Політика

  ▪   Ольга Ворожбит ,   Сергій Воропаєв

Західні політики про Україну: м’яч все ще на українському полі, а двері ЄС завжди відчинені

Західні політики активно відреагували на рішення українського уряду призупинити підготовку до підписання угоди про асоціацію, прийняте у четвер, 21 листопада. Більшість із них висловлює жаль з приводу такого рішення, проте вони все ще сподіваються на те, що Україна змінить його, тому наголошують, що двері ЄС завжди відчинені.

Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ Кетрін Ештон вважає рішення українського уряду розчаруванням як для Євросоюзу, так і для українського народу.

"Реформи, які впроваджувалися протягом останніх місяців, були багатообіцяючими", - заявила вона у своєї заяві щодо України.

"Підписання найбільш амбітної угоди, що її ЄС коли-небудь пропонував країні з-поза його меж, мало б і надалі зміцнювати курс реформ України та надіслати сигнал інвесторам по всьому світу, а також міжнародним фінансовим інституціям, про те, що Україна серйозно ставиться до своєї модернізації та про те, що країна стає передбачуваним і надійним співрозмовником для міжнародних ринків", - додала вона.

Незважаючи на рішення українського уряду, прес-секретар  Кетрін Ештон Майя Косьянчич заявила, що ЄС все одно буде вітати участь Віктора Януковича на саміті у Вільнюсі. "Ми будемо вітати участь президента України. Ми очікуємо, що Україна буде брати участь на саміті у Вільнюсі", - сказала вона.

Єврокомісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле запевнив лідерів української опозиції у незмінності зобов'язань ЄС щодо України.  «ЄС буде готовий відновити підготовку до підписання Угоди про асоціацію, щойно Україна засвідчить свою готовність відновити свій рух до політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС заради блага своїх громадян. Двері до підписання Угоди про асоціацію залишаються відкритими у майбутньому, щойно буде створено відповідні умови", - заявив він у своєму коментарі українському виданню «Дзеркало тижня».

Жаль з приводу рішення українського уряду висловили і доповідачі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) по Україні Майліс Репс та Марієтта де Пурбе-Лінден

«Ми глибоко стурбовані тим, що Україна відвернулася від Європи», - заявили у коментарі Тиждень.ua співдоповідачі.

«Крім того, відмова схвалити закон, який дозволив би Юлії Тимошенко отримати  лікування за кордоном, здається, свідчить про чітку відсутність політичної волі, як щодо вирішення цього питання відповідно до міжнародних рекомендацій, так і вирішити негаразди в юридичному процесі, які підняли питання щодо політично-мотивованого правосуддя», - наголосили Репс та  Пурбе-Лінден.

“Я дуже розчарований рішенням українського уряду. Це означає, що українські лідери обрали короткострокові переваги за рахунок довготривалих вигод, що виходять з асоціації України з ЄС. Непідписання угоди про асоціацію стане великою втратою для України, особливо для українського народу”, - сказав, коментуючи для Тиждень.ua рішення українського уряду віце-президент Європарламенту Яцек Протасевич.

Віце-президент Європарламенту наголосив, що у випадку, якщо угода не буде підписана у Вільнюсі, її підписання буде відкладене на невизначений період часу, що може ще більше віддалити Україну від Європи.

“Разом з тим, це не означає, що двері для асоціації остаточно закриються, ЄС залишається відкритим до європейських мрій та прагнень українського народу, і я сподіваюсь, що український уряд дослухається до тих голосів, які проводять мітинги на Майдані з цього питання, і схвалить відповідальне, далекоглядне та вигідне для майбутнього всієї України рішення”, - підкреслив Протасевич.

Президент Комітету Європарламенту з питань закордонних справ, німецький депутат Ельмар Брок заявляє, що Україна не хоче підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Так він прокоментував рішення українського уряду призупинити підготовку до підписання угоди про асоціацію. “Рішення Януковича свідчить, що українські лідери не хочуть підписувати угоди на цьому етапі через економічні та політичні наслідки російського тиску...Україна тривалий час знала умови, які вона має виконати для підписання угоди з ЄС”, - нагадав він у коментарі Тиждень.ua.

Депутат політичної групи Альянс Європейських консерваторів та реформістів Європейського парламенту Павел Коваль вважає, що й надалі можливо підписати угоду про асоціацію України з ЄС. «Справді, заява уряду була неприємною, але в серйозній політиці немає місця для емоцій, які, природно, виникають, проте є для включення резервного плану», -  заявив Коваль в ефірі Польського Радіо.

