зрежисована вистава від ПР і традиційне віче опозиції на Майдані. Однак до ранку силовий сценарій влади відкрив нову сторінку Євромайдану

Мітинг, згідно з планами регіоналів, мав бути 50-тисячним. Провести його правляча партія вирішила на Європейській площі - вчорашньому стратегічному плацдармі опозиції. Після прибічників влади на площі

 залишились пластикові пляшки з-під пива під ногами. Самі прибічники - чоловіки з золотими зубами, загорнуті у прапори із написом «Янукович - наш президент» похмурі бабусі та діти відверто шкільного віку. Замість обіцяних 50 тисяч станом на четверту годину дня людей тут було  від сили тисячі три. Налаштовані всі мирно. Явно хочуть додому - зокрема, в Енергодар. Зі сцени народ розважали співки другого ешелону, народні депутати від ПР, профспілкові лідери підприємств, що належать регіоналам. Загальний настрій полум’яних промов: житии важко(і де ж обіцяне покращення?!), а у Європі буде ще важче.

Відверто кажучи, не набагато веселіше на Майдані Незалежності. Більшість присутніх теж хотіли додому. Але поїхати не може: тут не відпрацьовують гроші. Тут заспокоюють власне сумління. «Я приїхав виконувати свій конституційний обов'язок, - відрізає львів'янин Тарас. - Захищати Україну». Але він остаточно розчарувався. Завтра, каже, у Львів…

Читайте також: Що буде після Євромайданів?

Серед мітингувальників з інших міст є ті, хто звільнився з роботи для того, щоб бути на Майдані. Вони сподівались творити історію своєї країни. Потрапили на open air. “Чого я сюди приїхав, на дискотеку подивитись?», - ставить риторичне питання ще один гість із Західної України Кияни опускають очі.

Над Майданом лунає запальна мелодія. Зі сцени розповідають: гасла «Слава нації!» та «Смерть ворогам!» на площі недоречні. Мир, любов, революція.

Через дорогу від стели на підтримку Євроінтеграції мітингує навчений гірким досвідом Кабміну «Беркут» - вони вже у протигазах.

- Мамо, хто це? - цікавиться дівчинка років п'яти.

- Міліціонери.

- А чому вони такі страшні? - не заспокоюється дитина.

У двох кроках від страшних міліціонерів веселий літній чоловік видуває величезні мильні бульбашки. У трьох кроках, біля Архангела Міхаїла, не менш веселі хлопці встановлюють екран, невеличку сцену та влаштовують третій мітинг, покликаний, ймовірно, відтягнути хоч кількасот людей з Майдану. Хто виступає організатором дійства, на якому «Василій з Костянтинівки… ой, тобто Костянтин з Василькова…» та інші видатні постаті вчать людей євроінтегруватись, пам'ятати Другу світову та робити добро на кожному кроці нібито не знають ані виступаючі, ані міліціонери, що охороняють сцену.

Читайте також: Євромайдан виходить з берегів

Пам'ятник засновникам Києва прикрашають бандерівські прапори та великий банер «Правий сектор». Тут, біля фонтану, цими днями збираються націоналісти - і дорослі вусаті козаки, і хлопці у шарфах «Динамо» чи «Карпат», і крихітні дівчата у червоно-чорних банданах. Тут можна витерти ноги о стяги «Партії регіонів» та покричати «Слава нації!». Прапорів правих організацій чи партій немає. Але є близько трьох сотень людей та запал. Після виступів Арсенія Яценюка, Олега Тягнибока та Віталія Кличка, представники «Правого сектору», жодного з яких, на відміну від лідерів профспілок, пересічних журналістів та інших невідомих героїв, на сцену не пускають, впевнено прямують до неї.

«Слово «Правому сектору!», - скандують хлопці. - «Революція, а не дискотека!». Зі сцени їх впевнено називають провокаторами. «Ми не провокатори!», - скандує молодь. «Дайте слово!», - лунає ще разів двадцять. Але слово бере Руслана.  

 Братуха, хавчик на халяву! - радіє якійсь нехитрій їжі чоловік у спортивному костюмі - ймовірно, гість з Європейської.

… За кілька годин тут з'являться тітушки з арматурою та «Беркут». Яценюк рятуватиме машини з озвучкою - чи то заради співу Руслани, чи то зарад виступу лідерів опозиції на черговому віче, призначеному на 1 грудня. Новина про спробу розігнати Євромайдан обійде всі ЗМІ. Втім, заклики терміново бігти туди соцмережі все не заповнять. Лише “Добраніч і хай вам щастить”.

Читайте також: Жива кров Євромайданів

…Біля Кабінету міністрів цієї ночі вже не чергують сотні бійців “Беркуту”.  Власне, спецзагони міліції і стали головними дійовими особами цієї ночі: спочатку, близько першої ночі сили спец призначенців оточила Майдан і, потримавши з півгодини протестувальників в облозі, пішли. Втім це були маневри.   О четвертій ранку «Беркут» повернувся, щоб відпрацювати «білоруській сценарій»: Євромайдан брутально розігнали, міліціонери били активістів, понад 30 осіб були затримані і відправлені до Печерського райвідділку МВС.

 

За підсумками учорашнього віче наступну акцію заплановано на 12-00 1 грудня. Майдан повністю оточений міліцією – комунальники готують його до новорічних свят…