Політика

  ▪   Роман Малко

Що думають депутати про підписання Угоди та звільнення Тимошенко

Тиждень.ua опитав депутатів провідних політичних сил щодо найактуальніших питань – законопроекту про лікування ув’язнених за кордоном та шансів на підписання Угоди про асоціацію з ЄС

Ми до останнього дня будемо боротись за можливість підписати угоду з європейцями

Арсеній Яценюк, Батьківщина

Ви уявляєте, щоб Головне слідче управління ГПУ  займалося справою, яка була п’ять років тому, по якій немає ніяких свідків, по якій немає ніяких доказів і приймає рішення здати паспорт заборонити виїзд… І це за два тижні перед самітом. Це абсолютно чітка відповідь, що у них відбувається в голові. Все що тут відбувалося (ВР) і все, що відбувається з Власенком – абсолютно чітка відповідь. Ніхто нікуди не збирається йти. Ну хіба, що якщо їм скажуть що ви можете Власенка закрити і по Тимошенко ще п’ять кримінальних справ відкрити, і ми тоді можливо розглянемо питання, і ви зможете вступити в ЄС. Ну тоді це їх влаштує. Але Європа не здає принципів, а мова зараз йде про принципи.

Ми звернулися до місії Кокса і Кваснєвського з проханням, щоб продовжити місію і сьогодні не робити final report по Україні, а зробити проміжний і фактично, щоби місія працювала до останнього дня у Вільнюсі. Може до Януковича прийде прозріння і він все-таки прийме рішення виконати умови Європейського союзу і підписати угоду. Тому ми до останнього дня будемо боротись за можливість підписати угоду з європейцями. 

Зеленого світла для підписання Угоди у понеділок навряд чи можна сподіватися

Григорій Немиря, Батьківщина

Сьогодні   має відбутися звіт на конференції президентів у Брюсселі. Кокс і Кваснєвський мають представити свої висновки щодо власне одного питання - дотримання виконання умови або недотримання і невиконання.  Йдеться про те, що умова яка сформульована не місією, а радою ЄС формулюється таким чином. «Вирішення питання політичного вмотивованого вибіркового правосуддя.» В практичному сенсі це означає вирішення питання, оскільки воно набуло вже символічного значення, Юлії Тимошенко як перший крок, який би засвідчив серйозність намірів української влади, надання можливості  лікування Юлії Тимошенко в Берліні, в клініці Шаріте, на пропозицію уряду Німеччини.

Вони сьогодні підкреслили, що ідея прийняття окремого закону - це не їхня ідея. Їх ідеєю було і залишається застосування помилування. Ідея прийняття окремого закону - це ідея президента. Їх очікування в зв’язку з цим, чим і пояснюється їх приїзд саме сьогодні і присутність під час позачергової сесії, що партія, почесним президентом якої є Віктор Янукович, а головою якої є прем’єр-міністр України, на запрошення якого вони і приїжджають до України, і партія яка має більшість в ВР, фактично допоможе президенту України дотримати обіцянку, яку він давав вже багато разів, як мінімум 8 за останній місяць.

Цього не відбулося, тому сьогодні вони нажаль вимушені будуть доповісти ту ситуацію, яка залишається. В той же час вони підтвердили під час спілкування з опозицією, вони отримали запевнення української влади, що вже наступного пленарного тижня, а більш конкретно 19 листопада, цей закон може бути проголосований. Він буде негайно підписаний, що також пообіцяли, президентом максимум в середу, що уможливить подальші кроки, зокрема якщо буде закон який потребуватиме окремого ще судового засідання, це буде зроблено в ті ж наступні дні.

Вони підкреслили, з цієї точки зору, критерії  виконання або невиконання. Не лише прийняття закону на папері і навіть підписання його президентом, і навіть наявність відповідного згідно з законом рішення суду, а не чергової судової імпровізації, а й виконання цього закону, свідченням чого буде присутність Юлії Тимошенко вже в Берліні в клініці Шаріте, а не в Качанівській колонії.

Читайте також: Політичні сценарії звільнення Тимошенко: лікування в Німеччині, часткове чи повне помилування

Деталі і параметри закону очевидні всім. Можуть бути якісь нюанси, але по суті питання полягає в тому, що немає бути якихось перешкод не має бути якихось відкладань в часі на після саміту. Перший крок має бути чітким, без якихось обмежень. Це можливість отримати  лікування.

