Політика

  ▪   Євген Стратієвський
  ▪   Донецьк

Ув’язнення донецького лідера «Батьківщини»: тінь політичних переслідувань і кадровий прорахунок опозиції

5 серпня, у другу річницю ув’язнення Юлії Тимошенко, голову Донецької обласної організації «Батьківщина» Костянтина Матейченка засудили до трьох років позбавлення волі за справу, дворічної давнини

На офіційному сайті обласної прокуратури без згадування прізвища місцевого опозиціонера повідомлено, що Артемівський суд Донецької області виніс вирок за незаконний видобуток корисних копалин.

З 2002 до 2010 року Матейченко обіймав посаду голови селища Покровське (Артемівський район Донецької області). «Як стверджувало слідство, – повідомляє прес-служба донецької «Батьківщини», – перебуваючи на посаді сільського голови, Костянтин Матейченко виніс на розгляд місцевих депутатів проект рішення щодо відведення земель під розробку кар’єра з видобування гіпсу, який начебто не пройшов усіх необхідних державних експертиз».

Прес-служба обласної прокуратури зазначає, що кримінальну справу за фактом незаконного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення було порушено 7 липня 2011 року. Суд встановив, що «посадовці суб’єкта господарювання діяли у складі організованої злочинної групи, ними завдано шкоди на суму понад 2 мільйони гривень».

Адвокат Матейченка Євген Ісаєв сказав, що «це був не судовий процес, а відверта анархія» і «політична розправа над людиною». Донецькі соратники Юлії Тимошенко вважають вердикт суду політичним замовленням, зазначаючи, що обласна «Батьківщина» вже не раз зверталася до представників правосуддя з вимогою припинити тиск на свого керівника. «Через судовий процес у стінах Артемівського міськрайсуду влада всіма способами намагалася ізолювати Костянтина Матейченка від партійної роботи», – йдеться в заяві місцевого осередку партії.

Варто також нагадати, що 18 травня, у день проведення київської акції «Вставай, Україно!», Матейченка викликали одразу три відомства: Київський районний суд у місті Донецьку, податкова міліція в Донецькій області та Артемівський міськрайсуд. А 31 травня, під час донецького мітингу опозиції, Матейченкові вручили чергову повістку до слідчого головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області. Крім цього, у червні податківці влаштували перевірку артемівського приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське», засновником якого є Матейченко.

6 серпня донецька «Батьківщина» збирається провести екстрене засідання обласного бюро та позачергову нараду керівників міських і районних парторганізацій, а також засідання координаційної ради, до складу якої увійдуть представники політичних партій і громадських організацій Донеччини.

Через непередбачувану кадрову політику місцевої «Батьківщини» важко судити про те, хто може стати новим очільником обласної парторганізації. Але серед ймовірних кандидатів варто виділити голову Донецької територіальної організації «Фронту змін» Олександра Ярошенка (цей варіант актуальний при подальшому злитті партій Юлії Тимошенко і Арсенія Яценюка на місцевому рівні), а також нинішнього виконуючого обов’язки голови Донецької міської парторганізації «Батьківщини» Вадима Юрчака (цю кандидатуру слід розглядати суто з формально-бюрократичної точки зору).

 Донецький політолог з місцевої організації Комітету виборців України Олександр Клюжев  так коментує ситуацію :

Виключати політичну складову у діяльності правоохоронних органів у цій справі не можна, бо ми вже не раз бачили приклади кримінальних справ з очевидними політичними мотивами. Гіпотетично однією зі стратегій влади могла бути спроба дискредитувати в очах місцевих виборців увесь опозиційний рух в особі обласного лідера «Батьківщини».

Проте в ситуації з Матейченком дивує кадрова політика опозиції, коли на ключові посади у регіональному осередку провідної опозиційної сили призначають людей, які мають історію протистоянь з правоохоронними органами у справах, пов’язаних з бізнесом чи управлінською діяльністю.

Матейченко вже знаходився у судовому процесі, коли його призначали на посаду голови місцевої «Батьківщини». Тут ми можемо згадати і лідера виборчого штабу Об'єднаної опозиції у Донецькій області Олександра Ярошенка, котрий через бізнесові справи теж мав конфлікти з правоохоронними органами. Також певні аналогії простежуються у випадку з колишнім лідером обласної «Батьківщини» Гарегіном Арутюновим. Серед тих, хто може бути лідером обласної команди Юлії Тимошенко, є багато людей, у котрих немає за плечима конфліктів з правоохоронними органами. Опозиціонерам у цьому плані є над чим замислитися.

А ще дивує пасивність обласної «Батьківщини» щодо інформування громадськості саме про перебіг судового процесу над Матейченко, адже інформаційна хвиля пішла фактично вже після оголошення вироку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.