Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Торговельна війна: симпатії Євросоюзу до України зросли

Депутати Європарламенту висловили абсолютну підтримку України у її торгових суперечках з Росією.

  28 серпня комітет у закордонних справах Європейського парламенту провів позачергове засідання, присвячене поточній ситуації в Сирії та Єгипті і торговому конфлікту між Україною та Росією.

Європейські посадовці від самого початку конфлікту рішуче засудили дії Москви, назвавши їх зазіханням на суверенне право України на свій геополітичний вибір. За наслідками засідання комітету на майбутній сесії Європарламенту ймовірно буде прийнята окрема резолюція, присвячена україно-російським відносинам. Безсумнівно, вона буде дуже жорсткою до нашого північного сусіда, зокрема міститиме заклик до РФ не втручатися в україно-європейські стосунки.

«Ми вперше стикаємося з такою реакцією третьої сторони за увесь досвід укладання угод про асоціацію», - відверто заявив функціонер Європейської служби зовнішніх дій Гуннар Віганд, що був головним доповідачем з питання (прикметно, що російську сторону на засідання комітету не запросили). Віганд зацитував останні резонансні заяви Владіміра Путіна та його радника Сєрґєя Ґлазьєва, в яких вони погрожують створити Україні «суворі умови» торгівлі у випадку подальшого руху Києва до ЄС. Окремо європосадовець підкреслив, що Європа не менше за Україну зацікавлена у негайному припиненні будь-яких торгівельних конфліктів. У свою чергу, голова комітету Ельмар Брок висловив думку, що була лейтмотивом багатьох наступних виступів – українська політика має визначатися не у Москві, і навіть не Брюсселі, а лише в Києві.

Читайте також: Західні ЗМІ про торговельну війну

Євродепутати різних фракцій у своїх виступах були єдині в засудженні позиції Росії – як ті, кого прийнято вважати «протимошенківцями», наприклад, «зелені», так і партнери регіоналів – прогресивні соціал-демократи. Окремі виступаючі назвіть дозволяли собі відверто глузувати над російськими очільниками. Зокрема, поляк Кшиштоф Лісєк з Європейської народної партії запропонував вручити Путіну премію за досягнення в медицині – адже завдяки його діям реальні геополітичні мотиви Кремля стали очевидними навіть для тих, хто їх раніше не помічав.

Решта євродепутатів були не менш красномовними та прямими. Так, наприклад, есдек Марек Сівєц зазначив, що своїми діями Москва погрожує не українським олігархам, а цілому українському народу, співкерівниця групи зелених Ребекка Гармс підкреслила, що вжиті Росією санкції йдуть цілковито врозріз із правилами Світової організації торгівлі.

Найдалі ж пішов «народник» Павел Коваль, який на початку свого виступу одразу попередив, що скаже «шокуючу річ». Так, Коваль закликав не чекати з підписанням Угоди про асоціацію до листопадового саміту у Вільнюсі, а підписати її буквально «наступного тижня, у Києві чи в Брюсселі».

Читайте також: Якими будуть реальні втрати української економіки від торговельної війни з РФ

Втім, українські владі не варто особливо розраховувати, що через російський тиск Брюссель закриє очі на невиконання Києвом своїх обіцянок (хоча симпатії європейців до України як до «жертви» сусіда-агресора, схоже, зросли). Після вчорашньої зустрічі єврокомісара Штефана Фюле з головою РНБОУ Андрієм Клюєвим європосадовець зазначив, що не може бути й мови про відмову від будь-яких вимог чи критеріїв підписання Угоди, зокрема щодо вирішення проблеми з вибірковим правосуддям (тобто зі звільненням Юлії Тимошенко).

Про Тимошенко в Брюсселі згадували і запрошені на засідання єврокомітету Арсеній Яценюк та Віталій Кличко (Олег Тягнибок чомусь був відсутній). Загалом лідери опозиції не сказали нічого такого, про що б вони не говорили в Україні: безальтернативним геополітичним вибором України є шлях до Європи, і успіх на цьому шляху залежить насамперед від нинішньої української влади.

Принагідно можна відзначити, що неофіційне іміджеві змагання перед очима євродепутатів лідер «Батьківщини» у лідера УДАРу впевнено виграв. Останній вирішив виступати німецькою мовою (очевидно, вважаючи, що володіє нею краще від англійської). Але вразити європейців своїми знаннями йому не вдалося: Кличко говорив (вірніше, читав з парпірця) повільно, із зупинками та вкрай скаліченою вимовою. Натомість Яценюк виступив доброю та вільною англійською без «шпаргалки» і загалом виглядав впевненіше, тримався відверто відсторонено від свого соратника по опозиційному табору і під час промови Кличка навіть не вдягнув навушники з перекладом (при тому, що німецьку Арсеній Петрович не знає).

Однак внутрішньоукраїнські справи поки відійшли на другий план. Опозиціонери в Брюсселі загалом виступали в унісон з послом України при ЄС Костянтином Єлісєєвим, демонструючи готовність до співпраці заради української європейської перспективи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.