Якщо застосувати аналогію по контролю над озброєннями, то Кокс і Кваснєвський фактично є верифікаційним механізмом. Вони присутні тут під час розгляду питання на запрошення підкреслюю уряду України і ВР. Їх представники на рівні експертів будуть присутні на всіх засіданнях робочої групи, сьогодні було підтверджено, що робоча група буде засідати в відкритому режимі, в даному випадку цей верифікаційний механізм застосований для того, щоб вже в поточному режимі інформувати столиці країн членів ЄС про те, що насправді відбувається. В цьому сенсі я бачу їх відданість, їх професійність. Вони працюють в межах чітко визначеного мандату. В даному випадку ми бачимо також політичну волю опозиції, яка зробила крок на зустріч, погодившись проголосувати без дебатів в першому читанні закони про прокуратуру, хоча ми маємо до нього застереження, зокрема до статті 24 яка зберігає загальний нагляд, і про вибори. Чого немає нажаль, це чіткого доказу політичної волі щодо вирішення питання політично вмотивованого переслідування.

Кокс і Кваснєвський працюють відповідально. Ми побачили їхню повну відданість, серйозність намірів і добру волю. Вони були присутні сьогодні в черговий раз у залі ВР, вони підкреслили черговий раз, що приїхали сюди і 27 разів вже приїжджали не за власною ініціативою, а на запрошення Уряду України, в черговий раз підтвердили, що їх запевнили, що питання буде вирішено і вони в черговий раз дали нагоду і зберегли шанс для української влади продемонструвати політичну волю, свідченням чого можуть бути чіткі дії, а саме голоси за прийняття закону, а також уможливлення Юлі Тимошенко ще до Вільнюського саміту почати отримувати медичну допомогу у клініці Шаріте у Берліні.

На жаль, на мою особисту думку,  зеленого світла для підписання Угоди у понеділок на засіданні міністрів закордонних справ, з огляду на відсутність відчутного прогресу сьогодні, навряд чи можна сподіватися. Це звісно будуть вирішувати міністри, але, зважаючи на логіку подій, вони ймовірно вимушені будуть констатувати на підставі звітів місії Кокса-Кваснєвського і своїх представництв тут, що станом на 18  ключових умов залишаються не виконан,і вони сподіваються і покладають на дії на те, що місія Кокса-Кваснєвського продовжена і отримала певні запевнення і має певні очікування, вони приймуть до відома намір і плани цієї місії повернутися до України і фактично знову підтвердять позицію. Що є фактично політична воля з боку ЄС щодо підписання цієї угоди за умови виконання відповідних критеріїв в час до Вільнюського саміту.

Це напевно найбільш величезна геополітична гра після Другої світової війни і розвалу СРСР

Віктор Чумак, Удар

Перспективи прийняття закону про лікування ув’язнених дуже мізерні, бо є абсолютно чітка позиція Банкової. Їм цього не треба. Ситуація така, що їх влаштовує тільки одне - це Юля за ґратами. Що ще можна вирішити? Мені здається, що головне завдання яке вони ставлять це показати, що ми з ваших 11-19-ти всі пункти виконали за винятком одного, тому як собі хочете.

А от перспектива підписання  - це вже питання достатньо серйозних політичних розкладів.  Наскільки Європа готова закрити на Юлію Тимошенко очі?

Тут не тільки Європа, тут будуть напевне дуже серйозні консультації в рамках Берлін– Вашингтон, Брюссель- Вашингтона і таке інше. Бо, за великим рахунком, як на сьогоднішній день, це напевно найбільш величезна геополітична гра після Другої світової війни і розвалу СРСР. Це на мій погляд. Уявіть собі, що це рішення або туди, або туди може зовсім по іншому розставити всі баланси в світі. 

Якщо  висококваліфікований юрист має завдання завалити закон, він це зробить

Андрій Міщенко, Свобода

Я є заступником керівника робочої групи з підготовки законопроектів щодо лікування за кордоном осіб, позбавлених волі. І там відбувалося приблизно так.  

Люди від більшості сідали і займалися тролінгом, видавали рецензії – не там кому поставили, не ту статтю взяли… Ми ж зі свого боку фактично йшли кожну годину на поступки, ті, які вимагала більшість, тобто вони виставили 19 питань, ми проголосували консенсусом за сім, потім внесли ще три, потім ми забрали ще два питання. Тобто, якби була воля і реальне бажання виконати навіть тих самих 19 принципових їхніх вимог, думаю, цей законопроект був би розроблений.

Але ми маємо розуміти, що якщо  висококваліфікований юрист має завдання завалити закон, він це зробить. І фактично ПР в цю групу дала таких висококваліфікованих тролів – Олійника, Богословську та інших . 