На його думку, резервний план повинен базуватися на тому, що наступного тижня підписання угоди все ще можливе. Європарламентар зазначив, що президент України Віктор Янукович не виніс остаточного рішення у цій справі, що залишає місце для дискусій.

Колишній президент Європарламенту, польський євродепутат, Єжи Бузек також вважає, що «навіть зараз не варто складати зброї» і продовжувати шукати можливості підписання угоди про асоціацію на саміті у Вільнюсі. На його думку, якщо Україні й не вдасться цього зробити на саміті у Вільнюсі, то «українські мрії про ЄС»  відкладуться не на десятиліття, як про це дехто говорить, а щонайбільше на кілька років.

Європарламентар Марек Сівець вважає, що м'яч все ще перебуває в грі. «Дія зараз з боку президента (України Віктора Януковича – Ред.). Існує ще якийсь шанс, хоча справи й розвиваються у поганому напрямку», - зазначив він.

Іншої думки Кшиштоф Лісек з Європейської народної партії. За його словами, саміт Східного партнерства закінчиться фіаско, тому що не дійде до підписання угоди про асоціацію між Брюсселем і Києвом. На його думку, український президент хоче зберегти обличчя, тому що багато пообіцяв ЄС. Тому намагається показати, що не поміняв думки щодо питання інтеграції і "прикриватися рішенням уряду".

Інший депутат Європарламенту із Європейської народної партії Данута Хюбнер також не приховує свого розчарування.  «Це погана новина. Цей процес починає перетворюватися у перетягування каната. Шкода», - сказала вона. На її думку, найкращим рішенням було б провести референдум в Україні щодо угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Депутат Європарламенту від групи «зелених» німець Вернер Шульц вважає, що ЄС має підтримати український народ в боротьбі за демократію. «Ми висловлюємо великий жаль з приводу цього крорку українського уряду. Україна, вражена економічно, була нездатна протистояти російському тиску, загрозам та подальшим економічним санкціям. Російські претензії на участь в економічних відносинах ЄС з Україною є абсолютно неприйнятними. Україна була незалежною 20 років, а не російською провінцією», - наголосив у коментарі Тиждень.ua депутат.

Член Комітету Європарламенту у закордонних справах Яцек Саріуш-Вольський вважає, що для підписання угоди про асоціацію, Україні потрібно змінити владу. «Янукович вибрав. Не буде угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі. Україна потребує зміни влади, по-справжньому проєвропейського лідера», - написав у своєму твіттері Яцек Саріуш-Вольський. «На жаль, збулися мої очікування. Янукович відкив карти і показав свої справжні наміри. Діє проти думки держави і народу України», - додав він.

Представник групи Європейських консерваторів та реформістів, британець Чарльз Теннок висловив сподівання, що Угоду підпише наступний український президент

Чарльз Теннок у коментарі Тиждень.ua  також зазначив, що дуже розчарований рішенням українського уряду. “Дуже розчарований та засмучений, однак не здивований, оскільки Президент Янукович не звільнив Юлію Тимошенко, і перебував під надзвичайним російським тиском не підписувати угоду про вільну торгівлю та про асоціацію з ЄС”, - заявив він.

“Я не думаю, що Україна піде шляхом Вірменії та приєднається до  Митного союзу, однак, це чіткий крок назад для всіх, хто хотів євроатлантичного майбутнього для вашої великої країни. Якщо Янукович буде викинутий з влади у 2015 році на вільних виборах, тоді інший Президент від “УДАРу” чи “Батьківщини” зможе відновити угоду про асоціацію та про вільну торгівлю, але на сьогодні Україна перебуває в підвішеному стані”, - підкреслив англійський депутат.

Проте є й депутати Європарламенту, які підтримують рішення українського уряду. Таким є член австрійської Партії свободи Андреас Молзер.  “Я можу зрозуміти рішення уряду, як це було пояснено сьогодні прем’єр-міністром Миколою Азаровим”, - сказав депутат, який входить до складу делегації Європарламенту по зв’язках з Україноюю. “Я думаю, політики в ЄС мають поважати історію та традиційно сильні відносини між Україною та Росією, а також той факт, що Росія бачить Україну в сфері своїх інтересів. Найкращим було б знаходження домовленості між ЄС, Росією та Україною”, - таку думку висловив депутат, спілкуючись з кореспондентом Тиждень.ua.

Стурбовані та розчаровані рішення України також і міністри закордонних справ країн ЄС та США.

