Політика

  ▪   Спілкувався: Мілан Лєліч

Аркадій Корнацький: «Якщо я зареєструюсь кандидатом в депутати, на мене буде замах»

Кандидат від опозиції по 132 округу на Миколаївщині розповів, як нищать його бізнес та його особисто, президентську «Сім’ю», шанси на повторних виборах, ставлення до «тушок» та інше.

Аркадій Корнацький – серед п’яти опозиційних кандидатів в нардепи, у яких відібрали депутатство минулої осені. Фактичний переможець 132 округу, що з центром у Первомайську, зараз готовий до нової битви, вже на майбутніх повторних виборах. На відміну від попередньої виборчої кампанії, Корнацький має намір не виїжджати за межі України, попри шалений тиск на його бізнес та інформацію про ймовірний замах.

Тиждень.ua: Аркадію Олексійовичу, в якому стані знаходяться зараз кримінальні справи, порушені щодо «Агрофірми Корнацьких»?

Кримінальних справ дуже багато, понад тридцять. Як не дивно, останнім часом порушуються навіть справи у сусідніх районах. Наше підприємство зареєстроване в Київській області, територіально знаходиться в Первомайському і Кривоозерському районах Миколаївщини, а справа чомусь була порушена міліцією Врадіївського району Миколаївської області, до якого ми взагалі не маємо одного стосунку. Нам намагаються інкримінувати те, що ми хотіли захопити землі фіктивної фірми «Приват-Агро», яка спеціально створена губернатором Кругловим для захоплення землі Корнацьких.

Більшість із порушених справ починають вмирати майже одразу після порушення, бо вони відкриваються на сфальшованих підставах чи взагалі без таких, в будь-якому разі – без події і складу злочину. Зараз є дві найбільш значимі справи. Перша - проти працівників підприємства, які брали участь у протестних акціях після минулорічних виборів, вона явно спрямована на їх залякування перед виборами майбутніми. Друга справа взагалі виглядає анекдотично. 16 квітня цього року головному бухгалтеру підприємства Людмилі Нікіткіній винесли вирок (за яким, до речі, з неї було знято значну частину обвинувачень), а з майна було знято арешт. І ось 17 квітня слідчий у Первомайську порушує нову справу з формулюванням «упередити розтрату арештованого майна».

Тиждень.ua: Ви ж сказали щойно, що з майна зняли арешт.

Так, арешт був накладений слідчим ще минулого року, але в суді не було подано цивільного позову у кримінальній праці задля забезпечення вимог. Таким чином, арешт де-факто зійшов нанівець. Тим не менш, суддя Києво-Святошинського району, де чомусь розглядалась справа, цей арешт скасував. Тож арешту не було, потім його ще й скасували, але у Первомайську стали переживати, що майно, яке не арештовано, ми розтратимо. Тобто маємо суцільний абсурд. Крім того, слідчий постановив опечатати склади і поставити на нього свої замки – тобто вчинив дію, взагалі не передбачену законодавством. Такими діями унеможливлюється господарська діяльність підприємства. 

Тиждень.ua: Тобто «Агрофірма Корнацьких» зараз паралізована?

Вона ще працює, але на залишках ресурсів плюс на певних дотаціях з боку засновників, якими є мої діти. За два-два з половиною тижні треба буде збирати врожай, до цього треба підготуватися, видати аванс людям, як ми робимо це завжди. Раніше ми в такий час закінчували маркетинговий рік, розпродавали всю нашу продукцію, видавали орендні платежі людям, надавали величезну соціальну допомогу школам, дитячим садкам, ФАПам тощо. Зараз ми цього зробити не можемо, бо наш врожай лежить опечатаний. Ми будемо думати, як вийти з цього становища. Знаючи, що ми ніякого злочину не вчиняли, ми скоро таки почнемо розпоряджатися нашою продукцією і виконувати, в першу чергу, наші соціальні обов’язки.

Тиждень.ua: Персонально ви проходите по цих справах?

Ні. Я ніколи не керував підприємством. Навіть, коли я був його засновником,  в діяльність підприємства не втручався.

Тиждень.ua: Ви говорите, що фірма розвалюється. Яка доля чималого майна та землі, що їй належить?

Очевидно, всі потуги спрямовані на те, щоб підприємство зробити банкрутом, потім техніку і все інше майно, імпортне та високоякісне, за копійки продається з аукціону, а насправді кладеться на карман, тобто дерибаниться. Я впевнений, що головною метою є захопити належну підприємству землю.

Нещодавно явилась інформація, що агрофірма, яка належить президентській «Сім’ї», впритул наблизилася до наших меж. Раніше нашим сусідом по Кривоозерщині було  аграрне підприємство Тигіпка, фірма «Рутенія», і ось нещодавно він її продав «Сім’ї». Цим можуть бути пояснені всі події, які були раніше, і це вчергове доводить, за цією історією стоїть «Сім’я».

