Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Янукович запровадив нові традиції призначення Героїв України

З нагоди 22-го Дня Незалежності президент Віктор Янукович вручив 11 звань Героя України Таким чином, на сьогодні це звання мають 286 осіб.

З них наразі серед живих – 217 осіб. При цьому слід враховувати, що «Герой України» 27 разів вручався посмертно.

Крім того, 27 Героїв України отримали Золоту Зірку, що вручається за подвиг, часто – пов’язаний з порятунком життя людей. Решта – Орден Держави.

Найчастіше вручав Героя України Віктор Ющенко: за одну президентську каденцію він робив це 114 разів. Його попередник Леонід Кучма, що був президентом два терміни, створив 132 Герої. Чинний президент Віктор Янукович – поки тільки 40.

Можна говорити, що президент Янукович заснував власні традиції нагороджень Героїв України. Окрім того, що він дає це звання рідше порівняно зі своїми попередниками, Герої за Януковича з’являються на диво рівними «порціями»: по 11 осіб щороку, окрім 2012, коли їх було тільки десятеро.

По-друге, він також став першим президентом, котрий вручає звання Героя винятково до Дня Незалежності та до Дня шахтаря. 39 із 40 відповідних указів датовані 21 – 26 серпня, а у 2012 році взагалі всі укази датовані 24 серпня.

Читайте також: Українські нагороди для іноземців: ордени королям і патріархам, Путіну – меч

Єдиний виняток пов’язаний з предстоятелем Української православної церкви Московського патріархату Володимиром (Сабоданом). Він став Героєм України 9 липня 2011 року, на 45-річчя хіротонії. Втім, у відповідному указі сказано також: «…з нагоди 20-річчя Незалежності України».

Крім того, Янукович установив власну традицію вручення «Золотої Зірки».

Як за Кучми, так і за Ющенка цю нагороду, котра вручається, нагадаємо, за подвиг, найчастіше отримували (зазвичай посмертно) герої Другої Світової війни. Крім того, Віктор Ющенко у 2006 році нагородив «Золотою Зіркою» (також посмертно) групу ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

За Кучми «Зірку» також отримали перший український космонавт Леонід Каденюк, генерал міліції Анатолій Француз (за затримання міжнародної терористичної групи та звільнення заручників – у 2002 році це була дуже гучна історія з погонею через пів-України, варта голлівудського блокбастера), сержант-десантник Василь Мельников (загинув в Іраку). Крім того, Кучма нагороджував «Зіркою» спортсменів: Олімпійську чемпіонку Яну Клочкову і Паралімпійського чемпіона Віктора Смирнова.

Ну, і за всіх президентів «Зірки» вряди-годи удостоювався той чи інший льотчик-випробувач.

Один льотчик – Герой України – «числиться» і за Віктором Януковичем. Водночас решта «Золотих Зірок» (4 шт.) видані ним у 2010 році шахтарям. І, якщо судити з офіційних формулювань, не за подвиги (котрим дійсно є місце в шахтах), а за визначні результати роботи й багаторічну самовіддану працю – словом, за те, за що дають Орден Держави.

Після 2010 року Янукович перестав давати шахтарям «Зірки» (з 2012 він поки не давав їх взагалі). Але шахтарі лишаються Героями. У 2011 році президент нагородив цим званням чотирьох гірників, від машиніста до начальника дільниці; у 2012 – трьох (прохідника, машиніста й відбійника); а у 2013 – аж п’ятьох. Серед останніх – два «звичайних» шахтарі, забійник, бригадир і, вперше, цілий генеральний директор вуглевидобувного підприємства. Кому цікаво – йдеться про «Ровенькиантрацит».

Таким чином, якщо судити з нагородження Героїв України, президент Янукович вважає а) що їх має бути не більше дюжини на рік, б) що достойними приводами для подібних нагород є тільки День Незалежності та День шахтаря.

На четвертому році правління це цілком можна назвати традиціями. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.