"Це упущена можливість. Велика Британія залишається прихильною європейського майбутнього України, більш тісних відносин із Україною, а також підписання Угоди про асоціацію", - сказано в заяві міністра закордонних справ Великої Британії Вільяма Хейга.

На думку міністра, угода є найкращою можливістю для України модернізувати і трансформувати свої інститути та економіку, а також побудувати більш процвітаюче та стабільне майбутнє для українського народу. "Двері залишаються відкритими, і підписання перебуває в руках України", - підкреслив він.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що відмова підписувати угоду про асоціацію з Україною, це Піррова перемога, як для України, так і для Росії. «Я думаю, що ми маємо на це подивитися у довгостроковій перспективі. Це Піррова перемога, оскільки вона зупиняє модернізацію як для України, так і для Росії. Тож, вона може мати короткостроковий ефект, але матиме негативний довгостроковий ефект», - зазначив Більдт.

Він припустив, що Україна прийняла своє рішення через тиск Росії. «Це доволі брутальна гра. Можливо, не повністю неочікувана, але її треба взяти до уваги», - зазначив він щодо дій Росії.

Він також зазначив, що грошова допомога Росії може мати певний короткостроковий ефект, проте буде негативною у довгостроковій перспективі. «Я сподіваюся, що їм (Януковичу та українському уряду - Ред.) пообіцяли певні кошти від Росії, тому що в іншому випадку справи підуть вниз дуже швидко. З мого досвіду, російські гроші – це не допомога, ми це бачимо у випадку із Білоруссю. Вони йдуть взамін на певні умови. Можливо, росіяни куплять кілька стратегічних українських промисловостей. Це дасть короткотермінову грошову ін’єкцію в українську державну казну», - зазначив Більдт.

Розчаровані рішення України також і у США, де останнім часом дуже зацікавилися як Україною, так і Східним партнерством в цілому. “Якщо інформація вірна, і якщо це остаточне рішення українського уряду напередодні саміту у Вільнюсі, ми розчаровані. Ми віримо, що ще є час зняти усі перепони, що залишились на шляху до підписання Угоди у Вільнюсі, якщо докласти відповідні зусилля”, - сказала речниця Держдепартаменту США Джен  Сакі.

Одразу після рішення українського уряду міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський висловив думку, що остаточне рішення щодо угоди про асоціацію з ЄС повинен ухвалювати президент України Віктор Янукович та Рада національної безпеки та оборони.

«Остаточне рішення щодо угоди про асоціацію з ЄС залишається за українською Радою Безпеки та президентом Януковичем. Нехай вони оберуть мудро задля свого народу», - написав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у своєму твіттері.

У п’ятницю, 22 листопада, він висловив своє розчарування рішенням України:

«Польща разом з ЄС розчарована тим, що Україна виявилася не готова взяти на себе модернізацію зусилля", - заявив він. Він також заявив, що текст угоди про асоціацію є й далі готовим до підписання, «як тільки Україна буде готова до реформи своєї економіки і європеїзації своєї держави».

ЄС зробив Україні достатню пропозицію щодо тісного політичного та економічного співробітництва, проте Україна сама має вирішувати свій шлях, - заявив міністр закордонних справ Ґідо Вестервелле. «Ми хочемо, щоб Україна розділяла наші цінності і йшла разом з нами своєю дорогою до більшої свободи і процвітання. Наш інтерес в хороших відносинах з Україною незмінний, наша пропозиція  справжнього партнерства все ще наявна», - заявив міністр закордонних справ ФРН.

Проте, на його думку, це передбачає, що і у Києва повинно бути бажання  рухатися європейським шляхом розвитку.

«Тому ми й визначили ключові пункти, за якими можемо виміряти європейську прихильність в Україні. М’яч зараз на українському полі. Україна має суверенне право вільно вирішувати свій шлях», - наголосив міністр закордонних справ Німеччини.

Жаль  щодо рішення українського уряду також висловив і міністр закордонних справ головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічус. Він ще раз наголосив, що остаточний вибір за українцями. «Європейський Союз завжди казав, що буде готовий підписати Угоду про асоціацію - найбільш амбітну з подібних документів - якщо і коли Україна буде готова, і ЄС завжди наполягав, що остаточний вибір щодо проведення потрібних реформ, лежить на українцях. Беручи до уваги скільки вже було зроблено на цьому шляху, ми шкодуємо про рішення уряду України", - зазначив він у своїй заяві. Лінкявічус також негативно поставився до пропозиції українського уряду проводити тристоронні переговори.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.