Тиждень.ua: Ви розібрались в досить загадкових обставинах смерті вашого топ-менеджера Анатолія Дзируна, котрий помер минулого місяця?

Буквально позавчора увечері я отримав інформацію від компетентної людини, і ця інформація підтвердила мої здогадки. Анатолія Дзируна останнім часом тероризували органи влади: прокуратура, сільгоспінспекція, ветеринарна служба тощо. Тобто Анатолія Васильовича, який був дуже емоційною людиною, довели до смерті, яка сталася внаслідок серцевого нападу.

Тиждень.ua: Ви думаєте, вам зрештою вдасться відстояти свій бізнес?

У мене є підстави вважати, що ми у цій війні не просто виживемо, а й переможемо.

Тиждень.ua: Які саме підстави?

На відміну від попередніх часів, коли я боровся, фактично, сам, у мене зараз є дуже потужна підтримка з боку опозиційних сил. Адже моє протистояння з владою носить саме політичний характер – я цю владу категорично не сприймаю як легітимну. А вони не можу змиритися з цим. І за допомоги Об’єднаної опозиції та підтримки з боку інших політсил, котрі допомагають мені залучати до цієї ситуації міжнародні організації та уряди демократичних країн, ми у цій боротьбі виставити.

Тиждень.ua: Тобто причина – це політика. А майно і земля агрофірми – лише бонус?

Вони діють хитрим триєдиним чином. По-перше, вони хочуть подолати сильного противника, знищивши його бізнес. По-друге, хочуть показати народу, що вони борються з начебто недобросовісним бізнесменом. По-третє, вони отримують бонус «на карман». Тобто вбивають трьох зайців одним пострілом. Якщо вони нападають на когось не такого, як я, вони досягають успіху непублічними методами.

З противниками мого штибу вчиняють іншим чином. Уявіть, яка зараз йде «робота». Губернатор Круглов спільно з керівництвом обласної міліції та прокуратури дали завдання певному колу осіб викрасти мій український паспорт, щоб не дати мені можливості зареєструватися кандидатом на виборах. За це платять 50 тисяч гривень. Як кажуть мені люди, вхожі в кола правоохоронців, якщо я все-таки зареєструюсь кандидатом, на мене буде скоєно замах.

Тиждень.ua: А ваша сім’я зараз перебуває за межами України?

Вони на короткий час прихали сюди, щоб отримати візи, що потім при необхідності мати можливість виїхати.

Тиждень.ua: Ви теж можете знову залишити Україну?

Ні, цього разу я такої можливості не розглядаю. В будь-якому разі, я буду тут. Можливо, з закордону керувати навіть краще, бо всі деталі краще бачаться на відстані, і нічого не відволікає. Але безпосередній живий контакт нічим не заміниш. Я не хочу втрачати контакт з людьми, з виборцями.

Тиждень.ua: Вашим опонентом від влади на окрузі буде губернатор Круглов?

Так, він має бути представником Партії регіонів. Але вони намагаються проробити досить незграбну річ: виставити своїх кандидатів на округах як самовисуванців. Вони розуміють, який «авторитет» їхньої політсили зараз. На Миколаївщини ПР вже розшифровують не як «Партія регіонів», а як «подонки регіонів».

Тиждень.ua: Але Миколаївщина завжди вважалась «синім» регіоном.

Це хибна думка. Так вважали лише тому, що на Миколаївщині при владі були такі люди, які могли організовувати фальсифікації такого рівня, щоб область вважали «синьою».

Тиждень.ua: Якщо проти вас піде губернатор, то на його підтримку кинуть увесь адмінресурс області. Ви знаєте, як цьому протидіяти?

У нас є тільки одна зброя – публічність, апеляція до суспільства. Коли по 132 округу пішли фальсифікації люди піднялися самі і зробили, фактично, новий Майдан.

Тиждень.ua: Якщо ситуація повториться, люди знову вийдуть? Чи вони розчарувалися: адже «новий Майдан» не зумів відстояти вашу перемогу?

Люди зараз не тільки готові вийти, вони постійно питають: коли вже нарешті будуть вибори. Тому людей вийде значно більше. І влада це розуміє. Перед сьогоднішньою акцією «Вставай, Україно!» в Миколаєві вживаються просто жахливі заходи. Наприклад, студентам на час проведення акції призначають іспити і заліки. Трамвайно-тролейбусне управління повинне вигнати всі аварійні машини на ремонт колії і дротів, щоб перекрити дорогу ході опозиції. Усі торгові точки повинні припинити роботу ще до обіду, щоб не було людей, котрі створять масовість. ДАІ отримала вказівку не випускати жодних автівок, які їхатимуть в Миколаїв. Розкидають десятки тисяч фальшивих листівок, в яких говориться, що Яценюк, Кличко та Тягнибок не приїдуть на акцію. Брешуть, що акція перенесена з п’ятої вечора на сьому, з Миколаєва у Первомайськ і так далі.

