Політика

  ▪   Вікторія Матола

Призначення "єнакієвського" голови КС не здивувало експертів і обурило опозицію

Єнакіївське походження новообраного глави Конституційного Суду В’ячеслава Овчаренка нікого не здивувало, ба більше, ще раз підтвердило ставку влади на лояльних до першої особи людей.

Обрання судді, що "загубив" кримінальні справи Януковича

18 липня судді Конституційного Суду обрали головою В’ячеслава Овчаренка у зв’язку із завершенням трирічного терміну повноважень його попередника Анатолія Головіна

Як виявилося, окрім абсолютного земляцтва з Януковичем в біографії Овчаренка міститься ще один фрагмент, пов'язаний з нинішнім президентом. 

З жовтня 2001 року по грудень 2002 року Овчаренко працював суддею Єнакіївського міського суду. Згодом був головою цього ж суду. 

Як пише "Українська правда", після призначення на цю посаду, з'ясувалося, що безслідно зникли матеріали справ про засудження Віктора Януковича.

"Зі свідчень Овчаренка випливає, що в акті прийому-передачі були відсутні кримінальні справи про засудження Януковича...", - говориться в постанові про відмову в порушенні кримінальної справи проти співробітників Єнакіївського міськсуду.

"У своїх свідченнях Овчаренко пояснив факт зникнення документів тим, що в період з 1989 по 2000 у Єнакіївському міському суді була відсутня належна охорона приміщень".

У серпні 2006 року Верховна Рада призначила його суддею КС за квотою Партії регіонів.

Перша похвала від Януковича

Майже одночасно з появою на сайті КС новини про обрання нового глави суду на сайті президента розмістили привітання Овчаренка від Януковича. Зокрема, він висловив переконання, що Овчаренко сприятиме утвердженню принципів правової держави. «Переконаний, що Ваші знання і професійний досвід, авторитет та організаторський потенціал сприятимуть подальшому утвердженню принципів правової держави, здійсненню Конституційним Судом  його високої місії – гарантування верховенства Основного Закону України», - йдеться у вітанні Януковича.

Опозиція називає Овчаренка "символом безкарності і нахабності влади"

У партії УДАР заявили, що останні кадрові призначення в КС підтвердили, що «сенс існування такого суду в нинішніх правових межах повністю себе вичерпав». «Такий конституційний орган не потрібен Україні, оскільки головним його завданням, окрім суто декоративних, є затвердження документів, розроблених в Адміністрації президента», - заявили в партії.

У заяві йдеться, що «з єдиного органу конституційної юрисдикції КСУ перетворився на  місце працевлаштування родичів і друзів», а В’ячеслав Овчаренко на посаді голови Конституційного суду є «символом безкарності, нахабності та вседозволеності діючої влади».

Водночас «Батьківщина» вважає, що обрання голови КС на сьогоднішній день не має жодного значення, «оскільки суд вже давно втратив свою незалежність та фактично самоліквідувався».

Призначення чергового "донецького" не дивує експертів, але насторожує

Депутат ІІІ-VI скликань Верховної Ради, президент Інститут виборчого права Юрій Ключковський вважає, що КС з 2010 року абсолютно керований владою і зміна керівництва тільки це підкреслила. 

Сама фігура голови КС, як зауважує він, великої ролі не відіграє, хіба організовує роботу суду. «І в цьому сенсі його роль відчутна», – додав експерт.

«Однак сам спосіб обрання голови КС абсолютною більшістю голосів крім двох людей, які в КС займають більш проконституційну позицію, показує, що КС абсолютно керований. Він просто не виконує своєї функції органу конституційної юстиції, а є органом політичного замовлення, який, на жаль, штампує потрібні комусь рішення, незважаючи на Конституцію, право, закони, європейські стандарти, виходячи виключно з вказівок», – відзначив Ключковський і додав, що «зміна керівництва КС тільки підкреслює таку «функцію» КС, яку він почав виконувати фактично з 2010 року і продовжує далі».

Стурбованість після кадрових змін у КС висловив політолог Вадим Карасьов. На його думку, це вказує на те, що рівень професійної кваліфікації суду знижується. 

«Конституційний суд України вже давно перетворився на технічний інструмент правлячого режиму. Тому обрання нового голови КС за ознакою єнакієвсько-донецького походження – це заміна в технічному інструменті нинішньої влади. Як попередній, так і нинішній голова КС, – абсолютно лояльні виключно до першої особи в країні. І оскільки термін перебування на посаді попереднього закінчився, обрання нового було абсолютно запрограмованим», – заявив Карасьов.

У свою чергу, екс-суддя КС Микола Козюбра бачить необхідність у переатестації суддів в Україні.

«В Україні є досить добре підготовані судді загальної юрисдикції. Серед них чимало стажувалися за кордоном. Інша справа, чи втримаються вони в судовій системі, чи їх виштовхнуть звідти. Тобто є претензії до системи в цілому, а не до кваліфікації суддів. І справді гостро стоїть проблема переатестації, якщо не вживати термін люстрація. Не йдеться про повну заміну всіх суддів. Це просто нереально. Однак, треба принаймні до половини їх «почистити», особливо тих, хто причетний до скандальних рішень, включаючи і суддів КС. Це – очевидно неминуче. Втім, коли це буде, поки важко сказати», – заявив він.

Попри це він категорично виступив проти ініціативи опозиції, що пропонує ліквідувати Конституційний Суд, а його функції передати Верховному Суду. За його словами, треба змінювати підходи до формування Конституційного Суду, а не передавати його функції судам загальної юрисдикції, котрі з цим не впораються.

«Судді судів в загальної юрисдикції не готові до цих повноважень і Верховний Суд в тому числі. Це – не властиво нашій системі і суддям, що підтверджує нинішній склад КС, де більшість суддів – із судів загальної юрисдикції», – зазначив Козюбра.

Варто зауважити, що в українських судах станом на 1 січня цього року працювало 8214 суддів. 5867 із них обрано на посаду безстроково.

Сім мотоциклів та годинник за $27 тис.

Згідно із декларацією Овчаренка за 2012 рік, загальна сума його доходу становить майже 441 тис. грн. Крім цього, йому належить земельна ділянка загальною площею 60 тис. 900 м², два жилових будинки (загальною площею 200 м² та 93 м²), третина квартири, площею 116,4 м², гаражі (площа - 102,6 м² та 25 м²). Овчаренко також має два легкових автомобілі (Audi 2011 року випуску та Mitsubishi 2009), мікроавтобус Volkswagen Multivan 2011 року випуску та сім мотоциклів (чотири мотоцикли Yamaha 2008, 2009, 2011 років випуску, Аtlantic 2008 року випуску, Harley Davidson 2011 року, V Маx 2010 року випуску), трактор СК-35 2012 року випуску. На рахунках у банках він має 40 тис. грн.

У лютому цього року журналісти сфотографували Овчаренка з годинником Breguet Marine Chronograph 5827bb/12/9z8. Виробник пропонує ціну за нього у $32 тис. 400, але на ринку годинник вже коштує $27 тис.

 
 
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.