Вони робили видимість роботи, перед камерами кожен самолюбувався, вони могли продовжити роботу робочої групи ще не одну  годину, але ми прекрасно розуміємо, що кожен день вони би виставляли нові і нові принципи, що не мають нічого спільного з волею.

Цей законопроект не лежить у правовій площині, він лежить в площині політико-правовій. Вони хотіли, щоб ми не пхалися до статті 365 щодо декриміналізації – ми зняли це питання, вони хотіли внести список осіб, щодо яких не буде це підпадати – ми це зробили, вони хотіли правки до кримінально-виконавчого кодексу, кримінально процесуального кодексу – ми їх внесли. Вони хотіли двохсторонню угоду, тому що не може Україна нав’язувати свою волю іншій країні – ми на це погодилися.

Вони вимагали, щоби особа була випущена на лікування за рішенням суду – ми це зробили.  Тобто основні речі, на яких вони могли би спекулювати. Просто немає волі.

Я би поставив більше 50% на те, що Угода буде підписана

Олег Зарубінський, ПР

Деякі депутати, хоча б позірно, але весь час, наполягають, щоб це був закон по Юлії. Так не може бути. Не може бути прийнятий закон по одній особі. Світова практика такого не знає, українська теж. Це має бути закон, який стосується всіх громадян, а точніше можливості всіх громадян, які є ув’язнені, за винятком, як я вважаю, тих, яких просто не можна відпускати, мова йде про найтяжчі злочини, щоб вони мали можливість лікуватися за межами пенітенціарної системи. І якщо забрати всю метушню політичну, всю мішуру всі нашарування, залишається дуже простий дискурс або дихотомічна ситуація. Опозиція хоче, щоб це був закон про позбавлення від покарання під приводом лікування за кордоном, і вона це не приховує, ПР вважає що це має бути закон про лікування за кордоном яке б не ототожнювалося зі звільненням від покаранням. От і все. Або мова йде про лікування і відповідно людина має своє покарання понести, або звільнення від покарання під приводом лікування за кордоном. От дихотомія.

Я не вважаю що підписання угоди має залежати від того, хто на кого робить ставку, хто хоче мати керованого і повністю залежного агента впливу, чи Москва чи Брюссель. Всі ключові моменти Україна пройшла. Залишився закон про прокуратуру, в який мені здається спеціально внесли 500 поправок, коли хочуть щось змінити вносять 10 поправок і наполягають на цьому всією фракцією, коли хочуть заблокувати процес. Порахуйте,  скільки це пленарних засідань. Для чого це зроблено, я не розумію. Можливо, щоб закон про прокуратуру не був прийнятий. Те саме стосується закону про виборчу систему.  .

І  тоді залишиться тільки одне питання. Чи Юлія Тимошенко є тим, із-за кого Європейський союз не підписує із Україною угоду, чи це не так. От і все. Моя думка така. Не може доля людини, навіть відомої людини, навіть впливової в певному середовищі визначати долю країни. 

Якщо б я грав на політичному тоталізаторі,   я би поставив більше 50% на те, що Угода буде підписана, у всякому разі Україна  цю угоду готова підписати, хотілось би щоб ЄС також був готовий

Немає такого законопроекту, який би взяли за основу

Сергій Міщенко, позафракційний

Немає такого законопроекту, який би взяли за основу. На сьогодні вже існує шість законопроектів, і жоден з них не взятий за основу.

Був шанс, починаючи з 18 жовтня, коли вважали компромісним мій законопроект. Пам’ятаєте, влада казала, що вони готові проголосувати в першому читанні мій законопроект. Але замість цього, якісь невідомі стосунки, бруд, грязюка на мою адресу була вилита. Потім знову думка змінилася. Зараз вони готові голосувати за мій чи аналогічний законопроект, опозиція мається на увазі. Сьогодні зареєстрований законопроект, опозиційні депутати зареєстрували, аналогічний моєму. Це місяць треба було шукати компроміс, щоби в кінці зареєструвати, коли вже немає шансу на голосування, аналогічний моєму законопроект.  На жаль, влада уже не готова голосувати ні за мій, ні за цей законопроект. Тому що, я впевнений, прийнято рішення йти до Європейського союзу взагалі без цього законопроекту. Якщо асоціація не буде підписана тоді міняти на план «Б» - зміна векторності. Тому і йдуть зараз ці перемовини з Росією, про кращі умови, атом, авіацію кредити і таке інше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.