Тиждень.ua: А попередня «проробка» 132 округу під кандидата Круглова вже ведеться?

Звичайно. Проти водіїв нашої фірми порушено кримінальні справи. Під час подій в Первомайську їхали на своєму транспорті через місто, перевозячи виробничі вантажі, і потрапили в пробку, яку створили самі ж працівники міліції. Тепер їх залякують справами. А по селах, де працює фірма, ходять працівники міліції та прокуратури і вимагають від селян дати свідчення, що вони щось там бачили. Людей залякують настільки, щоб вони за ворота свого двору боялися вийти.

Тиждень.ua: А якісь «пряники» роздаються?

Аякже. То обіцяють відремонтувати водогін, поставити нові вікна в школі, дитячий майданчик тощо. І це робиться за кошти, отримані від підприємців.

Тиждень.ua: Ви, певно, маєте на увазі «данину», яку неофіційно сплачують бізнесмени?

Так. Частина цих коштів йде на те, щоб потикати якісь дірки, але тих дір настільки багато, що навіть до мене досі надходить купа місцевих заявок від нещасних керівників соцустанов з проханням допомогти – при тому, що їм категорично заборонено мати хоч якісь контакти зі мною.

Тиждень.ua: Ви проводили якісь соцдослідження на окрузі?

Особисто я соціології не робив, але її проводили інші кандидати, зокрема й Круглов. І мені достеменно відомо,що зараз мій рейтинг десь тричі вищий, ніж у нього.

Тиждень.ua: Вже в суботу відбудеться об’єднавчий з’їзд «Батьківщини». Ви член цієї партії?

Ні, я безпартійний.

Тиждень.ua: Але ви вступите саме до фракції «Батьківщини»?

Безумовно. Мене доля зв’язала саме з «Батьківщиною».

Тиждень.ua: Чому, до речі, «Батьківщина»?

Я був переконаний, що я маю співпрацювати з усіма опозиційними політсилами, і я провів зустрічі з кожною з них. Але «Батьківщина» - це та політсила, яка найбільше потерпає від чинної влади. Як почали репресувати Юлію Тимошенко, так і продовжують знищувати партію. Я зрозумів, що я буду найбільш зрозумілий людям, яких намагаються знищити так, як намагаються знищити мене, і ці люди найбільш зрозумілі мені. 

Вже в суботу відбудеться об’єднавчий з’їзд «Батьківщини». Ви член цієї партії?

Ні, я безпартійний.

Тиждень.ua: Але ви вступите саме до фракції «Батьківщини»?

Безумовно. Мене доля зв’язала саме з «Батьківщиною».

Тиждень.ua: Чому, до речі, «Батьківщина»?

Я був переконаний, що я маю співпрацювати з усіма опозиційними політсилами, і я провів зустрічі з кожною з них. Але «Батьківщина» - це та політсила, яка найбільше потерпає від чинної влади. Як почали репресувати Юлію Тимошенко, так і продовжують знищувати партію. Я зрозумів, що я буду найбільш зрозумілий людям, яких намагаються знищити так, як намагаються знищити мене, і ці люди найбільш зрозумілі мені. 

Тиждень.ua: Ви бачите, що у фракції зараз відбуваються складні процеси: з’являються нові й нові «тушки». На вашу думку, хто в цьому винуватий і має понести відповідальність?

В чужу душу не заглянеш. Звинувачувати керівників опозиції і тих, хто формував списки кандидатів, абсолютно неправильно. Я не візьмусь судити, які підстави були в тих, хто пішов з фракції. Як на мене, ці підстави часто нагадують дитячий лемент: хтось пішов, бо  на когось образився, хтось когось не поважав тощо…

Я вважаю, що політична корупція має стати особливо важким злочином, який треба прописати у Кримінальному кодексі, і відповідальність повинні нести ті, хто корумпує депутатів і ті, хто цьому корумпуванню піддається. Я буду одним з ініціаторів появи такої норми.

Тиждень.ua: Але одразу після передвиборчого з’їзду вже стало зрозуміло, хто може стати потенційною тушкою – численні ЗМІ, зокрема й наше, публікувало цілі списки ненадійних кандидатів. Може, Арсеній Яценюк та ті, хто порекомендував йому включити зрадників до списку, мають понести політичну відповідальність?

А вони вже несуть відповідальність. Я не думаю, що їм легко – це важкі удари як по рейтингу, та з моральної точки зору. Але звинувачувати їх в тому, що вони вчинили неправильно, могли вчинити краще я не берусь. Ми з вами, можливо, ніколи не дізнаємось, чому ці люди були включені до списків чи стали кандидатами на мажоритарні. Можливо, були підстави довіряти цим людям, можливо, були якісь переконливі рекомендації.

Тиждень.ua: Загальновідомо, що у «Батьківщини» є проблеми з фінансуванням. Будь-яка виборча кампанія потребує чималих коштів – ось ці кошти й залучаються в обмін на  введення до списків ненадійних кандидатів. Ви бачите якийсь вихід з цієї ситуації?

Я такий принцип не вітаю. В технологіях фінансування я не розуміюся, ніколи не брав в них участь і мені їх не пропонували. Я вважаю, що будь-яка централізація фінансування ні о чого хорошого не призведе. Фінансування має бути прозорим: йти частково з державного бюджету і частково з внесків громадян.

Тиждень.ua: Але виборці в нас переважно небагаті.

Справа не в цьому. Важливо підтримати кандидата чи партію навіть своєю гривнею чи десятьма гривнями. Громадяни повинні розуміти, що не вони повинні чекати грошей від кандидатів, а навпаки – вони мають давати гроші кандидату, якого вони вважають достойним представляти їхні інтереси в парламенті чи іншому органі. Звичайно, в Україні це буде нескоро. А зараз фінансування має бути максимально децентралізованим і бюджети кампаній на місцях мають оприлюднюватися.

Тиждень.ua: Більшість тих, хто вже став тушками, є бізнесменами. Ви теж бізнесмен. Якщо вас поставлять перед дилемою: або вихід із фракції, або ваш бізнес дотиснуть, створять проблеми вашій сім’ї тощо.

Перш за все – я не є бізнесменом. Я не займався жодним бізнесом і з не займаюсь. Кошти, які я заробив як юрист, я інвестував в аграрне підприємство у рідному селі. Підприємство спочатку навіть не думало виходити за його межі Але до мене почали звертатися люди із сусідніх сіл, підприємство розширялося, але я не займався бізнесом, не керував ним. Я останні роки позиціонував себе як юрист із земельного законодавства. Я розробив свій законопроект про ринок землі. Аналогічних норм ви не знайдете в жодному із вже зареєстрованих законопроектів. Я цей підхід вже давно використовую у своїй практиці: з проданої мені землі селяни отримують пожиттєву ренту – цей підхід повністю відповідає інтересам селянина.

Тиждень.ua: Давайте повернемося до парламентських справ. Якщо вам зроблять «пропозицію, від якої неможливо відмовитись», як ви вчините?

Поки що таких пропозицій не було. Думаю, і не буде. Вони занадто добре мене знають, знають, що вони зі мною не домовляться.

Тиждень.ua: Зараз в партії відбуваються складні процеси. Частина партійців написала листа Тимошенко, в якому дуже жорстко розкритикували Арсенія Яценюка та його праву руку Миколу Мартиненка.

Скажу відверто: я з цим листом не знайомий. Але, гадаю, такі речі можуть бути корисними. Замовчувати негатив, який накопичується в будь-якій організації, потрібно, і перетворювати його на позитив. Можливо, лист, про який ви говорите, може буде кроком до оздоровлення всередині опозиції. Але я не настільки досвідчений політик, щоб робити в цій ситуації якісь категоричні висновки.

Тиждень.ua: Ви говорите, що ви недосвідчений політик – але ж ви, безумовно, маєте своє бачення стратегічних для опозиції та країни питань. Зокрема, опозиція правильно зробила, коли відмовилась висувати єдиного кандидата в першому турі президентських виборів?

Я вважаю, що перший тур виборів має стати останнім, тому що всі опозиційні сили повинні об’єднатися довкола одного кандидата. Якщо це станеться, Янукович може бути переможений вже у першому турі. Для цього треба не так багато – просто запобігти фальсифікаціям.

Тиждень.ua: Ви помічаєте, що Юлія Тимошенко дедалі більше відходить на задній план, поступившись місцем опозиційній трійці?

Дозволю собі з вами не погодитись. Я абсолютно чітко спостерігаю в усіх публічних меседжах трьох опозиційних лідерів рефрен про потребу і можливість її звільнення ще до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Більше того, я впевнений, що чим ближче до президентських виборів, тим краще опозиційні лідери усвідомлюватимуть, що саме Тимошенко може бути найреальнішим кандидатом на перемогу над Януковичем вже у першому турі.

Тиждень.ua: Тимошенко у своєму листі закликала припинити акцію «Вставай, Україно!» разом з «антифашистськими маршами». Опозиція де-факто цей заклик проігнорувала.

Я підозрюю, що цей начебто заклик Тимошенко може бути фальсифікацією та провокацією влади. Акції, які проводять опозиційні сили, дуже потрібні, і вони зіграють свою роль. Вода камінь точить. Настане момент, коли народ зрозуміє, що саме від нього все залежить.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.